Přibližně 45 % ze 795 respondentů nejnovějšího průzkumu MLIV Pulse očekává organizovanou reakci několika vlád, která by zastavila prudký růst dolaru.
Očekává se, že americký dolar rozšíří své zisky, což zvyšuje spekulace, že vlády uspořádají neobvyklé intervence na trhu, aby zvýšily hodnotu měn na ztrátové straně obchodu.
Přibližně 45 % ze 795 respondentů nejnovějšího průzkumu MLIV Pulse očekává organizovaný pokus hlavních světových mocností oslabit dolar, přestože USA se snažily řeči o takovém kroku tlumit. Téměř stejný počet respondentů uvedl, že očekává, že Japonsko zintenzivní své drahé úsilí o posílení jenu samo, bez podpory ostatních. Dvě třetiny respondentů vidí, že spotový dolarový index agentury Bloomberg se v příštím měsíci vyšplhá na nová maxima.
Dolar prudce vzrostl, protože mezinárodní investoři využívají vyšších úrokových sazeb v USA nebo hledají útočiště před tržními turbulencemi, včetně krizí zmítané Velké Británie a rozvíjejících se trhů. Rally zveličuje hospodářské potíže států po celém světě tím, že zvyšuje ceny dovážených potravin a pohonných hmot. To vytváří další tlak na mnoho centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby ve snaze zkrotit prudký růst spotřebitelských cen.
Nezastavitelný dolar také brzdí zisky amerických podniků tím, že snižuje hodnotu peněz vydělaných v zahraničí. Téměř 90 % respondentů průzkumu očekává, že ve třetím čtvrtletí se na výnosech projeví větší vliv dolaru než o čtvrtletí dříve.
„Vzestupný trend dolaru v nejbližší době přetrvá,“ uvedl Joseph Lewis, vedoucí oddělení firemního zajištění a devizových řešení ve společnosti Jefferies LLC. „V dlouhodobém horizontu se svět posune a některé z ostatních měn se odrazí ode dna. Ale lidské chování mi říká, že se mi zdá, že být v USA je teď prostě lepší.“
Dolar byl tažen vzhůru nejagresivnějším zpřísňováním politiky Federálního rezervního systému od počátku 80. let, což zvýšilo výnosy amerických dluhopisů. Dolarový index agentury Bloomberg letos vzrostl o 14 %, přičemž ještě více tato měna získala vůči libře a jenu. Koncem září se libra propadla na rekordní minimum v důsledku obav z plánů Spojeného království na hluboké snížení daní.
Japonsko vynaložilo 19,7 mld. dolarů na svou první intervenci od roku 1998 na podporu měny, ale překvapivý krok nepřinesl dlouhodobé výsledky. Na rozdíl od Fedu drží Bank of Japan úrokové sazby na nízké úrovni.
„Mezi měnovou politikou centrálních bank je velký rozdíl, přičemž Fed je velmi jestřábí a některé další jsou ve skutečnosti holubičí,“ například Bank of Japan a People’s Bank of China, uvedla Nancy Davisová, zakladatelka společnosti Quadratic Capital Management. „Dolar je díky tomu neuvěřitelně silný.“
Administrativa prezidenta Joea Bidena má jen malou motivaci oslabovat dolar, protože by to mohlo vyvolat další tlak na inflaci v USA. A ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Brian Deese uvedl, že neočekává žádnou dohodu mezi hlavními ekonomikami, která by se postavila silné měně.
Respondenti průzkumu MLIV však uvedli, že prudší růst by takový krok mohl vyvolat.
Naposledy došlo k většímu kolu koordinovaných opatření na oslabení dolaru v 80. letech 20. století, kdy se Velká Británie, Francie, Západní Německo, Japonsko a USA dohodly na společném postupu v rámci snahy nazvané Plaza Accord. Japonsku se v roce 2011 podařilo získat podporu Skupiny sedmi pro intervenci po tsunami a během asijské finanční krize. Členové skupiny G7 také spolupracovali na podpoře eura v září 2000.
Případná koordinovaná měnová intervence by mohla vést k výraznému odrazu většiny měn vůči dolaru. Během dvou měsíců po dohodě z Plaza se dolar propadl o více než 10 %, přičemž celkový pokles během následujících dvou let dosáhl téměř 50 %. V současné době mnoho investorů zaujalo dlouhé pozice v dolaru a intervence na jeho oslabení by vyvolala vlnu výprodejů.
Libra a euro se již nacházejí v „polovině“ měnové krize a nakonec „možná budeme potřebovat i koordinaci některých centrálních bank, pokud to bude pokračovat“, řekl v rozhovoru pro televizi Bloomberg Adrian Zuercher, vedoucí globální alokace aktiv ve společnosti UBS Global Wealth Management.
Silný dolar škodí i některým akciovým investorům. Téměř 90 % respondentů uvedlo, že dopad se více projeví ve výsledcích za třetí čtvrtletí.
Společnost Microsoft Corp. varovala, že silnější americký dolar poškozuje její hospodářské výsledky, když v červnu, těsně před výsledkovou sezónou za druhé čtvrtletí, snížila svůj výhled. Podle údajů agentury Bloomberg se analytici a vedoucí pracovníci během hovorů o hospodářských výsledcích společností z indexu S&P 500 v tomto čtvrtletí zmínili o dolaru více než 1000krát, což je nejvíce za poslední tři roky.
„Zajištění sazeb a měnových kurzů je pro lidi na prvním místě,“ řekl Lewis z Jefferies. „Pro většinu společností je 5% nebo 10% pohyb měny něco, co mohou ignorovat, ale 20% pohyb je něco, s čím se tak trochu musí potýkat.“
Někteří respondenti průzkumu MLIV Pulse také uvedli dluhovou krizi na rozvíjejících se trzích, problémy s refinancováním a likviditou jako potenciální hrozby vyplývající z letošního růstu dolaru. Zmíněna byla také energetická krize, protože rostoucí dolar zdražuje ropu a plyn v místní měně, což zvyšuje již tak zvýšenou inflaci.