Credit Suisse tuto skupinu označuje za nejlepší „útočiště před bouřlivým mořem“, které čeká recese

Podle Credit Suisse, která ve čtvrtek zahájila sledování této skupiny, je americký farmaceutický průmysl s velkou kapitalizací právě teď tím pravým místem, protože se mu v minulosti dařilo i v těžkých ekonomických časech a ceny akcií byly nízké.

Společnost nicméně uvedla, že investoři musí být v této oblasti stále selektivní, a jmenovala dva nejlepší nápady v podobě společností Merck a AbbVie. Mimo tyto dva favority hodnotí jako outperform také společnosti Eli Lilly a Pfizer.

Zdroj: Getty Images

„Vzhledem k tomu, že nejistota v makroprostředí se v příštích několika měsících pravděpodobně nevyřeší, považujeme biofarmacii s velkou tržní kapitalizací za klíčový sektor pro defenzivní expozici za rozumnou cenu,“ napsali analytici pod vedením Trunga Huynha v poznámce nazvané „Útočiště z rozbouřených moří“. „Navzdory nezměněným dlouhodobým sekulárním růstovým faktorům a vysokým maržím, které absorbují inflaci nákladů, je jednoleté forwardové P/E americké farmacie výrazně nižší než u ostatních defenzivních sektorů v USA, přestože má vyšší růst tržeb v letech 2021-25E.“

Credit Suisse uvádí, že americká farmacie jako skupina se obchoduje s poměrem cena/výnos 16 až 17násobek, zatímco defenzivní sektory utilit a spotřebního zboží mají v průměru 18-20 P-E poměr.

Společnost vidí na akciích Merck 20% růst a tvrdí, že akcie mají „nízké riziko a vysoký krátkodobý růst“, což je „v dnešním makroprostředí důležité“.

U společnosti AbbVie vidí 11% nárůst od této hodnoty a poznamenává, že má „nejvyšší dividendový výnos mezi srovnatelnými společnostmi“. V současné době akcie vynášejí 3,89 %.

Zpráva cituje údaje, podle kterých americká farmacie překonává index S&P 500 během velkých recesí, a poznamenává, že tento sektor si letos vede dobře. Farmaceutický ETF VanEck se v tomto roce propadl o pouhých 4,7 % ve srovnání se 17% ztrátou indexu S&P 500 v dosavadním průběhu roku 2022. Společnost Merck si v letošním roce připsala 33 % a AbbVie v roce 2022 12 %.

„Zlepšení na makroekonomické úrovni se dočkáme nejdříve koncem roku, ale než se makroekonomické trendy ustálí, může to trvat až do roku 2023,“ uvádí se v poznámce. „Domníváme se proto, že biofarmaceutické společnosti s velkou kapitalizací by měly v nadcházejících měsících zůstat solidně výkonné, přičemž portfolia vyžadují diverzifikaci defenzivních jmen. Pokud se trhy díky dalšímu vyjasnění zvednou, vidíme, že naše jména s vyšším růstem, jako je Eli Lilly, budou izolována od rotace od defenzivních a zpět do růstových jmen.“