Výprodej amerického dolaru se zastavil, investoři vyčkávají na FED

Americký dolar v úterý utrpěl vůči svým hlavním rivalům velké ztráty poté, co údaje zveřejněné americkým Úřadem pro statistiku práce ukázaly, že inflace v listopadu nadále klesala. Ve středu brzy ráno v Evropě americký dolarový index konsoliduje své ztráty poblíž úrovně 104,00, protože trhy se připravují na oznámení politiky Federálního rezervního systému. Futures na americké akciové indexy se po úterní rizikové rally obchodují mírně výše a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává pod úrovní 3,5 %. Evropský ekonomický program bude obsahovat údaje o říjnové průmyslové výrobě, které pravděpodobně nevyvolají výraznou reakci trhu.

Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v listopadu meziročně klesl na 7,1 % ze 7,7 % v říjnu. Meziroční jádrový index CPI ve stejném období klesl na 6 %, zatímco trh očekával 6,1 %. Nižší než očekávané údaje o inflaci zatížily americký dolar, protože narativ o „otočení Fedu“ získal na síle. Přesto se stále všeobecně očekává, že Fed po prosincovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů, a účastníci trhu budou pečlivě zkoumat souhrn ekonomických projekcí, zda se v něm neobjeví náznaky holubičího příklonu ve výhledu politiky.

Měnový pár EUR/USD si v úterý připsal více než 100 pipů a dosáhl nejsilnější úrovně od začátku června na 1,0672. Naposledy se pár pohyboval do strany mírně pod úrovní 1,0650.

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Poté, co v úterý dosáhl čerstvého několikaměsíčního maxima na úrovni 1,2443, GBP/USD v úterý mírně ustoupil a uzavřel pod 1,2400. Na začátku středy se pár obchoduje nad úrovní 1,2350. Údaje ze Spojeného království ukázaly, že meziroční index spotřebitelských cen v listopadu klesl na 10,7 % z říjnových 11,1 % a jádrový index spotřebitelských cen se snížil na 6,3 % z 6,5 %. Tyto údaje však účastníci trhu z velké části ignorovali.

Po pondělní býčí akci se USD/JPY v úterý prudce propadl směrem k 135,00. Údaje z Japonska dříve během dne odhalily, že průmyslová výroba se v říjnu meziměsíčně snížila o 3,2 % po zářijovém poklesu o 2,6 %. Během asijských obchodních hodin zůstal pár relativně klidný a prodloužil své boční rozmělňování nad 135,00 až do evropského rána.

USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

GBP/JPY se ve středu již druhý den v řadě pohybuje níže a dále ustupuje z více než měsíčního maxima kolem oblasti 169,25, kterého se dotkl předchozího dne. Pár zůstává do začátku evropské seance stlačen pod hranici 167,00 a v reakci na nižší údaje o spotřebitelské inflaci ve Velké Británii se vrací blíže k týdennímu minimu.

USD/CHF vykazuje zpětné pohyby v úzkém pásmu pod kritickou rezistencí 0,9300 v ranní evropské seanci. Hlavní aktivum švýcarský frank vykazuje nevýraznou výkonnost, protože investoři hledají další pokyny, které poskytne Federální rezervní systém (Fed) poté, co ve středu oznámí svou poslední měnovou politiku v roce 2022.

Pár NZD/USD se po postupné korekci z úterního maxima nad 0,6500 pohybuje do strany kolem 0,6430.