Americký dolar ve čtvrtek celkově oslabil, protože investoři povzbuzeni vyhlídkou na pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému sázeli na rizikovější aktiva.
Netrpělivě očekávaný výtah ze zasedání Fedu z 1. a 2. listopadu ukázal, že představitelé jsou do značné míry spokojeni s tím, že nyní mohou postupovat po menších krocích.
„Myslím, že nyní je téměř jisté, že od prosince uvidíme, jak FOMC zpomalí tempo zpřísňování,“ řekla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (CBA).
Dolarový index, který měří zelenou bankovku vůči šesti hlavním partnerům, klesl o 0,14 % na 105,75 bodu poté, co se přes noc propadl o 1 %.
Fed tento měsíc zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu, již počtvrté v řadě, ve snaze zkrotit vysokou inflaci.
EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist
O něco chladnější než očekávané údaje o spotřebitelských cenách v USA však podnítily naděje na mírnější tempo zvyšování. Díky těmto nadějím se dolarový index v listopadu propadl o 5,1 %, čímž se přiblížil nejhoršímu měsíčnímu výsledku za posledních 12 let.
Stratégové Citi uvedli, že stále panuje značná nejistota ohledně toho, jak vysoko se sazby mohou vyšplhat, a to navzdory konsenzu, že sazby porostou pomaleji.
Zápis rovněž ukázal, že se v rámci Fedu objevuje debata o rizicích, která by rychlé zpřísnění politiky mohlo představovat pro hospodářský růst a finanční stabilitu. Tvůrci politiky zároveň uznali, že v oblasti inflace bylo dosaženo jen malého prokazatelného pokroku a že sazby je stále třeba zvyšovat.
Středeční údaje ukázaly, že podnikatelská aktivita v USA se v listopadu snížila již pátý měsíc v řadě, přičemž ukazatel nových zakázek klesl na nejnižší úroveň za dva a půl roku, protože vyšší úrokové sazby zpomalily poptávku.
Kongová z CBA však upozornila, že trhy jsou příliš optimistické, pokud jde o možné brzké ukončení cyklu zpřísňování měnové politiky, a poznamenala, že stále existuje riziko v podobě Zero-COVID.
Zdroj: Unsplash
Rostoucí počet případů koronaviru vedl čínská města k zavedení dalších omezení, což zvýšilo obavy investorů o ekonomiku a omezilo chuť k riziku. Čína ve čtvrtek oznámila rekordní počet nakažených.
Jüan posílil poté, co čínská státní média, citující kabinet, uvedla, že Peking bude vedle dalších nástrojů měnové politiky využívat včasné snižování míry povinných minimálních rezerv (RRR) bank, aby udržel přiměřeně vysokou likviditu.
Japonský jen patřil k nejsilnějším zisky mezi hlavními měnami vůči dolaru, když se vyšplhal o 0,5 % na 138,88 bodu.
Euro si připsalo 0,39 % na 1,0435 USD, zatímco šterlink se naposledy obchodoval za 1,2090 USD, což představuje denní nárůst o 0,43 %. Libra přes noc vzrostla o 1,4 % poté, co předběžné údaje o britské ekonomické aktivitě překonaly očekávání, i když stále ukazovaly na probíhající pokles.
Australský dolar vzrostl o 0,25 % na 0,675 USD, zatímco kiwi bylo o 0,17 % výše na 0,6255 USD.
Americké trhy budou ve čtvrtek zavřené kvůli Dni díkůvzdání a likvidita bude pravděpodobně nižší než obvykle.