Proč je další „krypto zima“ testem pro digitální peníze

Letošní propad digitálních aktiv byl pro ty investory, kteří nakoupili na vrcholu, zdrcující. Dokonce i zastánci kryptoměn, kteří jsou sice stále přesvědčeni, že svět je na pokraji revoluce ve financích poháněné blockchainem, zůstali otřeseni tržním propadem. Pro ty, kteří si stále zachovávají víru, by se „krypto zima“ podobala dotcomovému krachu z počátku roku 2000 – vyřadila neúspěšné podniky, aby uvolnila místo slibnějším startupům. Jiní se ptali, kdy přijde jaro. Listopadový kolaps jedné z největších burz v oboru, FTX.com, zdůraznil riziko předpokladu, že to nejhorší je za námi.

Co je to kryptozima?

Je podobná medvědímu trhu s jinými aktivy. Akcie se nacházejí na medvědím trhu, když referenční index klesne alespoň o 20 % oproti svému předchozímu vrcholu. Kryptoměny se obvykle vyznačují dramatickými poklesy, po nichž následují dlouhé období slabých cen a řídkých objemů obchodů. Jeden z propadů, který začal v roce 2018, smazal podle trackeru CoinMarketCap až 88 % tržní hodnoty všech kryptoaktiv. Mezi jejich vrcholem v listopadu 2021 a nejnižším bodem v polovině června se podle konkurenčního trackeru CoinGecko propadly o celých 71 %, což z tržní hodnoty vymazalo odhadem 2 biliony dolarů.

Co je příčinou kryptozimy?

Zdroj: Unsplash

Kryptotrhy se za svůj krátký život staly synonymem pro bujaré rozmachy a panikou vyvolané propady. Bitcoin ztratil v roce 2014 přibližně dvě třetiny své hodnoty, což bylo částečně způsobeno selháním jedné z hlavních kryptoměnových burz. Propad v roce 2018 přišel v souvislosti s regulačním zásahem proti takzvaným prvotním nabídkám mincí, který vedl k zániku tisíců novějších kryptoměn.

Jak se to stalo?

Tentokrát sehrály roli síly mimo svět kryptoměn. Když centrální banky v reakci na pandemii koronaviru uvolnily měnovou politiku, investoři se vrhli na blockchainové startupy a digitální aktiva. Později, když centrální banky začaly obracet kurz, se kryptoaktiva propadla – a tím explodovala představa, že mají podobný status jako zlato coby útočiště pro investory v dobách ekonomické nejistoty. Tento propad vyvolal pád stablecoinu TerraUSD (digitální token určený k udržení vazby na americký dolar). To následně vedlo mimo jiné ke krachu hedgeového fondu Three Arrows Capital, krypto brokera Voyager Digital a krypto půjčovny Celsius Network. V následujících týdnech ceny dále klesaly, protože investory zajímalo, jak daleko se může nákaza rozšířit.

Proč to bylo tak brutální?

Zdroj: Unsplash

Dokonce i podle vlastních standardů volatility v tomto odvětví to byl velkolepý výpadek. Kryptoměny měly dospět od dob, kdy byly posedlostí jádra „pravověrných“ a většina investorů se jim vyhýbala. Imploze TerraUSD, Celsius a dalších byla šokem pro správce penzijních a státních fondů – a miliony drobných investorů -, kteří v posledních letech přijali kryptoměny, i pro investory rizikového kapitálu, kteří do kryptografických startupů vložili desítky miliard dolarů při astronomickém ocenění. Ukazuje se, že býčí trh posledních let byl postaven na vratkých základech, protože mnozí investoři si na sázky na digitální mince a projekty ve velkém půjčovali, přičemž jako zástavu často používali jiné kryptoměny.

Jaké byly následky?

Škody způsobené institucionálním i drobným investorům dostaly vlády pod větší tlak, aby přetáhly krypto na stejnou oběžnou dráhu jako tradiční finance a zlepšily regulační dohled, aby se předešlo dalším katastrofám. Kritici považují propad za důkaz, že kryptoaktivum je stále příliš rizikové na to, aby mělo místo v běžných investičních portfoliích. Dokonce i roztleskávač kryptoaktiv Elon Musk udělal krok zpět: Jeho společnost Tesla Inc., která vyrábí elektromobily, prodala 75 % svých podílů v bitcoinech. Mnoho kryptopodniků propustilo zaměstnance, včetně burz Gemini Trust a Coinbase Global Inc. a tržiště s NFT OpenSea. Investoři se obávali ponořit se zpět příliš brzy, protože se obávali, že problémy v jedné části odvětví by se mohly rychle a nečekaným způsobem rozšířit a vést k obrovským ztrátám jinde. Rizika se zvýraznila v listopadu, kdy prudký nárůst výběrů od zákazníků vedl k poklesu likvidity na burze FTX, kterou založil hvězdný kryptoměnový podnikatel Sam Bankman-Fried.

Jaké jsou vyhlídky?

Zdroj: Unsplash

Zima 2022 dodala munici kritikům, kteří považují krypto za čistě spekulativní investici. Ukázala, že krypto není — jak jeho zastánci často tvrdili — odděleno od osudů tradičních finančních aktiv a může být stejně zranitelné vůči rostoucím úrokovým sazbám jako jiné investice, například technologické akcie. Téměř rok po začátku zimy byly ceny a objemy obchodů stále slabé a některým krypto startupům s funkčními podnikatelskými plány docházela hotovost. Mnozí z těžařů kryptoměn, kteří hrají zásadní roli při objednávání transakcí v blockchainech – digitálních účetních knihách, které jsou základem kryptoměn – se ocitli v nouzi, protože hodnota tokenů, které vydělávali, se propadla a rostoucí ceny energií nafoukly jejich účty za elektřinu.

Nějaké stříbrné stránky?

Kryptoměny se v minulosti dokázaly odrazit ode dna a některé velké institucionální investory tento propad neodradil: V srpnu společnost BlackRock Inc. oznámila svůj vůbec první fond umožňující přímé investice do bitcoinu. Ve stejném měsíci získala společnost Brevan Howard, která se zabývá hedgeovými fondy, více než 1 miliardu dolarů na kryptofondy. Stejně jako poslední pokles vedl ke vzniku menšího počtu silnějších podniků, budou mít podniky, které přežijí současnou zimu, méně konkurentů a více prostoru pro zrání a zdokonalování své nabídky. Rostoucí regulační zásah sice zvyšuje krátkodobou nejistotu kolem kryptoměn, ale nakonec by z nich mohl udělat respektovanější a stabilnější třídu aktiv.