Moderna (MRNA) dosáhla největšího jednodenního zisku za dlouhou dobu. Její akcie vylétly o více než 20 % poté, co společnost a její partner, společnost Merck (MRK), oznámily skvělé výsledky studie fáze 2 experimentální personalizované vakcíny proti rakovině mRNA-4157/V940 v kombinaci s imunoterapií proti rakovině Keytruda.
I přes včerejší nárůst zůstávají akcie biotechnologické společnosti výrazně pod svými maximy. Jsou však akcie společnosti Moderna po působivých výsledcích vakcíny proti rakovině vhodnou koupí?
Výsledky
Nenechte se mýlit: Výsledky společností Moderna a Merck byly rozhodně působivé. Kombinace mRNA-4157/V940 a Keytrudy snížila riziko recidivy melanomu nebo úmrtí o 44 % oproti samotné Keytrudě. To je obrovské číslo.
Zdroj: Getty Images
Obě společnosti nyní plánují, že v roce 2023 postoupí do pozdní fáze testování kombinovaného léčiva proti rakovině, pokud regulační orgány nedají zelenou. Je docela dobře možné, že společnosti Moderna a Merck by mohly mít vítěznou léčbu melanomu během několika let.
Úspěch druhé fáze však nezaručuje, že vše půjde dobře i v následujících dnech. Podle údajů zveřejněných v roce 2018 ve vědeckém časopise Biostatistics totiž méně než 36 % onkologických terapií, které vstoupí do fáze 3 testování, získá regulační schválení.
I když kombinace mRNA-4157/V940 a Keytrudy nakonec získá schválení regulačních orgánů a bude úspěšně uvedena na trh, společnost Moderna nezíská všechny příjmy. Před dvěma měsíci společnost Merck uplatnila opci na společný vývoj a prodej kombinované léčby. Partneři se o případný zisk podělí půl na půl.
Existuje však také důvod k optimističtějšímu pohledu na vyhlídky společnosti Moderna. Pozitivní výsledky oznámené tento týden jsou povzbudivé, pokud jde o možnosti využití personalizovaných protinádorových vakcín při léčbě dalších typů rakoviny. Generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel ve svém komentáři tuto příležitost zdůraznil: „Zahájíme další studie u melanomu a dalších forem rakoviny s cílem přinést pacientům skutečně individualizovanou léčbu rakoviny.“
Zdroj: Getty Images
Stále se soustředí na COVID
Krátkodobé štěstí společnosti Moderna však nadále závisí na jejích vakcínách COVID-19. Lze říci, že vyhlídky v této oblasti jsou přinejmenším nejasné.
Společnost Moderna prokázala, že její bivalentní posilovač mRNA-1273.222 dobře působí proti omikronovým variantám koronaviru. Pro tento posilovač se jí také podařilo získat povolení a schválení od regulačních orgánů. Jako příklad lze uvést, že společnost Moderna minulý týden získala povolení k mimořádnému použití v USA pro mRNA-1273.222 u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let.
Daleko méně Američanů však podstoupilo bivalentní posilovací očkování, než kolik jich podstoupilo úvodní sérii základního očkování. A to i v rizikovější skupině seniorů.
Použití Buffettova testu
Warren Buffett před několika lety prohlásil, že jeho prvním krokem při rozhodování, zda koupit či nekoupit akcie, je odhad zisku podniku v příštích pěti a více letech. Pokud nedokáže odhadnout budoucí zisky, akcie nekoupí.
Podle mého názoru je nejtěžší otázkou pro Modernu odhad budoucích zisků společnosti. Na trhu s vakcínou COVID-19 panují značné nejistoty. Analytici se mohou pokusit odhadnout zisky společnosti Moderna, ale v tuto chvíli jde pouze o odhady.
Zdroj: Shutterstock
Nejnovější výsledky personalizované vakcíny proti rakovině společnosti Moderna jsou slibné. Opět je však velmi obtížné přesně předpovědět, jaký dopad by vakcína mohla mít na finanční situaci společnosti Moderna v budoucnu. Totéž platí i pro další připravované kandidáty společnosti.
Skutečně věřím, že by společnost Moderna mohla se svými programy mRNA dosáhnout dlouhodobě ohromujícího úspěchu. Buffettův postup výběru akcií je však dobrý. Navzdory působivým výsledkům oznámeným tento týden si nemyslím, že společnost Moderna Buffettovým testem projde – prozatím.