Zakladatel Etherea Vitalik Buterin uvádí 3 důvody, proč krypto překonává zlato

Buterin se zabýval argumentem, že zlato by mohlo představovat lepší nebo podobné decentralizované úložiště hodnoty než krypto. aktuálně tady sice máme ty problémy kolem krachu FTX. Nepěkně se mluví také o největší světové burze Binance. To všechno ale pomine. A nesmíme si plést burzy a nutně centralizované společnosti s podstatou samotného krypta. Jsou to dva úplně rozdílné světy. A to je naprosto zásadní fakt.

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin kritizoval zlato jako decentralizovanou alternativu peněz a označil ho za „neuvěřitelně nepohodlné“ a „obtížně použitelné, zejména při transakcích s nedůvěryhodnými stranami“.

Poukázal také na to, že zlato „nepodporuje bezpečné možnosti ukládání, jako je multisig“, a také tvrdil, že „zlato má menší adopci než krypto, takže krypto je lepší sázka“.

Buterinova prohlášení přišla v reakci na amerického karikaturistu Zacha Weinersmithe, který řekl, že jediný argument, který o krypto slyšel, „který dává smysl v rámci vlastních věřících, je, že nechtějí centralizovanou autoritu pro peníze“.

Dodal: „V tomto rámci však, proč prostě nejít se zlatem?“.

Od Vitalika to není nový názor, krypto podporuje ve stejné debatě už od roku 2014.

Zdroj: Unsplash

„Bitcoin sám o sobě může dobře posloužit jako jedinečný Schellingův bod pro univerzální záložní aktivum, podobně jako v současnosti a v historii funguje zlato,“ uvedl zakladatel v příspěvku na blogu.

Do diskuse se zapojil i zakladatel společnosti Uniswap Hayden Adam, který vyzdvihl teorii, že v budoucnu by drahé kovy vytěžené z asteroidu mohly potenciálně způsobit pokles hodnoty drahých kovů.

Komentáře přicházejí v době, kdy mohou být otázky o výhodách zlata oproti kryptografickému platidlu jako uchovateli hodnoty stále aktuálnější.

Zlato a krypto

Nedávná zpráva Bank of America Securities (BofAS) ukázala, že Bitcoin má nyní vyšší korelaci s cenami zlata, což naznačuje, že některé strany by jej mohly používat jako zajištění proti nejistotě nebo jako aktivum „bezpečného přístavu“.

Zdroj: Shutterstock

Zlato bylo v minulosti využíváno investory, a to jak institucionálními, tak soukromými, ve snaze zachovat výkonnost portfolia během hospodářských poklesů.

V poslední době byl vzácný žlutý kov rozhodně méně volatilní než Bitcoin.

V průběhu roku 2022 se hodnota zlata za unci pohybovala mezi maximem 2 043,30 USD a minimem 1 626,65 USD, přičemž průměrná uzavírací cena činila 1 811,11 USD.

Bitcoin však podle údajů společnosti CoinGecko v průběhu roku 2022 kolísal od 67 617 do 19 268 dolarů.

Srovnávání krypta, zlata a případně i jiných komodit je mezi investory už samozřejmě naprostou klasikou. Toto srovnání se nám samozřejmě přímo nabízí – musíme si ale uvědomit, že před sebou na konci dne máme dvě úplně rozdílné třídy kapitálových aktiv. Zlato má samozřejmě tradici, která s kryptem není srovnatelná ani v nejmenším, na druhou stranu se nám ale lépe shromažďuje, ochraňuje a můžeme jej prodat v řádu jen několika málo vteřin. U zlata je to přece jen o něco složitější – navíc u něj nikdy nemáme úplnou jistotu, že nakupujeme nebo zase naopak prodáváme za férovou a aktuální tržní cenu. Vitalik Buterin má v mnohém pravdu, musíme si ale uvědomit, že je to dolarový miliardář, který za své obrovské jmění vděčí právě sektoru jménem krypto. Rozhodně tedy není jen tak nějakým nestranným pozorovatelem.