Důkladné sledování portfolia Warrena Buffetta může posloužit jako inspirace pro nákup akcií pod letošní vánoční stromeček.
S blížícím se obdobím dovolených jsou investoři, kteří hledají akcie pro své blízké, na správném místě. Při sestavování takového seznamu je nejlepší začít u portfolia jednoho z největších investorů všech dob.
Většina investorů totiž zpozorní, kdykoli generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-B) Warren Buffett koupí nebo prodá nějakou akcii. Z dobrého důvodu patří hlášení 13-F této společnosti k nejsledovanějším na trhu. Buffett patří k nejlepším předním ukazatelům, které mohou dlouhodobí investoři sledovat, když chtějí zjistit, kam na tomto trhu investují držitelé tzv. chytrých peněz (Smart Money).
Není proto překvapivé, že Berkshire v uplynulém roce posiloval své pozice v akciích energetických společností a pokračoval v nákupech společností Occidental Petroleum (NYSE:OXY) i Chevron (NYSE:CVX). Buffett se drží odvětví, která zná, a vytvořil si tak zajímavé portfolio kvalitních společností obchodovaných za rozumné ceny.
Kromě toho Buffettova expozice v oblasti technologií (ke které se dostanu za chvíli) také dosahuje lepších výsledků. Jeho výběry v různých odvětvích v rámci jeho odbornosti jsou všechny podíly, které mám právě teď na svém seznamu sledovaných.
S ohledem na výše uvedené se ponořme do 2 akcií, které si můžete na letošní Vánoce nadělit tak trochu podle Warrena.
Společnost Apple (NASDAQ:AAPL), jedna z nejvýkonnějších akcií za posledních deset let, se stala jednou z nejúspěšnějších investic Warrena Buffetta. Věštec z Omahy začal budovat masivní podíl v největší společnosti světa na začátku roku 2016. Od té doby tato společnost stále stoupá na nová maxima.
Schopnost společnosti Apple udržovat vysoké hrubé ziskové marže prostřednictvím prodeje vysoce ceněných produktů loajálním spotřebitelům nelze podceňovat. Apple zůstává mezi nejhodnotnějšími značkami na světě především díky svému uzavřenému ekosystému. V souladu s tím mnoho investorů i nadále drží Apple jako velmi dlouhodobou investici, a to i na těchto úrovních (včetně Buffetta).
Zdroj: Shutterstock
Nyní je Apple oproti svému historickému maximu níže o více než 20 % a pro hodnotové investory se (konečně) obchoduje se slevou. Ačkoli Buffett v minulosti provedl určité ořezání, tento podíl je v jeho portfoliu zdaleka největší. V současné době drží Berkshire Hathaway více než 915 milionů akcií AAPL v hodnotě přesahující 131 miliard USD. To představuje 39,4% podíl v jeho portfoliu.
Jedna z největších světových bank, Bank of America (NYSE:BAC), má v portfoliu Warrena Buffetta druhou největší pozici. Podíl Berkshire v hodnotě více než 33 miliard dolarů tvoří zhruba 10 % všech akcií společnosti. Jedná se tedy o logický nápad na doplnění zásob pro ty, kteří mají zájem získat expozici v bankovním sektoru.
Zdroj: Getty Images
Diverzifikovaný obchodní model Bank of America se zaměřuje na trh individuálního/retailového bankovnictví, institucionální investory, korporace všech velikostí a vládní odvětví. Tento nadnárodní věřitel s megakapacitou je systémově důležitou bankou, což investorům poskytuje spodní hranici pro případ nejhoršího scénáře (vzpomínáte si na celou diskusi o „příliš velkém podniku na to, aby padl“ během poslední finanční krize?). To je samozřejmě dobrou vizitkou pro investory, kteří se obávají, že by na obzoru mohla být bolestivá recese.
Jen na měsíční bázi klesly akcie BAC zhruba o 10 %, což investorům, kteří hledají expozici, poskytuje pěkný vstupní bod. S blížící se sváteční sezónou je Bank of America jedním z dárků, které stojí za zvážení.