Rozvíjející se trhy se zdají být vítězem současné situace

Citigroup to označuje za „problém“. Goldman Sachs to označuje za „zarážející odolnost“. Pro společnost Columbia Threadneedle je to „odměna za proaktivitu“.

Ať už se to popisuje jakkoli, relativní odolnost měn rozvíjejících se trhů vůči měnám vyspělých zemí nutí finanční manažery zpozornět.

Rally dolaru, která vede k postupným rekordům, přivádí měny po celém světě do spirály zkázy. Při bližším pohledu však zjistíme, že referenční ukazatel směnných kurzů rozvíjejících se zemí zaznamenává jen poloviční ztráty, než jaké jsou patrné v rozvinutých zemích. A je nezvyklé, že tato lepší výkonnost pokračuje i v době, kdy ceny komodit – hlavní opory chudších zemí – klesají.

„V posledních několika měsících se ceny komodit vrátily z úrovní, které jsme viděli na začátku roku, ale producenti komodit si stále vedou relativně dobře ve srovnání s eurozónou nebo G10,“ řekl Dirk Willer, vedoucí oddělení strategie rozvíjejících se trhů ve společnosti Citigroup Inc. „To je trochu zarážející.“

Úspěch rozvojových zemí při překonávání některých výkyvů spojených se zpřísňováním měnové politiky Federálního rezervního systému zpochybňuje předpoklad, že budou epicentrem jakéhokoli tržního kolapsu způsobeného vyššími výnosy v USA. Ve skutečnosti je většina bolesti pociťována ve Velké Británii a Evropě, zatímco země jako Brazílie a Mexiko vidí, že jejich měny lákají investory na zajímavé výnosy – výsledek některých nejagresivnějších zvýšení sazeb na světě. 

Zdroj: Pixabay

„Na rozvinutých trzích jsme svědky stejných sil, s nimiž se rozvíjející se trhy potýkají již několik desetiletí: inflačních tlaků a fiskálních deficitů,“ uvedl Simon Harvey, vedoucí oddělení měnových analýz společnosti Monex Europe v Londýně. „Vzhledem ke všem těmto výkyvům jste nuceni hledat vyšší výnosy, a to právě na rozvíjejících se trzích.“

Rally na komoditních trzích v letošním roce do 9. června pomohla benchmarku měn rozvojových zemí MSCI Inc. omezit pokles na 2,5 %, zatímco měřítko reprezentující rozvinuté země ustoupilo o 7,4 %. Od té doby se ukazatel cen surovin propadl, ale rozvíjející se trhy stále překonávají G7 zemí o 2 procentní body. Celkem 21 z 23 rozvojových měn sledovaných agenturou Bloomberg překonalo britskou libru, 19 měn překonalo euro a všech 23 měn si vedlo lépe než japonský jen.

Vzhledem k tomu, že svět se potácí od krize ke krizi – od války na Ukrajině přes energetické potíže v Evropě až po politické turbulence ve Velké Británii -, pověst rozvinutých zemí jako bezpečnějších investičních destinací dostala na frak. Obchodníci s opcemi to berou na vědomí. Podle indexů společnosti JPMorgan Chase & Co. se očekávaná volatilita měn zemí G7 poprvé od března 2020 vyšplhala nad volatilitu rozvíjejících se trhů.

Pak přichází na řadu úrokový diferenciál. Žádná z měn G10 nemá základní sazbu vyšší než 3 %, zatímco rozvojové země nabízejí mnohem vyšší carry: Indonésie se sazbou 4,25 % patří k nejnižším a brazilská základní sazba přesahuje 13 %.

„Některé centrální banky rozvíjejících se zemí přistoupily ke zvyšování základních sazeb od poloviny roku 2021 poměrně brzy a nyní jsou za to odměňovány,“ uvedl Lin Jing Leong, stratég pro úrokové sazby ve společnosti Columbia Threadneedle Investments. „Je to skvělý příklad toho, jak může určitá včasná proaktivita na trzích přinést velké ovoce.“

Zdroj: Reuters.com

Podle Citigroup je lepší výkonnost měn v Mexiku a Brazílii způsobena pozitivními reálnými sazbami. Banka převažuje peso a označuje ho za „miláčka rozvíjejících se trhů“. Silnější zahraniční účty a atraktivní carry jsou hlavními faktory pro tento region, tvrdí Morgan Stanley.

„Makroproblémy v Evropě a rozdílná politika v Japonsku se pravděpodobně brzy nevyřeší,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské měnové strategie v RBC Capital Markets. „Neočekávám tedy, že by se v dohledné době vyřešila nedostatečná výkonnost jejich měn.“

V zemích, jako je Brazílie, pomáhá zmírňování inflace tlumit úder silnějšího dolaru.

„To je nesmírně důležité, protože to znamená, že nemáte hluboce záporné reálné sazby, což vidíme v mnoha ekonomikách G-10,“ řekla Aninda Mitra, makro a investiční stratég společnosti BNY Mellon Investment Management.

Všechny tyto řeči o lepších výsledcích jsou však zmírněny skutečností, že většina měn rozvíjejících se trhů stále klesá. Goldman Sachs Group Inc. a Societe Generale SA vidí další ztráty, dokud Fed nezastaví zvyšování sazeb.

„Měny rozvíjejících se trhů zůstanou ve zbytku roku v útlumu,“ řekl Marek Drimal, stratég Societe Generale. „Jsou levné, ale atraktivními se stanou až poté, co se přiblíží konec zpřísňování Fedu a pokud se zároveň světová nebo americká ekonomika vyhne scénáři tvrdého přistání.“