Každý z nás přistupuje k penězům docela jinak a nejspíš i vás vždy fascinovalo, jak to dělají ti nejbohatší lidé na světě. Pojďme se seznámit s několika jejich pravidly.
Jako generální ředitel a moderátor podcastu „We Study Billionaires“ jsem vyzpovídal 25 miliardářů a více než 100 milionářů, včetně významných investorů, jako jsou Howard Marks a Cathie Woodsová.
Co jsem se od nich naučil? Pro začátek, bohatí lidé nemají „loterijní myšlení“ – neboli přesvědčení, že existuje zkratka k okamžitému bohatství díky náhodnému štěstí.
Zde jsou tři jejich společné návyky, které si může osvojit každý:
Bohatí lidé nejednají ze strachu nebo impulzivně
Finančně nejúspěšnější lidé mají vášeň pro řešení hádanek – a stejně přistupují i k akciovému trhu.
Když jsem dělal rozhovor s miliardářem Howardem Marksem, spoluzakladatelem společnosti Oaktree Capital Management, hovořili jsme o tom, jak se mu podařilo překonat období otřesů, jako byla Velká recese a počátky pandemie.
Zdroj: CNBC
Říkal, že místo rozhodování na základě strachu se soustředil spíše na data a potenciální příležitosti než na rizika nebo nevýhody.
Díky tomuto přístupu úspěšně vsadil na problémové podnikové dluhy během finanční krize v roce 2008, což investorům společnosti Oaktree vyneslo zisky ve výši přibližně 6 miliard dolarů.
Pokud se ocitnete tváří v tvář nejistotě, Marks doporučuje vyřadit z rovnice emoce a hledat způsoby, jak okolnosti využít ve svůj prospěch.
Bohatí lidé jsou trpěliví a myslí dlouhodobě
Jedním z největších faktorů úspěchu Warrena Buffetta je, že investuje do podniků, které mají potenciál růst na hodnotě desítky let do budoucna, bez ohledu na to, jaká je v daném okamžiku cena jejich akcií.
Mnoho miliardářů obdivuje Buffettův přístup a to, kolik trpělivosti vyžaduje. Spoluzakladatel společnosti Airbnb Brian Chesky na jedné konferenci hovořil o nezapomenutelném obědě, který absolvoval s Jeffem Bezosem a Buffettem.
Zdroj: Getty Images
Během tohoto oběda Bezos vzpomínal na jedno ze svých prvních setkání s Buffettem, při kterém se ho zeptal: „Vaše investiční teze je tak jednoduchá. Proč vás prostě všichni nekopírují?“
„Protože nikdo nechce bohatnout pomalu,“ odpověděl Buffett.
Bohatí lidé říkají častěji „ne“ než „ano“
Nedávno jsem dělal rozhovor s miliardářem Davidem Rubensteinem, spoluzakladatelem soukromé investiční společnosti Carlyle Group. Je to filantrop, který působí jako předseda několika správních rad. Je také autorem tří knih a moderátorem pořadu PBS „History with David Rubenstein“.
Když jsem se ho zeptal, jak toho tolik stihne, rychle upozornil na všechny věci, které nedělá: Žádný golf, žádné pití alkoholu, žádné sledování Netflixu. Vyhýbá se všem věcem, které mu podle něj ubírají čas.
Miliardář Jesse Itzler souhlasí s tím, že říkat „ne“ je moc. Itzler je spoluzakladatelem společnosti Marquis Jet, jedné z největších světových společností nabízejících letenky pro soukromá letadla, partnerem ve společnosti Zico Coconut Water, zakladatelem The 100 Mile Group a majitelem týmu NBA Atlanta Hawks.
Zdroj: Bloomberg
„Dvacátá a třicátá léta jsou skvělým obdobím pro to, abyste řekli ‚ano‘,“ řekl mi v podcastovém rozhovoru. „Chcete navazovat kontakty, zviditelňovat se a budovat. Ale po čtyřicítce a později je skvělý čas říci ‚ne‘ a plně ovládnout svůj čas.“
Jeho tip, jak říct někomu „ne“ s grácií: „Následně udělejte něco úžasného. Pošlete zákusek nebo zaplaťte účet. Rozhodnout se něco neudělat neznamená, že musíte být mimo hru.“
Trey Lockerbie je generální ředitel a spoluzakladatel značky kombuchy Better Booch a moderátor podcastu „Studujeme miliardáře“.