Streamovací služby, které mají dobře nakročeno do roku 2023

V tomto odvětví v současnosti panují poměrně turbulentní podmínky – a bystří investoři na tom mohou samozřejmě dobře vydělat.

Ve světě neomezeného přísunu obsahu je limitujícím faktorem čas.

Naděje spočívala v tom, že by se mohly vzkřísit balíčky kabelových služeb z minulosti online, přičemž spotřebitelé by platili stejně jako dříve, ale platili by je přímo programátorům. Když tato naděje pohasla, začali příznivci streamingu propagovat myšlenku streamování „zdarma“. Množství dostupné reklamy však rychle převýšilo schopnost trhu ji absorbovat.

Zdroj: Unsplash

To znamená potíže pro všechny společnosti zapojené do streamování. Zlatá horečka končí. Odvětví čeká konsolidace. Investoři by mohli profitovat z nákupu těchto streamovacích akcií na jejich minimech a čekat na nevyhnutelný odkup.

O blížícím se krachu streamingu analytici úíšou už od roku 2019. Jeho příchod by nás zase tolik nepřekvapil. Pokud vás ano, berte to jinak – je to možná vaše druhá šance na zisk.

Neříkají to jen novináři. Bývalý generální ředitel společnosti WarnerMedia (NASDAQ:WBD) Jason Kilar se nyní domnívá, že nadcházející fúzní mánii přežijí ve zdraví pouze tři streamovací platformy.

Nastavení k tomu samozřejmě přichází v podobě klesajících cen akcií.

Nejprve Netflix (NASDAQ:NFLX) upadl v nemilost veřejnosti. Pak se totéž stalo společnosti Walt Disney (NYSE:DIS). Od té doby nebyla ušetřena žádná společnost, dokonce ani dlouhodobí vítězové jako Alphabet (NASDAQ:GOOGL, NASDAQ:GOOG) a Amazon (NASDAQ:AMZN), kteří by měli ovládnout zbývající byznys. (YouTube společnosti Alphabet není placeným streamerem, ale má přibližně 2,5 miliardy uživatelů, což je 11krát více než kterákoli z placených služeb).

V roce 2023 si budou moci vedoucí společnosti vybírat z těch, které jsou nyní na trhu v závěsu. Vstup do těchto streamovacích akcií v době, kdy jsou na dně, by mohl přinést zisk, jakmile budou oznámeny dohody.

Regulační orgány mohou klást odpor, ale když je alternativou bankrot, vždy se nakonec podvolí.

FuboTV (FUBO)

Společnost Fubo (NASDAQ:FUBO) se snažila spojit živé sportovní vysílání s hazardními hrami, ale skončila bez práv potřebných k zisku.

V září měla společnost Fubo 1,231 milionu zákazníků, kteří streamovali kolekci kabelových kanálů v porovnání s konkurenty, jako je YouTube TV společnosti Alphabet, PlutoTV společnosti Paramount Global (NASDAQ:PARA) a Hulu Plus společnosti Disney. To přineslo ve čtvrtletí příjmy ve výši 219 milionů dolarů, což je o 40 % více než v předchozím roce.

Problémem společnosti Fubo je, že vzhledem k tomu, že se zaměřuje na sport, náklady na práva převýšily příjmy z předplatného. Když k tomu připočteme marketing, administrativu a technologie, společnost za dané období prodělala 161 milionů dolarů.

Největším problémem jsou místní sporty. Když společnost Sinclair Broadcasting (NASDAQ:SBGI) přeplatila regionální sportovní kabelové sítě Foxu, poté co Disney získal další zábavní aktiva Foxu, přejmenoval kanály na Bally Sports a výrazně zvýšil jejich cenu. Jediný velký provozovatel streamingu, který tuto službu provozuje, DirecTV, si nyní účtuje příplatek 20 dolarů měsíčně za úroveň, která zahrnuje místní služby. Společnost Bally’s mezitím začala nabízet svůj vlastní balíček streamování za 20 dolarů měsíčně. Společnost Fubo byla fakticky obejita.

Zdroj: Shutterstock

Dalším lákadlem služby Fubo byla integrace programů se sportovními sázkami. Tato jednotka však byla v říjnu zrušena poté, co společnost zjistila, že není finančně životaschopná kvůli vysokým nákladům na získání zákazníků.

Další sportovní práva se přesunula z tradiční kabelové televize na streamování. Společnost ESPN patřící Disneymu nabízí ESPN Plus pro zápasy, které se nevejdou na její kabelové kanály. Společnost Comcast (NASDAQ:CMCSA) přesunula přenosy z anglické Premier League do své streamovací služby Peacock. Paramount koupil práva na evropskou Ligu mistrů a italskou Serii A pro svůj streamer Paramount Plus. Dokonce i americká Major League Soccer se přesunula na Apple (NASDAQ:AAPL).

Vzhledem k tomu, že se sportovní práva přesouvají z kabelových sítí, je těžké si představit, jakou má Fubo budoucnost. Její růst a angažovanost diváků by však stále mohly být cenné pro někoho jiného. Sázkové společnosti jako Caesar’s Entertainment (NYSE:CZR) nebo DraftKings (NASDAQ:DKNG) by mohly přidat Fubo. Pokud se chce společnost Disney zbavit ESPN, jak se již dlouho proslýchá, mohli by její noví majitelé rozšířit svůj byznys přidáním kabelové nabídky Fubo do ESPN Plus.

Zdroj: Getty Images

Vzhledem k tomu, že tržní hodnota společnosti Fubo nyní klesla na 540 milionů dolarů, mohla by být pro kupce atraktivní. Disney by se zbavil odnože, jejíž spojení s hazardem poškozuje jeho image, zatímco Fubo by získalo nového „obchodního tátu“ se zajištěným přísunem práv. Pokud investor hledá akcie streamovacích společností, na které by mohl takříkajíc vsadit, mohl by tento typ akvizice vést k ziskům v příštích letech.

AMC Networks (AMCX)

Nic neilustruje rozměry propadu akcií streamovacích služeb tak dobře jako problémy společnosti AMC Networks (NASDAQ:AMCX), která je známá především produkcí seriálu The Walking Dead.

To v podstatě vystihuje současný stav společnosti.

Generální ředitelka AMC Christina Spadeová tento měsíc náhle odstoupila po pouhých třech měsících ve funkci a společnost plánuje propustit 20 % lidí ve svých pěti kabelových sítích.

Zdroj: Bloomberg

Společnost to vysvětlovala tím, že doufala, že ztráty způsobené stahováním kabelů by se mohly vyrovnat ve streamování, ale to se nestalo. Streamovací služba AMC Plus společnosti stojí pouhých 7 dolarů měsíčně a v září měla 11 milionů předplatitelů. Hodnota těchto předplatitelů za rok činí více než 900 milionů dolarů, ale z toho musí jít náklady na reklamu a provoz.

AMC má nyní tržní kapitalizaci pouhých 753 milionů dolarů při tržbách v roce 2022 ve výši přibližně 3 miliard dolarů. Tržby za třetí čtvrtletí zaostaly za rokem 2021 o 16 %, ale společnost zůstává zisková, když v posledním čtvrtletí vydělala 84,7 milionu dolarů.

Vedení společnosti agresivně zatíná sekeru do rozpočtu na produkci, protože diváci z kabelových televizí utíkají. Nedávno zrušilo své rozhodnutí koupit další sezónu populárního sci-fi seriálu Moonhaven. Plánuje odepsat majetek v hodnotě 475 milionů dolarů, včetně 400 milionů dolarů v programech, které mají nyní nižší hodnotu, než si myslela.

AMC je sice možná příliš malá na to, aby sama přežila, ale její programová aktiva by stále mohla být cenná pro větší společnost, jako je Netflix.