Obyvatelé Nigérie si mohou do konce ledna vyměnit bankovky nejvyšší hodnoty za čerstvě vydané bankovky. Cílem je dostat do běžného bankovního systému přibližně 2,7 bilionu nair (6 miliard dolarů), které kolují v neformálních kanálech. Hotovost je však hnacím motorem největší africké ekonomiky a panují obavy, že přechod na novou měnu by mohl vyvolat podobný chaos, jaký vypukl, když se o něco podobného pokusila v roce 2016 Indie.
Jak to bude fungovat?
Centrální banka mění barvy bankovek v hodnotě 200, 500 a 1 000 nair a nové bankovky se dostanou do oběhu od 15. prosince. Doufá, že až lidé odhodí své staré bankovky, mnozí si tento okamžik vyberou a přejdou na elektronické platby prostřednictvím bankovního účtu pro své každodenní finance.
Jaký to bude mít význam?
Zdroj: leadership.ng
Pro centrální banku je těžší vykonávat svou práci, když odhadem 85 % místní měny neprochází bankovním systémem a hodně přes 90 % transakcí se provádí pomocí hotovosti. Guvernér banky Godwin Emefiele při oznámení měnového kroku v říjnu uvedl, že pomůže kontrolovat rychle se šířící inflaci. Mohl by také omezit korupci a organizovaný zločin. V zemi vzkvétá průmysl únosů, kdy bandité každoročně unesou tisíce Nigerijců, jejichž příbuzní často platí v hotovosti za jejich propuštění.
Co by se mohlo pokazit?
Objem hotovosti v oběhu se od roku 2015 více než zdvojnásobil na 3,23 bilionu nair. Přesto téměř polovina z 220 milionů obyvatel nemá bankovní účet. V Nigérii připadá na každých 100 000 obyvatel pouze 4,5 bankovní pobočky, což je jeden z nejnižších poměrů na světě. Hrozí, že banky budou s blížícím se termínem zahlceny novými klienty, kteří se budou snažit otevřít si účet, aby si na něj mohli uložit svou starou hotovost.
Co dělají banky?
Zahájily reklamní kampaně a najaly 1,4 milionu agentů, kteří se rozlétli po trzích a venkovských oblastech, aby lidi povzbudili k otevření účtů, a doufají, že se vyhnou návalu na poslední chvíli. Centrální banka pozastavila poplatky za hotovostní vklady v bankách a nařídila věřitelům, aby otevřeli své pobočky i v sobotu, a povzbudila tak lidi k odevzdání starých bankovek.
Zdroj: guardian.ng
Jak Nigerijci reagovali?
Mnozí se vrhli na nákup dolarů, což způsobilo dočasný nedostatek americké měny a poslalo nairu na černém trhu nakrátko na rekordní minimum. Ministryně financí Zainab Ahmedová tuto politiku zpochybnila s tím, že by mohla oslabit měnu a zpomalit hospodářský růst. Podpořil ji však prezident Muhammadu Buhari, který ji podpořil jako způsob boje proti korupci. Obchodníci s obilím a zlatem ve městě Kano na severu země uvedli, že jejich obchody vzkvétají, protože někteří lidé se snaží zůstat mimo radar úřadů tím, že mění hotovost na tvrdá aktiva.
Jaké byly zkušenosti Indie?
Indie zavedla podobnou politiku demonetizace, která donutila zemědělce putovat kilometry daleko, aby si vyměnili staré bankovky. Tento krok vedl k nedostatku hotovosti, dlouhým frontám v bankách a na poštách a zpomalení hospodářské aktivity. Z velké části se nepodařilo snížit množství hotovosti obíhající mimo bankovní systém ani odradit od korupce. Emefiele trval na tom, že Nigérie se může vyhnout osudu Indie, protože banky přijaly opatření ke zjednodušení distribuce nových bankovek a rozšíření přístupu k bankovním službám.