Tuto otázku si již několik měsíců kladou zaměstnanci britských firem od velkých bank až po malé startupy: „Mohli byste mi platit v dolarech místo v librách?“.
Hamishovi Drakeovi, vedoucímu řediteli personální agentury Montresor Legal v Londýně, to připadalo jako bezvýznamná otázka. Jeho klientem byla velká americká právnická firma. Smlouva, o které jednali, byla založena na dolarech. A vzhledem k tomu, že kurz libry šterlinků vůči zelené měně klesl na nejslabší úroveň od poloviny osmdesátých let, znamenalo by to, že by klient platil v dolarech místo v librách a vydělal by více peněz za stejný objem práce.
Odpověď zněla „ne“.
Drakeova zkušenost ilustruje protichůdné zájmy zaměstnanců a zaměstnavatelů v nadnárodních firmách v době, kdy libra zůstává slabá vůči hlavním partnerům. Inflace ukusuje všem v Británii. Ale pro malou skupinu dobře placených odborníků se zahraničními vazbami – a finančními závazky – se pokles libry promítl do výrazného zásahu.
Někteří z nich jsou američtí emigranti, kteří mají doma dluhy, které se po přepočtu na klesající libru zdají být stále větší. Jiní jsou britští zaměstnanci firem se sídlem v USA, kteří mají pocit, že ztrácejí půdu pod nohama ve srovnání se svými americkými kolegy odměňovanými v dolarech. Náboráři, odborníci na relokaci a manažeři říkají, že tento propad představuje pro zaměstnance i firmy v Británii po brexitu výzvu, protože trh práce zůstává napjatý a válka o talenty pokračuje.
Zdroj: Unsplash
„V současné době to není neobvyklá diskuse napříč všemi expaty ve Velké Británii bez ohledu na to, zda jsou Američané, Evropané nebo kdokoli jiný,“ řekla Kate Fitzpatricková, vedoucí globální praxe mobility společnosti Mercer pro Velkou Británii a Irsko. „Vedlejším efektem je otázka atraktivity a udržení talentů. Mohou společnosti přilákat talenty, které chtějí, pokud očekávají nebo požadují mzdy v silnější měně?“
Libra se koncem září potácela až na úrovni 1,035 USD v souvislosti s katastrofálním „minibudgetem“, který oznámil tehdejší ministr financí Kwasi Kwarteng a který obsahoval agresivní plán na nepokryté snížení daní. Následný chaos na trhu pomohl ukončit krátké působení premiérky Liz Trussové a uvolnil místo jejímu nástupci Rishi Sunakovi. Jeho premiérství se zaměřilo na obnovení finanční stability Británie, ale libra se stále obchoduje poblíž několikaletých minim.
Řada nadnárodních firem používá standardizované mzdové tabulky, které jsou navázány na dolar. Některé z nich tento kurz stanovily jednou na začátku roku a již nyní zvažují, jaké údaje použijí pro rok 2023. Palčivým problémem je, že tyto kurzy se mohou výrazně lišit od tržního spotového kurzu, což může vyvolat přeshraniční, a dokonce i meziměstskou nelibost.
Zahraniční dluhy
Zdroj: Unsplash
Podle Migrační observatoře Oxfordské univerzity se zhruba 18 % britské pracovní síly narodilo v zahraničí. Mnozí z nich si ve svých domovských zemích udržují hypotéky, spořicí účty, penzijní fondy a převody peněz.
Když je libra slabá, zahraniční dluhy se stávají větší zátěží. Vezměme si Američana pracujícího v Londýně, který dostává plat v librách a má ještě studentské dluhy v USA. Průměrný federální studentský dluh Američanů se podle Education Data Initiative pohybuje kolem 37 800 dolarů. V roce 2014, kdy libra dosáhla nedávného maxima 1,72 USD, by tento dluh v librách měl hodnotu zhruba 22 000 liber. Podle současného směnného kurzu přibližně 1,19 USD by činil téměř 32 000 liber.
Slabá libra se může promítnout také do snížení platů odborníků v nadnárodních firmách s globalizovanými stupnicemi odměňování. Velké americké právnické firmy působící v Londýně často používají platy v New Yorku jako měřítko pro své zaměstnance ve Velké Británii. Mnohé z nich se řídí takzvanou Cravathovou stupnicí, která jako vodítko používá platy stanovené firmou Cravath, Swaine & Moore.
V letošním roce si nejstarší spolupracovníci podle této stupnice vydělají 415 000 dolarů. Pokud by hypotetická firma přepočítala tento plat na libry podle lednového spotového kurzu, činil by něco přes 300 000 liber. Stejný plat přepočtený v listopadu by měl znamenat nárůst platu na téměř 350 000 liber. Problém je v tom, že firmy obvykle nepoužívají spotový kurz a místo toho se spoléhají na změť směnných kurzů, které nejsou vždy v souladu s trhem.
„Jeden z našich klientů používá kurz 1,2 a jiný 1,4,“ řekl Drake, náborář právníků, který poznamenává, že rozpětí mezi dolarem a librou udělalo z britských právníků v amerických firmách experty na směnu. „Efektivně spolupracovníci pracují stejný počet hodin, a to je rozdíl tisíců liber.“
Partneři ve velkých právnických firmách se sídlem ve Spojeném království, kteří jsou již placeni v dolarech, dostali letos „zvýšení platu zadními vrátky“, dodal Drake.
Dominantní dolar
Zdroj: Unsplash
Naproti tomu odměňování v globálních bankách je strukturováno jinak a hůře se mění, tvrdí odborníci na odměňování. Evropská unie zavedla po finanční krizi v roce 2008 strop na odměny, který je omezuje na zhruba dvojnásobek platu. V hrubých rysech to znamenalo vyšší fixní mzdy pro zaměstnance v Londýně, ale nižší bonusy ve srovnání s kolegy v New Yorku. Případné zrušení tohoto limitu v Británii by mohlo sjednotit platové struktury a usnadnit porovnávání mezi jednotlivými fondy.
Morgan Crosby, ředitel pro strategii v poradenské společnosti AIRINC, která se zabývá globální mobilitou, uvedl, že silný dolar vůči měnám, jako je libra, by mohl změnit dlouhodobý trend ve struktuře platových balíčků expatů. Podle ní společnosti v průběhu let přecházejí od platů vyplácených v domácí měně expatů – například Američané pracující ve Velké Británii, ale placení v amerických dolarech – k platům „hostitelským“ v místní měně.
Model založený na hostování fungoval, protože mezi měnami expatriantských center, jako jsou Londýn, New York a Hongkong, byla omezená volatilita. Výkyvy měn však podle ní mohou potenciální pracovníky přimět k přehodnocení těchto možností. A má radu pro americké zaměstnance, kteří zvažují stáž v zahraničí.
„Žádal bych balíček v amerických dolarech.“