Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda ve středu prohlásil, že rychlé a jednostranné pohyby jenu by byly pro ekonomiku špatné, a naznačil, že rychlost jeho poklesu – spíše než jeho úroveň – je pro tvůrce politiky klíčovým problémem, protože měna se dostala na nová 24letá minima.
Kuroda také uvedl, že plošné zisky dolaru budou pravděpodobně jedním z klíčových témat debat na zasedání skupiny G20 a Mezinárodního měnového fondu (MMF), které se tento týden uskuteční ve Washingtonu.
„Pravděpodobně si tentokrát ve Washingtonu bude spousta rozvíjejících se ekonomik stěžovat na téměř všeobecný růst dolaru vůči ostatním měnám,“ který je přiměl zvýšit úrokové sazby více, než považují za vhodné pro své ekonomiky, řekl na výročním zasedání Institutu mezinárodních financí.
Dolar ve středu dosáhl nového 24letého maxima 146,80 jenu po zveřejnění údajů o cenách výrobců v USA, které byly silnější, než se očekávalo. Nyní se nachází nad úrovní, těsně u 146, která minulý měsíc vyvolala japonskou měnovou intervenci.
Kuroda uvedl, že rozhodnutí vlády intervenovat na měnovém trhu s cílem zastavit jednostranný pokles jenu bylo „zcela na místě“, a dodal, že BOJ bude nadále sledovat dopady pohybu měny na ekonomiku.
Kurz jenu vůči dolaru – Zdroj: Tradingeconomics.com
„Oslabení jenu může mít dobrý dopad na makroekonomiku jako celek, ale existují některá odvětví, která slabým jenem trpí“, řekl Kuroda.
„Pokud je pohyb měny tak rychlý a (jednostranný) směrem, pravděpodobně způsobený spekulacemi, bylo by to pro ekonomiku špatné, protože by to ztížilo plánování podniků,“ řekl.
Kuroda i japonský ministr financí Šunichi Suzuki jsou ve Washingtonu, kde se účastní zasedání skupiny G20 a MMF, kde politici čelí výzvě, jak řešit rostoucí inflaci, aniž by uvrhli světovou ekonomiku do recese.
Japonsko minulý měsíc intervenovalo na měnovém trhu, aby zastavilo prudký pokles jenu, který byl do značné míry způsoben rozpory mezi agresivním zvyšováním úrokových sazeb v USA a odhodláním BOJ udržovat měnovou politiku velmi uvolněnou.
Kuroda zopakoval závazek BOJ udržovat velmi nízké úrokové sazby a argumentoval tím, že ekonomika se ještě neobnovila na úroveň před pandemií a inflace zůstává ve srovnání se západními ekonomikami skromná.
Zdroj: Unsplash
Kuroda sice vyjádřil naději, že inflace v příštích letech stabilně poroste směrem ke 2 %, ale zároveň uvedl, že BOJ musí být opatrná při příliš brzkém stahování stimulů.
„Mzdy nyní určitě rostou, ale ne dostatečně na to, aby zajistily udržitelnou a stabilní 2% inflaci,“ řekl Kuroda.
„Nemůžete jednoduše dojít k závěru, že budeme schopni dosáhnout 2% inflace za dva roky nebo za rok, abychom nyní mohli změnit měnovou politiku. To není správné,“ řekl.
BOJ zůstává v globální vlně centrálních bank, které zpřísňují měnovou politiku v boji proti prudce rostoucí inflaci, výjimkou, protože se zaměřuje na podporu křehké ekonomiky.
Zatímco spotřebitelská inflace překročila jeho 2% cíl, Kuroda zdůraznil, že nedávná nákladová inflace musí být doprovázena vyšším růstem mezd, aby bylo možné uvažovat o úpravě mimořádně uvolněné politiky.
Kuroda zopakoval svůj názor, že jádrová spotřebitelská inflace v Japonsku pravděpodobně v příštím fiskálním roce klesne zpět pod 2% cíl BOJ s rozptýlením jednorázových efektů, jako jsou rostoucí náklady na pohonné hmoty.