Dolar roste, geopolitické obavy a strach ze zvyšování sazeb otřásají trhem

Dolar v úterý dosáhl mnohaletých maxim vůči rizikově citlivým australskému dolaru a kivi a kurz jenu se pohyboval poblíž úrovně, která vyvolala intervence, protože obavy z růstu úrokových sazeb a geopolitické napětí zneklidnily investory.

Silné údaje z amerického trhu práce a očekávání, že čtvrteční údaje o inflaci zůstanou i nadále tvrdošíjně vysoké, téměř zmařily sázky na cokoli jiného než vysoké úrokové sazby do roku 2023 a ženou dolar zpět k několikaletým maximům.

Chuť riskovat byla v úterý také poškozena poté, co Rusko v pondělí zasypalo ukrajinská města raketami v odvetě za výbuch, který poškodil jediný most spojující Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem.

Sim Moh Siong, měnový stratég Bank of Singapore, uvedl, že situace je stále nejistá kvůli geopolitickým rizikům, jako je válka na Ukrajině, eskalace napětí mezi USA a Čínou a pondělní výprodej britských dluhopisů.

„Tato obnovená hradba obav pravděpodobně udrží dolar v podpoře,“ řekl, ale upozornil, že by mohlo dojít k určité úlevné rallye u rizikových aktiv.

Zdroj: Unsplash

Americký dolarový index vzrostl o 0,239 % na 113,34 a přiblížil se tak 20letému maximu 114,78, kterého se dotkl koncem minulého měsíce.

Jen přes noc dosáhl 145,80 za dolar, což je jen 10 pipů pod 24letým minimem, kterého dosáhl předtím, než japonská vláda před třemi týdny zasáhla, aby ho podpořila. V úterý se Japonsko vrátilo z dovolené a kurz jenu se nacházel na úrovni 145,69.

Strach z intervence držel v posledních týdnech jen pevně na uzdě, ale vzhledem k tomu, že se vrací na několikaletá minima, nejsou analytici přesvědčeni, že by mohl udržet tuto hranici.

„Větším pozadím je, že intervence pravděpodobně nezvrátí krátkodobý trend vzestupné tendence dolaru vůči jenu,“ dodal Sim.

Australský dolar citlivý na riziko dosáhl v pondělí dvouapůlletého minima 0,6275 USD a v úterý se pohyboval na úrovni 0,6267 USD. Analytici National Australia Bank (OTC:NABZY) uvedli, že australský dolar je „bičem“ trhu při výprodeji a že v nejbližší době jsou možná další minima, protože sentiment je křehký.

Zdroj: Pixabay

Novozélandský dolar v pondělí rovněž dosáhl 2,5letého minima na úrovni 0,5545 USD a je blízko prolomení svého pandemického dna, přičemž náladu dále kalí slabé údaje z Číny.

„Naše očekávání, že světová ekonomika vstoupí v příštím roce do recese, odpovídá dalšímu růstu dolaru,“ uvedla Carol Kongová, stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).

Britské trhy zůstávají v napětí a zrovna je neuklidnilo ani to, že Bank of England zvýšila nákupy dluhopisů a ministr financí Kwasi Kwarteng slíbil urychlit některá rozpočtová oznámení.

Britské dluhopisy se přes noc prudce prodávaly, což vedlo k růstu výnosů dlouhodobějších amerických státních dluhopisů. Výnosy 30letých dluhopisů vyskočily až o 11 bazických bodů na nejvyšší hodnotu za téměř devět let, a to 3,956 %.

Váhavý byl také kurz britské libry, který v pondělí klesl na desetidenní minimum 1,1027 USD. V úterý libra klesla o 0,31 % na 1,1025 USD.

Euro kleslo o 0,22 % na 0,9682 USD, směřovalo k páté seanci poklesu v řadě a posunulo se k 20letému minimu, kterého se dotklo 26. září.