Americký dolar ve čtvrtek klesl na 16týdenní minimum vůči koši hlavních měn poté, co údaje ukázaly, že spotřebitelské výdaje v USA v říjnu solidně vzrostly, zatímco inflace se zmírnila, což přispělo k očekávání, že Federální rezervní systém je blíže k dosažení vrcholu úrokových sazeb.
Tento krok přišel poté, co předseda Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že nastal čas zpomalit zvyšování sazeb, a poznamenal, že „zpomalení v tomto okamžiku je dobrý způsob, jak vyvážit rizika“.
Investoři si z těchto komentářů odnesli útěchu, i když Powell také řekl, že sazby půjdou ještě nahoru a že kontrola inflace „bude vyžadovat udržení politiky na restriktivní úrovni po nějakou dobu“.
„Vidíme, že spotřebitelé stále drží krok se svými výdaji, a navíc pokračují v růstu pohledávek. Takže pravděpodobně začneme pozorovat, že míra nezaměstnanosti se zvyšuje, a myslím, že to podpoří myšlenku, že uvidíme, že Fed je blízko ukončení svého cyklu zpřísňování,“ řekl Edward Moya, hlavní analytik společnosti OANDA v New Yorku.
„Trhy budou trochu více očekávat, že výnosy budou nadále klesat, a také to bude znamenat slabší dolar,“ dodal Moya.
Čtvrteční údaje ukázaly, že spotřebitelské výdaje, které tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA, vyskočily o 0,8 % po nerevidovaném růstu o 0,6 % v září.
USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist
Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) vzrostl o 0,3 bodu poté, co v září postoupil stejným tempem. Za dvanáct měsíců do října se index cen PCE zvýšil o 6,0 % poté, co v září postoupil o 6,3 %.
Dolarový index klesl vůči koši měn až na 104,82, což je nejnižší hodnota od 11. srpna, a euro dosáhlo 1,05175 USD, což je nejvyšší hodnota od 29. června. Zelená bankovka klesla až na 135,75 jenu, což je nejslabší hodnota od 19. srpna. Sterling dosáhl rovněž 1,22890 USD, což je nejvyšší hodnota od 27. června.
Obchodníci s futures na Fed funds nyní počítají s tím, že referenční sazba Fedu dosáhne v květnu vrcholu 4,91 %, oproti současným 3,83 %. Před Powellovými středečními komentáři obchodníci stanovili cenu pro vrchol nad 5 %.
Protinožecké měny rovněž vzrostly díky očekávání, že Čína zmírní svá přísná omezení v oblasti COVID.
Čína se chystá v nadcházejících dnech oznámit zmírnění svých karanténních protokolů COVID-19 a omezení hromadného testování, uvedly zdroje agentury Reuters, což je výrazný posun v politice poté, co hněv kvůli nejpřísnějším omezením na světě podnítil rozsáhlé protesty.
Kurz australské měny dosáhl 0,68400 USD, což je nejvyšší hodnota od 13. září, a kurz kiwi dosáhl 0,63995 USD, což je nejvyšší hodnota od 15. srpna.