Libanon se nachází uprostřed měnové krize a devalvoval svou místní měnu. Zavedení nové politiky směnných kurzů však bude mít katastrofální důsledky pro každodenní život lidí.
Dvaašedesátiletá Lina Boubessová nechybí na žádném protestu od října 2019, kdy v Libanonu vypukla hospodářská a finanční krize.
Ačkoli si díky své neustálé účasti na každém protivládním protestu v Bejrútu získala titul „matka revoluce“, Boubessová pro DW uvedla, že se její život v posledních třech letech dramaticky změnil a ona se stala aktivistkou na plný úvazek, aby podpořila další generaci.
„Před ekonomickou krizí jsem si mohla dovolit cestovat do zahraničí každý měsíc. Vedla jsem luxusní život. Ale teď už si to nemohu dovolit. Musím přemýšlet o tom, jak to tady zvládnout. Nemám kreditní kartu. Banky nám ukradly peníze,“ řekla.
Boubessová si sice ještě může dovolit kupovat jídlo, ale neví, co bude později.
„Celý můj život se změnil. Proto jsem na ulici,“ řekla.
Boubessovou znepokojuje oznámení plánu vlády snížit oficiální směnný kurz z 1 507,5 libanonské liry za americký dolar na 15 000 libanonských lir, což je desetkrát více než současný oficiální kurz.
„To bude pro lidi hrozné. Všechno bude dražší. Zajímalo by mě, kde jsou ti lidé. Pro mě a pro všechny to bude vysoké,“ řekla.
Proč je nový směnný kurz zásadní
Zdroj: Getty Images
Ministr financí Júsuf Chalíl 28. září oznámil, že libanonská vláda plánuje od 1. listopadu postupně zvýšit oficiální směnný kurz. Současný kurz 1 507,5 libanonské liry je na americký dolar navázán již 25 let.
Chalílovo oznámení o úpravě oficiálního směnného kurzu je důležité z několika důvodů.
Od hospodářské krize v roce 2019 libanonské úřady poprvé oficiálně devalvovaly místní měnu. Za druhé toto opatření představuje první postupný krok ke sjednocení více směnných kurzů.
Sjednocení směnných kurzů je navíc jedním z předpokladů pro uvolnění finanční pomoci ve výši 3 miliard USD, která vyplývá z dohody mezi Libanonem a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) uzavřené v dubnu.
Džungle libanonských směnných kurzů
Zdroj: Unsplash
Za poslední tři roky ztratila libanonská místní měna více než 95 % své hodnoty, míra inflace přesáhla 200 % a podle odhadů Hospodářské a sociální komise OSN pro západní Asii (UNESCWA) se míra vícerozměrné chudoby v Libanonu téměř zdvojnásobila ze 42 % v roce 2019 na 82 % v roce 2021.
Libanonci se mezitím museli vyrovnávat s několikanásobným směnným kurzem. Kromě oficiálního směnného kurzu stanoveného na 1 507,5 liry existuje ještě takzvaný kurz Lollar, který se používá při výběru vkladů z bank a v současné době je stanoven na 8 000 libanonských lir. Dále je zde kurz Sayrafa centrální banky, který používají komerční banky a devizoví obchodníci a který je stanoven na 29 800 lir libanonských. A konečně je zde kurz na paralelním trhu, který je v současné době stanoven na 39 800 lir a který odráží skutečnou hodnotu amerického dolaru.
Wassim Maktabi, ekonom a výzkumný pracovník The Policy Initiative v Bejrútu, pro DW uvedl, že Khalilovo oznámení není závazné a v současné době tomu příliš nenasvědčuje.
„Toto oznámení označuje za krok správným směrem ke splnění požadavků. Není však v souladu s podmínkami MMF, protože ministerstvo pouze přidává další kurz, místo aby sjednotilo ostatní stávající kurzy,“ uvedl.
Přestože ministerstvo zatím neobjasnilo praktické důsledky a časový rámec, důsledek nového oficiálního směnného kurzu bude mít obrovský dopad na každodenní život lidí.
Cílem tohoto kroku je zvýšit příjmy státu, uvedl Farhat Farhat, libanonský ekonom a spoluzakladatel Libanonské unie vkladatelů, která byla založena v roce 2019. Pro DW uvedl, že vláda jej využije ke zvýšení platů svých místních stranických funkcionářů.
„Myslím, že dojde ke znehodnocení místní měny, protože zaměstnanci použijí přebytek svých platů na nákup většího množství dováženého zboží. Proto se zvýší deficit komerčních bank.“
Vzhledem k tomu, že Libanon je do značné míry závislý na dovozu, zvýšení sazby cla a daně z přidané hodnoty (DPH) by vedlo ke zvýšení cen zboží, prudkému nárůstu inflace a zvýšení sazby na paralelním trhu.
Jak kurzová politika ovlivňuje vkladatele bank
Zdroj: Unsplash
Richard Nahas, libanonský občan žijící od roku 2010 v Dubaji, je vzdálen asi 2 000 kilometrů od Libanonu a obává se důsledků nového směnného kurzu.
Tento 44letý počítačový inženýr uvedl, že důsledky sjednocení směnného kurzu budou dramatické, protože polovina jeho úspor je v libanonských lirách, a tudíž podléhá dalšímu znehodnocení.
„Jsem ve špatné situaci, protože mé úspory mě chránily, kdybych je potřeboval. Teď ale nemohu své peníze z banky dostat. Nemám žádné řešení, kdybych se zde setkal s problémy,“ řekl DW.
Nahasovi rodiče v Libanonu jsou mezitím podle něj kvůli situaci a rostoucí inflaci stále více v depresi.
„Před hospodářskou krizí byli považováni za lidi střední třídy, protože mohli žít se svými úsporami. Ale nyní, s inflací a nadcházejícím novým směnným kurzem, toho nebudou schopni. Nemohou jít k lékaři nebo si koupit léky. Musím jim pomoci. Ale nejsem na tom tak dobře jako dříve,“ řekl.
Libanonský premiér Nadžíb Mikátí ujistil své spoluobčany, že postupné zavádění nového směnného kurzu zpočátku osvobodí bilance bank a splátky úvěrů na bydlení.
Maktabi však poznamenal, že vláda se rozhodla osvobodit banky od zavedení nového směnného kurzu, aby nezvýšila ztráty bank a nepřinutila je nést velké náklady, kterým se od roku 2019 snaží vyhnout.
Výsledkem je, že okamžité dopady nového směnného kurzu na cla zasáhnou peněženky lidí.
Ekonom Farhat vyzval vládu, aby našla spravedlivé řešení pro lidi, kteří mají své vklady zablokované v bankách, například aby vkladatelům, kteří mají v bance méně než 20 000 dolarů, umožnila přístup k jejich penězům, aby se mohli vyrovnat s inflací a rostoucími cenami.
Někteří vkladatelé však začali brát věci do vlastních rukou, aby získali své peníze zpět, a přepadávají banky se zbraněmi nebo hračkami.
„Jsou k tomu nuceni, protože potřebují peníze na jídlo a na cestu do nemocnice. Naprosto je chápu,“ řekl Nahas.