Elon Musk ve středu u soudu prohlásil, že některá rozhodnutí společnosti Tesla (NASDAQ:TSLA) Inc učinil bez souhlasu jejích ředitelů, a obhájil tak svůj 56miliardový platový balíček proti tvrzení, že jeho podmínky diktoval vyhovující správní radě.
Akcionář společnosti Tesla Richard Tornetta zažaloval Muska a představenstvo v roce 2018 a doufá, že se mu podaří prokázat, že Musk využil své dominantní pozice nad představenstvem společnosti Tesla k získání nadstandardního balíčku odměn, který nevyžadoval, aby ve výrobci elektromobilů pracoval na plný úvazek.
Na dotaz Tornettova právníka Grega Varalla Musk odmítl tvrzení, že cílů jeho platového balíčku bylo snadné dosáhnout.
„Množství bolesti, to se nedá vyjádřit žádnými slovy,“ řekl Musk téměř šeptem a popsal úsilí, které bylo nutné vynaložit, aby se společnost dostala z pokraje krachu v roce 2017 k explozivnímu růstu. „Je to bolest, kterou bych nikomu nepřál způsobit.“
Varallo se opakovaně snažil vykreslit Teslu jako společnost v područí Muska, nejbohatšího člověka na světě, a snažil se ukázat, že Musk několikrát obešel představenstvo Tesly.
Zdroj: Getty Images
Musk například uvedl, že učinil jednostranné rozhodnutí o ukončení přijímání kryptoměny Bitcoin společností Tesla, a přiznal, že představenstvo nebylo informováno předtím, než v říjnu analytikům sdělil, že představenstvo společnosti Tesla zvažuje odkup akcií v hodnotě až 10 miliard dolarů.
Svědectví však rozhodně neprokázalo, kdo vypracoval Muskův platový balíček na rok 2018, ani nezjistilo, zda byl výsledkem jeho požadavků, a nikoliv jednání s představenstvem.
Pětidenní soudní proces probíhá v době, kdy se Musk snaží dohlížet na chaotickou rekonstrukci společnosti Twitter Inc (NYSE:TWTR), kterou byl nucen koupit za 44 miliard dolarů v samostatné právní bitvě před stejnou soudkyní, kancléřkou Kathaleen McCormickovou (NYSE:MKC), poté, co se pokusil z této transakce vycouvat.
Musk tento týden na Twitteru napsal, že zůstává v sídle Twitteru v San Francisku nepřetržitě, dokud nevyřeší problémy této společnosti, a ve středu uvedl, že do Delaware přiletěl nočním letem ze společnosti provozující sociální média.
Musk uvedl, že jeho zaměření na restrukturalizaci Twitteru brzy skončí a on najde někoho jiného, kdo jej povede. Odmítl argument, že by ho platová dohoda měla zavazovat k tomu, aby v Tesle strávil určitý počet hodin.
Zdroj: Reuters
„Pracuji v podstatě pořád,“ řekl.“
Ačkoli Musk v minulosti vypovídal bojovně a právníky nazýval „trestuhodnými“ nebo „špatnými lidmi“, při středečním jednání byl poměrně zdrženlivý, i když občas vyjadřoval frustraci z Tornettova advokáta.
V jednu chvíli Musk právníkovi žalující strany řekl: „Vaše otázka je složitá a běžně se používá k matení lidí.“ V jednu chvíli Musk řekl, že „je to složitá otázka, která se běžně používá k matení lidí“.
Musk připustil, že není právník, ale dodal: „Když se účastníte dostatečného počtu soudních sporů, pár věcí si osvojíte.“
„PRODUKTOVÝ GÉNIUS“
Tornetta požádal soud o zrušení balíčku z roku 2018, který byl podle jeho právního zástupce o 20 miliard dolarů vyšší než roční hrubý domácí produkt státu Delaware.
Právní tým Muska a ředitelů společnosti Tesla označil balíček odměn za soubor odvážných cílů, které se osvědčily díky desetinásobnému růstu hodnoty akcií společnosti Tesla, a to na více než 600 miliard dolarů z přibližně 50 miliard dolarů.
Zdroj: Getty Images
Tvrdili, že plán vypracovali nezávislí členové představenstva, kterým radili externí odborníci, a že k němu přispěli velcí akcionáři.
Tornettův právní zástupce se snažil prokázat, že Musk byl do plánu zapojen od samého počátku. Z e-mailu z května 2017 se zdálo, že Musk prosazoval plán odměn několik měsíců předtím, než o něm s ním představenstvo jednalo.
„Plánuji něco opravdu šíleného, ale také vysoce rizikového,“ napsal.
Po Muskově výpovědi vystoupil Antonio Gracias, investor rizikového kapitálu a Muskův dlouholetý přítel, který byl v letech 2007 až 2021 rovněž členem představenstva společnosti Tesla.
Gracias uvedl, že je připraven na Muska zatlačit, pokud to bude nutné. „S žádným z generálních ředitelů se netahám za nos,“ řekl soudu.
Sporný balíček Tesly umožňuje Muskovi koupit 1 % akcií Tesly s hlubokou slevou pokaždé, když jsou splněny stupňující se výkonnostní a finanční cíle. V opačném případě Musk nedostane nic.
Podle soudních dokumentů Tesla dosáhla 11 z 12 cílů.
Akcionáři obecně nemohou zpochybnit odměny pro výkonné pracovníky, protože soudy se obvykle přiklání k rozhodnutí ředitelů. Muskův případ přežil návrh na zamítnutí, protože bylo zjištěno, že by mohl být považován za majoritního akcionáře, což znamená, že se na něj vztahují přísnější pravidla.
Gracias ve své výpovědi označil Muska za zásadního pro úspěch společnosti a nazval ho „výjimečným“ a „produktovým géniem“.