Americký dolar konsoliduje zisky – Euro nad 1,065 – Japonský jen posiluje

Americký dolar ve čtvrtek těžil z atmosféry na trzích, které se vyhýbaly riziku, a překonal své hlavní konkurenty, když si dolarový index připsal téměř 1 %. Zdá se, že na začátku pátku se nálada na trhu mírně zlepšila, což americkému dolaru ztěžuje navázání na čtvrteční rally. Později během dne zveřejní agentura S&P Global předběžnou zprávu PMI ve výrobě a službách pro Německo, eurozónu, Spojené království a USA. V evropském ekonomickém programu bude rovněž uvedena konečná revize listopadových údajů o inflaci a údaje o říjnové obchodní bilanci.

Ve čtvrtek Bank of England (BOE) i Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání rozhodly o zvýšení základních úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Z programového prohlášení BOE však vyplynulo, že dva členové Výboru pro měnovou politiku hlasovali pro ponechání sazeb beze změny, což způsobilo oslabení libry šterlinků vůči jejím konkurentům.

Později během zasedání prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci po zasedání uvedla, že je zřejmé, že by měli očekávat další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů po „určitou dobu“. Při rozpracování této záležitosti Lagardeová poznamenala, že informace, které mají v současné době k dispozici, předpovídají zvýšení klíčových sazeb o 50 bazických bodů na příštích dvou zasedáních. Přestože Lagardeové překvapivě jestřábí výroky poskytly euru impuls, intenzivní útěk do bezpečí během amerických obchodních hodin umožnil americkému dolaru zachovat si svou sílu. Na začátku pátku si futures na americké akciové indexy připsaly mírné denní zisky.

Měnový pár EUR/USD se s počáteční reakcí na komentáře Lagardeové vyšplhal na nejsilnější úroveň za posledních šest měsíců 1,0737, ale v druhé polovině dne prudce otočil a uzavřel v záporném teritoriu pod 1,0630. Na začátku pátku se pár drží v kladném teritoriu nad úrovní 1,0650.

GBP/USD (short) – Zdroj: Autochartist

GBP/USD ve čtvrtek ztratil více než 200 pipů, ale v pátek se mu podařilo nastartovat mírný odraz směrem k oblasti 1,2200. Údaje zveřejněné britským Úřadem pro národní statistiku ukázaly, že maloobchodní tržby v listopadu klesly o 0,4 % po říjnovém nárůstu o 0,9 %. Ačkoli tento údaj dopadl hůře, než trh očekával, že dojde k expanzi o 0,3 %, nedokázal vyvolat výraznější reakci trhu.

Podpořen široce založenou silou amerického dolaru si USD/JPY ve čtvrtek připsal více než 200 pipů a vyšplhal se k úrovni 138,00. Dříve během dne údaje z Japonska ukázaly, že výrobní index PMI banky Jibun na začátku prosince klesl na 48,8 z listopadových 49 bodů. Pozitivní zprávou je, že index PMI ve službách Jibun Bank ve stejném období vzrostl na 51,7 z 50,3 bodu. Přesto pár zůstává v evropském dopoledni na zadní koleji a klesá směrem k 137,00.

Švýcarská národní banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1 %. V komentáři k výhledu politiky předseda SNB Thomas Jordan naznačil další zvyšování sazeb slovy: „Delší konec prognózy inflace jde mírně nahoru, naznačuje, že současná měnová politika nezaručuje zajištění cenové stability.“ USD/CHF se však zbavil medvědího tlaku a ve čtvrtek uzavřel mírně výše, než se na začátku pátku dostal do konsolidační fáze mírně nad úrovní 0,9250.

NZD/USD na začátku evropské seance narazil na rezistenci kolem 0,6380. Hlavní aktivum novozélandského dolaru přineslo po poklesu do blízkosti 0,6320 oživení a v tokijské seanci své zotavení protáhlo, když byl svědkem zmírnění impulsu risk-off. Téma averze je však v širším měřítku mimořádně pevné. Pohyb zotavení v tokijské seanci by prozatím neměl být považován za zvrat, protože potřebuje další filtry.