Kanye West souhlasí s koupí konzervativní platformy sociálních médií Parler

Kanye West, rapperská superstar, který se v posledních týdnech dopustil několika pobuřujících a antisemitských komentářů, v zásadě souhlasil s koupí konzervativní sociální mediální platformy Parler, uvedla v pondělním prohlášení mateřská společnost této aplikace.

„Ve světě, kde jsou konzervativní názory považovány za kontroverzní, musíme zajistit, abychom měli právo se svobodně vyjadřovat,“ uvedl West, který si nyní říká Ye, v prohlášení zveřejněném společností Parler.

Finanční podmínky dohody nebyly oznámeny. Společnost již dříve uvedla, že získala 56 milionů dolarů od externích investorů.

Tento krok přichází poté, co byl Ye zablokován na svém Twitteru a Instagramu za antisemitské výroky. V jednom příspěvku Ye nahrál dlouhodobé antisemitské konspirační teorii, že kolega rapper Sean „Diddy“ Combs je ovládán Židy. Na Twitteru byl mezitím Yeův účet omezen poté, co prohlásil, že by na židovské lidi použil “ death con 3″.

Yeův zástupce na žádost o komentář okamžitě nereagoval.

Zdroj: Getty Images

Rapperovo čisté jmění údajně činí 2 miliardy dolarů. Velká část jeho jmění pochází z jeho značky tenisek Yeezy a partnerství se společností Gap a Adidas. Ye však nedávno přerušil obchodní vztahy se společností Gap a Adidas uvedl, že také přezkoumává své obchodní vztahy s ním. JPMorgan Chase s rapperem také přerušila styky.

Parler je jednou z několika platforem přátelských k pravici, které se objevily v éře Donalda Trumpa, protože příznivci bývalého prezidenta tvrdí, že Twitter a další aplikace s nimi jednají nespravedlivě. Je tu také Gettr, kterou provozuje bývalý Trumpův poradce Jason Miller, a Trumpova vlastní aplikace Truth Social, jejíž mateřská společnost je předmětem federálního vyšetřování, protože se snaží vstoupit na burzu. Konzervativcům přátelská videoplatforma Rumble vstoupila na burzu minulý měsíc.

Společnost Parler, která byla původně spuštěna v roce 2018, se loni zmítala v kontroverzi kvůli roli, kterou sehrála při nepokojích v budově Kapitolu 6. ledna 2021. To vedlo řadu technologických společností, včetně Googlu a Amazonu, aby službu zařadily na černou listinu, čímž se její aplikace a webové stránky staly nedostupnými.

V září však společnost Google aplikaci ve svém obchodě Play obnovila a uvedla, že změnila některé zásady moderování obsahu a jeho prosazování. Společnost Apple obnovila aplikaci na své platformě App Store již dříve, v dubnu 2021.

Společnost Parler se snažila snížit svou závislost na technologiích jiných firem tím, že si zřídila vlastní cloudovou infrastrukturu ve vlastní režii. Společnost v září založila novou mateřskou společnost s názvem Parlement Technologies, jejímž cílem je poskytovat vlastní cloudové služby pro online podnikání. „Budoucnost je nezvratná,“ uvedla tehdy společnost.

Zdroj: Getty Images

Ye a mateřská společnost Parler očekávají, že dohodu dokončí do konce roku, uvedla společnost. Podmínky dohody zahrnují technickou podporu společnosti Parler ze strany její mateřské společnosti a také využívání jejích soukromých cloudových služeb.

Po pozastavení Yeovy činnosti na Instagramu se rapper obrátil na Twitter a poprvé od roku 2020 zveřejnil své příspěvky. „Podívej se na to, Marku, jak jsi mě vyhodil z instagramu,“ napsal s odkazem na Marka Zuckerberga, generálního ředitele mateřské společnosti Instagram Meta.

Elon Musk, Yeův přítel, reagoval slovy: „Vítej zpátky na Twitteru, příteli!“.

Ye byl poté zablokován ze svého účtu na Twitteru kvůli porušení jeho zásad, načež Musk na Twitteru napsal, že s Yeem mluvil a „vyjádřil své obavy ohledně jeho nedávného tweetu, které si, myslím, vzal k srdci“.

Musk v současné době usiluje o akvizici Twitteru. Toto převzetí bylo minulý týden oživeno poté, co generální ředitel společnosti Tesla uvedl, že by platformu sociálních médií koupil za cenu 54,20 USD za akcii, na které se původně dohodli v dubnu. Miliardář, který sám sebe označuje za „absolutistu svobody projevu“, uvedl, že chce z Twitteru udělat „digitální náměstí“, které podporuje svobodu projevu.

Zdroj: Getty Images

Generální ředitel společnosti Parlement Technologies George Farmer v pondělí k dohodě uvedl, že „změní svět a změní způsob, jakým svět přemýšlí o svobodě projevu“.

„Ye dělá průlomový krok do mediálního prostoru svobody projevu a už nikdy se nebude muset bát, že bude odstraněn ze sociálních médií,“ uvedl Farmer v prohlášení. „Ye opět dokazuje, že je o krok napřed před starším mediálním narativem. Parlamentu bude ctí, že mu může pomoci dosáhnout jeho cílů.“

Farmer je ženatý s americkou konzervativní aktivistkou Candace Owensovou, jednou z Yeových obhájkyň na sociálních sítích. Je také synem Michaela Farmera, britského konzervativního politika, který zasedá v horní komoře britského parlamentu.

George Farmer byl jmenován generálním ředitelem konzervativně orientované sociální aplikace v květnu loňského roku poté, co spor mezi její první investorkou Rebekou Mercerovou a bývalým šéfem společnosti Parler Johnem Matzem vedl k Matzeho sesazení. Mercerová, dědička dcery hedgeového miliardáře Roberta Mercera, je majoritním akcionářem společnosti Parler.