Americká touha po globální ekonomické nadvládě vede k tomu, že se střetává s čínskou krypto velmocí.
Americká vláda se snaží zničit Binance (BNB-USD). Nebo přinejmenším zformovat společnost k obrazu svému.
Krypto-evangelisté se rádi chlubí tím, že svět kryptoměn je bez hranic. Je to svět údajně nepodléhající vládním pravidlům. A přesto se investoři v posledních několika letech dočkali nejrůznějších regulací z celého světa, které se upínají na digitální peníze a aktiva. Jak se ukazuje, je mnohem těžší být trhem „bez hranic“ ve světě silně vymezeném hranicemi.
Nikde to není zřetelnější než na nedávném pádu FTX. Tato údajně mezinárodní obchodní platforma se rychle ocitla u amerického konkurzního soudu, přičemž jí v patách bylo jak ministerstvo spravedlnosti (DOJ), tak daňový úřad (IRS). Jinak řečeno, sledujeme začátek čelní srážky mezi kryptoměnou a americkou sférou vlivu v reálném čase.
Zdroj: Getty Images
Stejné síly si nyní jdou pro společnost Binance, jednu z největších kryptoměnových společností na světě a jednu z nejotevřenějších. Nehlásí se k žádnému domovskému státu a každý den přesouvá aktiva investorů v hodnotě miliard dolarů. Nyní tvrdí, že ji USA pomocí nových zákonů vyboxovávají z rychle rostoucího krypto trhu, který si Amerika sama vytvořila.
Tvrdí totiž, že vládní úředníci využívají dlouho zpochybňovaná tvrzení o vazbách Binance na Čínu, aby ospravedlnili nerovné zacházení s ní. Výsledkem je boj o moc epických rozměrů. V jednom rohu bojují Spojené státy o to, aby se staly globálním hegemonem v oblasti regulace kryptoměn. FTX je pouze začátek. A v druhém Binance neochvějně brání své území jako nezávislá krypto burza „bez hranic“. Zvítězí jen jeden a Amerika je velkým favoritem.
Zavedené hranice na trhu bez hranic
Součástí přitažlivosti kryptoměn je to, že se na povrchní úrovni masivně liší od jakékoli jiné investiční třídy. Nemusíte ji kupovat na burze, nepotřebujete bankovní účet připojený k žádnému z obchodů a nemusíte čekat na zahájení a ukončení obchodování každý den. Svět kryptoměn se pohybuje neuvěřitelně rychle, často rychleji než akciový trh, který se opírá o dlouhý řetězec makléřů a zúčtovacích středisek.
Tyto klady vyplývají z údajné bezbřehosti trhu. Aniž by trh patřil k ekonomice jediného státu, nemusí se údajně podřizovat vládním regulacím a byrokratické zátěži. To umožnilo vzniknout projektům jako Ripple (XRP-USD) a Stellar (XLM-USD), které si berou na paškál tradiční banky a nabízejí rychlejší přeshraniční platby.
Již od svého počátku, kdy se objevil Bitcoin (BTC-USD), se kryptoměny snažily distancovat od jakékoli národní příslušnosti. Ve své podstatě projekt Bitcoin umožňuje libovolným dvěma lidem s kryptoadresami posílat BTC z jedné osoby na druhou. Není do toho zapojena žádná banka, neexistují žádní zprostředkovatelé. Je to nejčistší a nejjednodušší forma pohybu peněz na světě.
Zdroj: Getty Images
Přes všechny utopické vize o zcela bezbřehém finančním systému však krypto nezůstane mimo oblast tradičních financí a ekonomiky dlouho. Již nyní vidíme, jak státy opouštějí svůj vliv na svět kryptoměn. Čína zcela zakázala krypto transakce, čímž odřízla celý segment uživatelů od trhu. Indie zavedla 30% daň z kapitálových výnosů z kryptoinvestic, čímž uživatele v rámci svých hranic silně donutila platit za svou účast. Některé projekty se dostávají dopředu, jako například Ripple, který již několik let spolupracuje s tradičními bankami, což mu pomáhá zvyšovat vlastní přízeň.
Globální ekonomická dominance Ameriky
Ne náhodou se k zemím fascinovaným trhem s kryptoměnami přidávají i Spojené státy. A samozřejmě se nechce účastnit kryptoobchodu, americká vláda chce kryptoobchodu dominovat. Právě tato touha po autoritě je hnacím motorem budování hranic v rámci trhu.
USA mají dlouhou historii, kdy ovládaly globální průmysl. Ropa, výroba léků, a dokonce i neslavně proslulé banánové plantáže zažily dalekosáhlou ruku americké federální vlády a soukromých korporací. Technologie nejsou pro Ameriku žádnou novinkou; podle jednoho odhadu tvoří USA tři čtvrtiny celého odvětví informačních technologií a téměř monopolně ovládají jak softwarový, tak hardwarový průmysl.
V současné podobě se očekává, že do roku 2028 se odvětví blockchainu vyšplhá na sever od 104 miliard dolarů. Tento očekávaný boom, jehož hnací silou je složená roční míra růstu (CAGR) ve výši téměř 56 %, se předpokládá zejména díky orientaci amerických technologických gigantů na tuto oblast – společností jako Microsoft (NASDAQ:MSFT), Amazon (NASDAQ:AMZN), Oracle (NYSE:ORCL) a dalších. Mezitím v zemi dochází k renesanci startupů, které poutají celosvětovou pozornost prostřednictvím společností FTX, Coinbase (NASDAQ:COIN) a ConsenSys.
USA se zaměřují na novou lukrativní technologii
Kryptoměny jsou pro USA přirozeným novým cílem, protože existují teprve 13 let a technologie, na nichž jsou závislé, mají zajímavé a užitečné aplikace v reálném světě. Od roku 2019 navíc trh zaznamenal obrovský růst. Ačkoli se nyní nachází v útlumu, na podzim roku 2021 činila globální tržní kapitalizace kryptoměn více než 2 biliony dolarů. Je těžké si tak výbušného odvětví nevšimnout.
Střet mezi Amerikou a kryptoměnami tedy nebyl otázkou zda, ale kdy. A tím kdy se zdá být rok 2022, alespoň pokud jde o rozjetí míče. Výkonný příkaz prezidenta Joea Bidena z března pokládá základy pro robustní soubor regulací a dokonce i pro digitální měnu centrální banky (CBDC).
V měsících, které od té doby uplynuly, schytala vláda od krypto světa spoustu kritiky. Snesla již mnoho kritiky za to, že se snaží omezit aspekty trhu, které se jí nelíbí. Nejznámější je rozhodnutí ministerstva financí sankcionovat službu míchání kryptoměn Tornado Cash. Mnozí kryptoinvestoři tento krok – který Američanům zakazuje službu používat a vedl k zatčení jejího vývojáře v Nizozemsku – považují za přímé porušení prvního dodatku zaručujícího svobodu projevu.
A to je jen kapka v moři, pokud jde o plány země na transformaci světa kryptoměn.
Zdroj: Shutterstock
Americká vláda si hraje na krypto ochránce svých občanů… a firem
Poté, co si americká vláda vybírala, k jakým projektům budou mít její obyvatelé přístup, se zdá, že si nyní vybírá, jaké neamerické subjekty chce nechat spolupracovat s americkými společnostmi. Bidenův „protekcionistický“ exekutivní příkaz o zahraničních investicích je toho jedním z důkazů. Nedávné drama kolem nabídky společnosti Binance na koupi aktiv společnosti Voyager Digital je však možná nejpádnějším důkazem snahy Ameriky monopolizovat trh s kryptoměnami.
Když se v květnu kryptotrh zhroutil, stáhl s sebou k zemi množství společností investujících do kryptoměn. Mezi nimi i Voyager Digital, newyorskou firmu, která před pádem do bankrotu během několika týdnů držela aktiva v hodnotě téměř 6 miliard dolarů. Společnosti, které bouři přečkaly snadněji, jako například Binance, měly zájem o odkup jejích aktiv. Když konkurzní soud nařídil dražbu zbývajících cenností společnosti Voyager Digital, bohatší subjekty se předháněly v podávání nabídek.
Dražba dospěla k nabídkám mezi FTX a Binance. Nakonec aukci vyhrála společnost FTX s nabídkou 1,4 miliardy dolarů. Výsledky však vedly k mnoha kontroverzím. Binance tvrdí, že americká vláda zajistila FTX v nabídkovém řízení nespravedlivou výhodu, aby se do aukce nedostaly zahraniční subjekty.
Binance tvrdí, že v aukci Voyager Digital došlo k nekalé hře
Spojené státy si při dohledu nad světem kryptoměn dovolily mnohé. Způsob, jakým Komise pro cenné papíry (SEC) vybírá projekty k vyšetřování, je poměrně svévolný a jediným důkazem, který potřebuje k zahájení takového vyšetřování, je precedens vytvořený v případu Nejvyššího soudu ze 40. let minulého století, který vznikl mnoho desetiletí předtím, než „digitální peníze“ existovaly.
Tento příběh společnosti Binance je jen dalším způsobem, jakým tato země ohýbá svá pravidla, aby protlačila neamerický subjekt – alespoň to tvrdí společnost Binance. Stížnost vychází ze skutečnosti, že Výbor pro zahraniční investice v USA (CFIUS) požádal Binance, aby ke své nabídce Voyager Digital vložila další peníze jako „pojistku“ pro případ, že by přezkum CFIUS způsobil zdržení nabídkového řízení.
Obě společnosti nabídly zhruba stejnou částku a Binance tvrdí, že za její prohru v aukci může z velké části právě žádost CFIUS. Žádost navíc přišla překvapivě, protože pět let stará společnost investuje v USA již několik let a tvrdí, že nikdy předtím nebyla požádána o tento typ pojistného plnění.
Zdroj: Kanchanara na Unsplash
V únoru Binance investovala 200 milionů dolarů do Forbesu. V září, v době, kdy probíhala aukce Voyager Digital, investovala odnož společnosti Binance Labs pro rizikový kapitál nezveřejněnou částku do společnosti Aptos Labs se sídlem v Palo Alto. Společnost dokonce přispěla 500 miliony dolarů na akvizici Twitteru Elonem Muskem. Co se tedy děje?
Válka mezi USA a Čínou v oblasti technologií
Velká část kontroverzí kolem této bitvy mezi Binance a Kapitolem se soustředí na americko-čínskou technologickou válku. Binance tvrdí, že USA záměrně nesprávně označují společnost za společnost s čínskou základnou. Ti, kdo se k této teorii hlásí, si mohou myslet, že vláda využívá této nesprávné domněnky, aby udržela americká aktiva mimo zahraniční ruce. Mohl by být tento příběh dalším nestoudným krokem Spojených států, které si selektivně vybírají země, jimž dovolí spolupracovat s domácími blockchainovými podniky?
Ředitel pro komunikaci společnosti Binance Patrick Hillmann označil rozhodnutí CFIUS za „xenofobní“, které vychází z mylného přesvědčení, že Binance je čínská společnost. A vzhledem k načasování amerických politických rozhodnutí teorie, že se Spojené státy náhle vymkly kontrole, skutečně obstojí. Koneckonců šetření CFIUS – vůbec první, které bylo společnosti předloženo – přichází jen několik dní poté, co Biden vydal exekutivní příkaz zakazující čínské investice do amerických technologií.
Binance není jen čínská společnost
Binance již léta bojuje s mylnou představou, kterou živí čínský původ generálního ředitele Binance Changpenga Zhaoa, že se jedná o čínskou společnost. To je z velké části způsobeno tím, že se jednalo o společnost se sídlem v Číně. Společnost Binance byla v této východoasijské zemi založena v roce 2017, ale o několik měsíců později se z ní odstěhovala, když čínská vláda zakázala obchodování s kryptoměnami. V současnosti nemá žádné hlavní sídlo a sama sebe označuje za „mezinárodní“ společnost, jak uprostřed pádu Voyager Digital zopakovala její mluvčí Jessica Jung.
Zdroj: Pexels
Zhao se sice narodil v Číně, ale upřesňuje, že jeho rodina se v mládí přestěhovala do Kanady. Zhao v Kanadě studoval a uvádí, že v současné době má pouze kanadské občanství. Určité nejasnosti spočívají také v tom, že Zhao se v polovině roku 2000 skutečně přestěhoval zpět do Číny, aby se věnoval technologiím obchodování s aktivy, což odstartovalo jeho kariéru v oblasti kryptoměn.
Společnost Binance se také musela vyjádřit k identitě Guangying Chen, Číňanky, jejíž jméno je uvedeno v prvních dokumentech společnosti Binance jako právní zástupce společnosti v době, kdy společnost sídlila v Číně. Čao vysvětlil, že Čchen byla jednou z prvních zaměstnankyň a její jméno jako čínské státní příslušnice v dokumentaci společnosti umožňovalo hladší fungování. Nicméně škoda byla napáchána. Americké regulační orgány úspěšně označily Binance za „čínskou“ společnost a firma nyní čelí několika vyšetřováním CFIUS.
Proč se Spojené státy chovají k Binance jako k čínskému technologickému gigantu?
Díky tomu všemu je pochopitelné, jak mohly být USA zmateny „bezhraničními“ operacemi společnosti Binance. Jaký motiv však mohou mít USA k záměrnému „nepochopení“ domovské země společnosti?
Inu, USA si zjevně všimly, že na obzoru je blockchainová dojná kráva, a vědí, že americké společnosti bubnují na světové scéně pořádné horko. Jistě si také všímá, že Binance je možná největší silou, která jí stojí v cestě k ovládnutí globálního trhu.
Binance je největší krypto společností na světě. Je to jméno, které je známé hned vedle bitcoinu a etherea (ETH-USD). Působí ve všech zemích kromě USA (americkým zákazníkům slouží satelitní subjekt Binance.US, který funguje zcela nezávisle na Binance) a na vrcholu trhu společnost denně zpracovávala kryptoměnové transakce v hodnotě 76 miliard dolarů.
Binance je skutečně Amazonkou kryptoobchodování. A stejně jako se Amazon ocitl v situaci, kdy ovlivňuje světovou politiku, tak se i Binance přituluje k vládám po celém světě. Společnost má oprávněnou šanci ovlivňovat politiky způsobem, který by jí pomohl prosperovat.
Omezením vlivu Binance na krypto průmysl by Spojené státy mohly pomoci svým vlastním společnostem v jeho vedení. Vedle globálních ekonomických výhod, které by to přineslo, by bičování krypto světa k obrazu svému mělo i domácí výhody. Politici, kteří se zasloužili o vydláždění cesty nové dojné krávě, za to jistě sklidí velkou pochvalu.
Volby v roce 2024 budou formativní pro příští éru americké politiky. Budou také těmi, v nichž obě dominantní politické strany zaujmou tvrdé postoje k otázce kryptoměn. Obě strany se budou ucházet o zásluhy za to, že toto nové odvětví přinese zemi miliardy. Prezident Biden, který již udával tempo jako první prezident, jenž představil komplexní politickou strategii v oblasti kryptoměn, bude muset na toto odvětví tvrdě tlačit, aby uklidnil voliče, kteří se o něj jen více zajímají.
USA chtějí stanovit precedenty v oblasti regulace kryptoměn
Lze předpokládat, že do roku 2024 se Američané dočkají první vlny kryptozákonů, které se budou připravovat. Více zákonodárců bude mít o fungování trhu přehled. Projednání se dočká více legislativních návrhů, jako je robustní návrh zákona o krypto službách senátorky Cynthie Lummisové. A více agentur bude mít větší odborné znalosti o technologii blockchain, protože budou pokračovat v průzkumu trhu v rámci Bidenova prvního kryptografického exekutivního příkazu.
Nemluvě o tom, že rok 2024 je významným rokem pro americkou politiku. Biden se bude ucházet o znovuzvolení a bude se snažit znovu porazit pravděpodobného vyzyvatele Donalda Trumpa. Vzhledem k tomu, že se krypto stává novým politickým tématem, budou kryptofanatici zvažovat veškeré postoje kandidátů k této záležitosti. Biden má šanci získat si přízeň těchto voličů tím, že podepíše dané předpisy.
A jak již bylo řečeno, Spojené státy jsou často měřítkem pro globální politiku. Lze tedy předpokládat, že mnoho zemí se bude řídit příkladem USA, až tyto politiky vstoupí v platnost.
Bránění mezinárodním konkurentům
Pokud USA doufají, že budou udávat tempo zbytku světa, budou pravděpodobně chtít, aby jejich vlastní společnosti byly vedoucími na trhu. Koneckonců, Capitol Hill a zakladatel FTX Sam Bankman-Fried si již nejsou cizí. Miliardář a podnikatel svědčil v Kongresu, utratil miliony za dary na volební kampaně a dokonce se zastavil v Bílém domě na zvláštní schůzce s Bidenovými poradci.
Kapitol Hill a Binance si samozřejmě také nejsou úplně cizí. Binance však přitahuje pozornost ze špatných důvodů. Je terčem sond SEC, obvinění z porušování sankcí a předmětem spisů ministerstva spravedlnosti. Zatímco pád FTX byl vyroben samotnou společností, nikoli regulačními orgány. FTX, která fungovala bez většího dohledu, dokázala skrývat své zmatky v zákulisí, dokud její epický kolaps na začátku listopadu neurychlil někdo ze zasvěcených osob. A kromě podivného vyšetřování ze strany státních regulačních orgánů byla FTX až do svého kolapsu osvobozena od kontroly, které čelí Binance, i když fungovala v podobném rozsahu.
Tím, že ministerstvo financí omylem či záměrně špatně charakterizovalo společnost Binance, zablokovalo její další růst. A co je důležitější, umožnilo FTX, aby se zařadila mezi cennější aktiva a mohla růst jako krypto velmoc.
Když pomineme aukci Voyager Digital, neustálé sondování společnosti, která ani nepůsobí na území Ameriky, je dostatečným důkazem toho, že USA mají na Binance spadeno. Znalost kontextu masivních operací společnosti a jejího zapojení do globální politiky umožňuje odvodit, proč tomu tak může být. A tato dedukce jen zesílí, když vidíme, jakou dynamiku americké společnosti vytvářejí na světové scéně.
Co bude následovat?
Éra bezhraničnosti v oblasti kryptoměn je téměř u konce. Na trhu vznikla díra ve tvaru Číny a uživatelé jsou všude vázáni místními zákony a daňovými předpisy, ať už chtějí, nebo ne.
Spojené státy nerady propásnou příležitost vést zbytek světa. A vzhledem k tomu, že konkurenti jako Čína a Rusko se z trhu zcela odklánějí, je důvod věřit, že se jim to podaří. Blockchain má šanci stát se technologickým manifestem osudu – Amerika se jen musí nejprve vypořádat se svým protivníkem.
Co tedy přijde pro Binance dál?
Existuje dostatek důkazů, které naznačují, že regulační orgány činí účelové, protikonkurenční kroky ve prospěch amerických společností, a to vše při současném zabránění dalšímu růstu společnosti Binance. Vezměme si například probíhající vyšetřování porušování sankcí ze strany Binance. Ministerstvo spravedlnosti se snaží potenciálně trestně obvinit Changpenga Zhaoa za tato porušení ze strany jeho společnosti. Mezitím americká obdobná burza Kraken čelila za úplně stejné aktivity pokutě ve výši 362 000 dolarů a obnovila svou činnost jako obvykle.
Vzhledem k tomu lze předpokládat, že Binance má na zádech větší terč, než doposud regulátoři připouštěli. Rok 2024 bude jedním z nejostřejších politických soubojů a trh s kryptoměnami se do té doby dostatečně rozrostl, aby vyžadoval robustní infrastrukturu. Jistě, Binance bude středem zájmu těchto nadcházejících regulačních požadavků. USA možná nedokážou společnost úplně zničit, ale určitě se snaží Binance přimět, aby se podvolila jejich konečné vizi budoucnosti kryptoměn.