Jakmile se situace uklidnila po oznámeních centrálních bank z minulého týdne, zůstává rizikový sentiment na začátku nového týdne slabý. Investoři nadále hodnotí jestřábí výhled Fedu, což snižuje apetit po rizikovějších aktivech. Kromě toho Čína oficiálně oznámila první úmrtí na Covid poté, co vláda uvolnila omezení v celé zemi, protože propukla epidemie viru. Obavy z čínského covidu zvýrazňují zhoršenou náladu na trhu. Čínská státní média mezitím informovala o některých cílech ekonomického pokroku, které byly stanoveny na každoroční čínské konferenci o centrální ekonomické práci.
Americkému dolaru se však nedaří využít rizikových toků, a to tváří v tvář výprodeji USD/JPY. Japonský jen vyskočil v důsledku očekávání, že by Bank of Japan (BoJ) mohla potenciálně uvolnit svou ultra uvolněnou měnovou politiku, a to v návaznosti na zprávu, že vláda by mohla brzy revidovat společné prohlášení s Bank of Japan (BOJ) ohledně jejího inflačního cíle. USD/JPY se propadl na minima 135,77, než se zotavil nad 136,00, kde nyní kolísá.
Sazby amerických státních dluhopisů nadále podporuje jestřábí komentář prezidentky clevelandského Fedu Loretty Mesterové, který zazněl v neděli. Mesterová uvedla, že vidí růst sazeb více, než předpokládala většina tvůrců politiky. Výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů jsou v době psaní článku o 1,21 % vyšší a dosahují 3,52 %.
Slabost amerického dolaru lze přičíst také prohlubujícímu se poklesu podnikatelské aktivity v USA. Předběžný americký kompozitní index výrobní aktivity S&P Global v prosinci klesl na 44,6 oproti předchozím 46,4, když nové zakázky se propadly na nejnižší úroveň za něco málo přes dva a půl roku.
USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist
Z měn G10 FX si kromě silného japonského jenu drží zisky nad úrovní 0,6700 také měnový pár AUD/USD, a to i přes odrazující čínské údaje a obavy z Covidu. Podle průzkumu World Economics Survey klesl index podnikatelské důvěry v Číně v prosinci na 48,1 oproti 51,8 v listopadu, což je nejnižší hodnota od ledna 2013.
NZD/USD se však snaží bránit nabídky na úrovni kolem 0,6375, zatímco USD/CAD zůstává pod tlakem pod 1,3700 v prostředí rostoucích cen WTI a slabšího amerického dolaru. WTI roste díky nadějím na zlepšení výhledu poptávky ze strany Číny a rozhodnutí USA odkoupit ropu do svých státních rezerv. Jestřábí výsledky politiky centrálních bank vyvolané obavami z recese však drží černé zlato na uzdě.
Měnový pár EUR/USD se drží na ziscích z oživení kolem úrovně 1,0600, podpořen jestřábím výhledem politiky ECB. Vzhledem k absenci zveřejnění špičkových ekonomických údajů z USA toto pondělí se nyní pozornost přesouvá na německý průzkum podnikatelské aktivity IFO, který by měl být novým impulsem k obchodování.
GBP/USD konsoliduje zisky pod úrovní 1,2200, když na začátku asijského obchodování nedokázal nad touto úrovní odolat. Ekonomické problémy ve Spojeném království v prostředí přetrvávajících stávek a obav z recese omezují pokusy o vzestup na kabelu. Holubičí zvýšení sazeb ze strany BoE také udržuje býky na GBP v opatrnosti.