Zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos v týdnu pro televizi CNN uvedl, že většinu svého jmění ve výši 119,5 miliardy dolarů hodlá během svého života rozdat, a prohlásil, že „je opravdu těžké“ rozdat velké částky peněz efektivním způsobem.
„Nejtěžší je přijít na to, jak to udělat pákovým způsobem,“ řekl. „Vybudovat Amazon nebylo snadné. Vyžadovalo to spoustu tvrdé práce, partu velmi chytrých kolegů, pracovitých spoluhráčů, a zjišťuji… že charita, filantropie, je velmi podobná.“
„Existuje spousta způsobů, jak by se podle mě daly dělat i neefektivní věci,“ dodal. „Takže to musíte pečlivě promyslet a musíte mít v týmu skvělé lidi.“
Mezitím ve stejný den jeho bývalá manželka MacKenzie Scottová zveřejnila na blogu Medium příspěvek, v němž oznámila, že za posledních sedm měsíců rozdala téměř dvě miliardy dolarů.
Bezos, který je podle časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším člověkem na světě, není jediným miliardářem s rozsáhlými filantropickými plány. Více než 230 dalších, včetně Scottové, podepsalo slib dárcovství, v němž slibují, že se svým majetkem naloží stejně.
Zdroj: Reuters
Pozoruhodné je, že Bezos navzdory svému prohlášení z počátku tohoto týdne slib Giving Pledge nepodepsal. Bezosův mluvčí odmítl žádost CNBC Make It o komentář.
Scottová se k tomuto závazku zavázala v roce 2019, přičemž Giving Pledge podepsala ve stejném roce, kdy se manželé rozvedli a ona získala zhruba 36 miliard dolarů v akciích Amazonu. Ve svém pondělním příspěvku upozornila na svou strategii: Scottová se rozhodla dát peníze důvěryhodným organizacím, pak ustoupit a nechat je rozhodnout, jak s prostředky naloží.
„Nemusím se ptát těch, na kterých mi záleží, co jim mám říct nebo co pro ně mám udělat,“ napsala Scottová, jejíž čisté jmění činí 28,2 miliardy dolarů. „Mohu se s nimi podělit o to, co mám, abych za nimi stála, když budou mluvit a jednat sami za sebe.“
Pozoruhodný kontrast
Kontrast mezi Bezosem a Scottovou existuje i mimo pondělní prohlášení. Minulý měsíc časopis Forbes uvedl, že Scottová za pouhé dva roky darovala 12,8 miliardy dolarů, zatímco Bezos za celý svůj život věnoval na dobročinné účely 2,4 miliardy dolarů.
Bezosova neochota připojit se k závazku byla kritizována. Dárcovskou strategii Scottové, která zahrnuje více než 1 500 organizací, zatím odborníci na neziskové organizace a filantropii vítají.
Zdroj: Bloomberg
„MacKenzie Scottová je v současnosti nejpříkladnějším filantropem v zemi,“ řekl ve středu televizi CNBC Make It Benjamin Soskis, vedoucí výzkumný pracovník Centra pro neziskové organizace a filantropii Urban Institute. „Vyvinula model, který je neuvěřitelně silný a získal větší uznání než kterýkoli velký mega-donátor.“
Pro Scottovou, která ještě na začátku roku 2022 držela téměř 15 milionů akcií Amazonu, by mohlo být jednodušší rozdat své jmění.
Bezos, který v roce 2021 odstoupil z funkce generálního ředitele, je podle časopisu Forbes stále aktivním předsedou představenstva a vlastní necelých 10 % Amazonu. Rozdání jeho majetku by mohlo přímo ovlivnit hodnotu akcií společnosti a snížit jeho vliv na společnost, kterou založil.
Možná proto Bezos začal pomalu, včetně rozdávání svého jmění jiným filantropům.
Minulý týden Bezos a jeho současná partnerka Lauren Sanchezová udělili Dolly Partonové cenu Bezos Courage and Civility Award, která byla spojena se 100 miliony dolarů, které mohla darovat charitativním a filantropickým skupinám podle svého výběru.
Zdroj: Getty Images
Další možnost: Bezos možná čeká, až se jeho jmění zhodnotí, než ho rozdá.
Loni Warren Buffett oznámil, že během 16 ročních příspěvků věnoval 41 miliard dolarů pěti nadacím. Kdyby čekal déle, mohly mít tyto peníze hodnotu 100 miliard dolarů, dodal.
„Měla by společnost v konečném důsledku větší prospěch, kdybych s rozdělením podílů čekal déle?“ ptal se Buffett. Buffett napsal. „Moje první žena … dávala přednost rozdávání velkých částek, když jsme byli mladí – když naše čisté jmění představovalo jen nepatrný zlomek jeho konečné velikosti. Já jsem vyčkával na pozdější dobu … Teprve po manželčině smrti jsem ve svých 75 letech šlápl na plyn.“
Bohatí jednotlivci získávají větší daňové úlevy, když darují peníze dříve v životě, což je bod, na který často poukazují kritici.
Myšlenka rostoucího zájmu může také fungovat oběma směry: Pokud darujete peníze na dobročinné účely nyní, mohou tyto prostředky přinést složený výnos a další výhody pro neziskové organizace a lidi, kterým pomáhají, dříve.
Buffett a Bill Gates jsou zakládajícími členy iniciativy Giving Pledge, kterou založili v roce 2010. Mezi další miliardáře, kteří jej podepsali, patří Melinda French Gatesová, Michael Bloomberg, Mark Zuckerberg a Elon Musk.