Když Elon Musk může za Twitter nabídnout více než 40 miliard dolarů, mosty se rozebírají kvůli megajachtám a bohatí stále bohatnou, skupina filozofů tvrdí, že něco není v pořádku. Pohled na ekonomický limitarianismus.
Někteří říkají, že bohatství není nikdy dost. Rostoucí ekonomická nerovnost však vede stále více lidí k názoru, že je to špatně. Někteří z nás jsou příliš bohatí.
Existuje dlouhý seznam ekonomů, filozofů a vůdců, kteří se v průběhu staletí zabývali přerozdělováním bohatství. Na myšlence rovnosti a sdílení byly postaveny celé politické systémy.
Co je to limitarianismus?
Zdroj: Unsplash
Ekonomický limitarianismus je koncept, který zkoumá myšlenku, že nikdo by neměl být nadměrně bohatý. Zaměřuje se na škodlivost a rizika plynoucí z existence superbohatých jedinců. Při diskusi o nerovnosti se nezabývá problémy chudoby nebo vyvedením chudých z chudoby. Místo toho se zaměřuje na to, že mají příliš mnoho.
Stanovení horní hranice, kolik bohatství může jeden člověk nashromáždit, není myšleno jako trest. Smyslem je podpořit pozitivní změnu ekonomického systému a obyvatelstva obecně prostřednictvím sociálních zlepšení. Kromě toho v určitém okamžiku „nadbytečné peníze“ již nepřispívají k blahobytu nebo prosperujícímu životu. Ve většině případů by mělo stačit několik milionů dolarů.
Limitarismus není socialismus ani komunismus. Neodmítá akumulaci bohatství, vlastnictví soukromého majetku ani určitou míru sociální nerovnosti. Pouze říká, že mít hodně je někdy příliš mnoho.
V současné době teorie nerozděluje „příliš mnoho“ na konkrétní čísla. Neexistuje tedy jediný bod, kde by zasáhla a označila za nadměrné bohatství, například při 10 milionech dolarů, 150 milionech dolarů nebo dokonce 2 miliardách dolarů.
Odkud se vzal tento nápad?
Zdroj: Unsplash
Za ekonomickým limitarianismem stojí zejména jedna akademička: Ingrid Robeynsová, belgická teoretička působící na univerzitě v nizozemském Utrechtu. Věnuje se výzkumu a vyučuje na katedře filozofie, kde se zaměřuje na etiku, politickou filozofii a sociální spravedlnost.
Myšlenku limitarianismu poprvé představila na konferenci v roce 2012, ale trvalo několik let, než se objevil její první akademický článek na toto téma. Od té doby o této problematice neúnavně hovoří, publikuje články a pracuje na knize. Tato myšlenka vyvolala různé reakce po celém světě.
„V Evropě mám zkušenost, že veřejnost sdílí mnoho argumentů pro limitarianismus. Ale v USA je to myšlenka, která je velmi vzdálená diskusím, jež probíhají v hlavním proudu debaty,“ řekla Robeynsová DW. „Součástí tradiční americké kultury je myšlenka ‚amerického snu‘ – přesvědčení, že každý by měl šanci stát se velmi bohatým, jen kdyby byl dostatečně odhodlaný.“
Každý miliardář je politický neúspěch?
Zdroj: Unsplash
Teorie je také mnohem víc než jen pouhý pohled na příjmovou nerovnost. Jádrem limitarianismu je morálka. Kdy je z morálního či etického hlediska nutné zasáhnout do ekonomického systému volného trhu ve prospěch společnosti jako celku?
Přispívají bohatí jednotlivci společnosti tím, že investují do zvýšení produktivity, nebo jen spekulují či vyčerpávají podniky – nebo celé rozvojové země? Je deset aut opravdu o tolik lepší než dvě?
„Někteří dnes používají slogan „každý miliardář je selháním politiky“. Myslím, že je to správné, ale že i situace, kdy někteří superbohatí lidé mají mnohem méně než miliardu, je morálně a politicky problematická,“ řekla Robeynsová.
Celkově je podle ní limitářství postaveno na dvou hlavních pilířích: ochraně demokracie a řešení naléhavých neuspokojených potřeb nebo problémů ve společnosti, které vyžadují kolektivní akci, jako je například změna klimatu.
Při pohledu na politickou nerovnost se limitarianismus obává, že nerovnost může podkopat demokracii. Bohatí mohou pomocí svých peněz ovlivňovat politiky, najímat si lobbisty a prosazovat své programy do zákonů. Pokud to nefunguje, mohou také ovlivňovat veřejné mínění tím, že přímo vlastní média nebo financují think-tanky.
Velké bohatství může zhoršit opatření v oblasti změny klimatu
Zdroj: Unsplash
Ekonomický limitarismus také předpokládá, že rovnoměrnější rozdělení bohatství by vedlo k lepší celkové kvalitě života ve světě. Mohlo by pomoci těm, kteří žijí v extrémní chudobě, aby se jim dařilo lépe.
„Pokud už máte 10 milionů dolarů, příliš vám na životním stylu nepřidá, když dostanete dalších 100 000 eur nebo dolarů. Ale pokud nemáte vůbec žádné bohatství, pak je každé zvýšení významné“ a podle Robeynsové znamená méně hladu, méně nevytopených domů a méně dětí v chudobě.
Nejde však jen o peníze. Zastánci ekonomického omezování tvrdí, že bohatí jsou nebezpečím pro životní prostředí, protože vytvářejí obrovskou stopu CO2.
„Superbohatí neúměrně způsobují klimatické změny, protože jejich materiální životní styl je mnohem bohatší a jejich investice jsou ekologicky škodlivé,“ řekl Robeyns. „Dalo by se tedy argumentovat, že by bylo spravedlivé využít jejich nadbytečné peníze k řešení klimatické krize, než je nechat utéct a stavět si luxusní bunkry nebo vily na vrcholcích hor, kam by se mohli jít schovat pro případ, že by se jim klimatické změny vymkly z rukou a vypukly občanské nepokoje.“
Zabrání části tohoto bohatství by mohlo pomoci s adaptací na změnu klimatu. Vlády by mohly investovat do systémů na ochranu občanů před extrémním počasím. Zároveň by mohly budovat kapacity pro obnovitelné zdroje energie nebo lepší technologie.
Kritika, zatímco bohatí stále bohatnou
Zdroj: Pixabay
Někteří kritici se domnívají, že ekonomické omezování nejde dostatečně daleko. Říkají, že by se směrnice limitarianismu měly vztahovat i na podniky. Přesto jiní filozofové a ekonomové s myšlenkou omezování bohatství rozhodně nesouhlasí. Nevidí žádný morální limit pro získané nebo zděděné bohatství. Ve skutečnosti je to právě možnost zbohatnout, která pohání podnikatele k riskování, vynalézání a přinášení změn.
Kromě toho tvrdí, že omezení bohatství neukončí politickou nerovnost. Měření bohatství nebo blahobytu je nemožné a lepším způsobem, jak dosáhnout větší rovnosti, by byl systém progresivního zdanění.
Přesto se nenechte mýlit – bohatí bohatnou. Seznam miliardářů z roku 2022, který zveřejnil časopis Forbes, jich napočítal 2 668. Dohromady měli majetek v hodnotě 12,7 bilionu dolarů. Je to o něco méně než v předchozím roce, protože se na tom podepsala řada globálních krizí. Přesto se „našlo více než 1 000 miliardářů, kteří jsou bohatší než před rokem“.
Lze bohatství reálně omezit?
Robeynsová vidí reálné problémy s realizací svých myšlenek. Zaprvé je téměř nemožné dospět k univerzální definici toho, jak bohatý je příliš bohatý. Zadruhé, i kdyby byla definována částka, jak by někdo postupoval při skutečném vybírání přebytečných peněz? Útěchou jí je, že filozofové jsou tu od toho, aby kladli otázky, a ne aby zabavovali diamantové náhrdelníky nebo soukromé tryskáče.
„Myšlenky mohou změnit dějiny. Některé ano, některé ne,“ uzavírá Robeynsová. Její myšlenky mohou být v některých koutech nepopulární, ale přinejmenším nutí lidi přemýšlet o nerovnostech.
„Mou rolí jako filozofa a vědce je předkládat tyto argumenty, ale je na občanech a vůdcích v ekonomické, politické a náboženské oblasti, aby podnikli kroky k realizaci takového světa.“