Occidental Petroleum: Nový rok, nová éra výnosů pro akcionáře

Společnost Occidental Petroleum se v roce 2022 pozoruhodně vrátila do čela indexu S&P 500. Přispěly k tomu její rekordní výsledky v oblasti peněžních toků na pozadí rusko-ukrajinské války. Co se bude dít nyní?

Přestože Warren Buffett nemá vždy pravdu, určitě se mu v loňském roce podařil další skvělý tah na branku – Occidental Petroleum (NYSE:OXY), která v roce 2022 vedla index S&P 500, a Warren zvesela přikupoval. I když je nyní cena jejich akcií kvůli volatilitě trhu o něco nižší, dlouhodobý progres stále pokračuje a je vzrušující, že při pohledu do roku 2023 začíná v tomto novém roce také nová éra maximalizace výnosů pro akcionáře.

Po rekordních výsledcích v oblasti peněžních toků v první polovině roku 2022 díky prudkému růstu cen ropy a plynu jejich výsledky ve třetím čtvrtletí pokračovaly v růstu, i když mírně pomalejším tempem, protože provozní podmínky se zmírnily. Bez ohledu na to nyní jejich provozní peněžní tok za prvních devět měsíců dosáhl masivních 12,835 miliardy USD, čímž se zvýšil z 8,568 miliardy USD v prvním pololetí a překonal tak i celoroční výsledek 10,434 miliardy USD v roce 2021. Vzhledem k tomu, že kapitálové výdaje zůstaly i nadále skromné, volný peněžní tok dosáhl v prvních devíti měsících roku 2022 obrovské hodnoty 9,319 miliardy USD, což je ještě působivější, protože byl ve skutečnosti zatížen pohybem pracovního kapitálu.

Zdroj: Getty Images

Při pohledu na jednotlivé kvartály se ukazuje, že jejich provozní peněžní tok, a tedy i volný peněžní tok, byl ve třetím čtvrtletí roku 2022 opět zatížen tvorbou pracovního kapitálu. Přestože ve druhém čtvrtletí došlo k posílení díky malému čerpání ve výši 181 milionů USD, při agregaci prvních devíti měsíců to bledne ve srovnání s nárůstem ve výši 939 milionů USD a 433 milionů USD během prvního, resp. třetího čtvrtletí. Pokud bychom vyloučili tento protivítr, jejich základní volný peněžní tok by byl během prvních devíti měsíců o dalších 1,191 miliardy dolarů vyšší, což odpovídá téměř 13 % k jejich vykázanému výsledku 9,319 miliardy dolarů.

Poté, co se v roce 2021 a na začátku roku 2022 soustředili na snižování zadluženosti, po druhém čtvrtletí efektivně dosáhli svého cíle čistého zadlužení, jak o tom pojednával můj předchozí článek, a zvýšili tak své výnosy pro akcionáře, především prostřednictvím zpětných odkupů akcií. Ty v průběhu třetího čtvrtletí dosáhly značné výše 1,899 miliardy dolarů, což představuje mnohem rychlejší tempo než pouhých 568 milionů dolarů, které byly provedeny v průběhu prvního a druhého čtvrtletí dohromady. Ačkoli je to pozitivní, důležitějším tématem je spíše jejich výhled na příští rok, protože kalendář se nyní přehoupl do roku 2023.

Z přehledu strategie alokace kapitálu vyplývá, že od roku 2023 a dále přechází do nové fáze, kdy veškeré ECF alokuje na zpětný odkup akcií. Na rozdíl od let 2021 a 2022 to znamená, že snižování zadluženosti do budoucna bude probíhat přirozeným tempem splatnosti jejich dluhu, místo aby bylo urychlováno účelovým předčasným splácením, a toto nové uvolněné tempo tak výrazně zvyšuje jejich vyhlídky na výnosy pro akcionáře a vytváří to, co považuji za novou éru jejich společnosti.

I když obvykle nejsme příznivci velkého převažování zpětného odkupu akcií nad dividendami, jejich akcie jsou alespoň stále dostatečně levné, a to i po jejich vedoucím tržním růstu v průběhu roku 2022 a bez toho, aby se spoléhaly na trojciferné ceny ropy v roce 2022. Pokud porovnáme jejich současnou tržní kapitalizaci ve výši přibližně 57 miliard USD s jejich volným peněžním tokem ve výši 5,93 miliardy USD během roku 2021, stále vidíme velmi vysoký výnos z volného peněžního toku, který je mírně nad 10 %. Vzhledem k tomu, že rok 2021 nebyl do značné míry ovlivněn geopolitickými událostmi ani extrémní nerovnováhou nabídky, domnívám se, že představuje vhodný středový základ, který by měl být využit vzhledem ke smíšenému výhledu jejich provozních podmínek.

Zdroj: Getty Images

Nejzřetelnějším problémem na obzoru je nejistý výhled cen ropy v průběhu roku 2023, přičemž konkurenční názory investorům jen ztěžují práci. Zatímco ceny ropy nejsou ze své podstaty nikdy jisté, čelí dosud nevídaným geopolitickým důsledkům rusko-ukrajinské války, která se rychle blíží k hranici jednoho roku. Kromě pokračujících ztrát na životech hraje i nadále roli při pohybu cen ropy, zejména po 5. prosinci 2022, kdy byl vydán evropský zákaz dovozu námořní ropy z Ruska. Nyní se zdá, že pokles ruského vývozu by měl mít podstatný přínos, ale dokud neuplyne více času, panuje nejistota.

Zatímco to udává cenám ropy býčí tón, centrální banky v rámci boje proti inflaci rychle zpřísňují měnovou politiku, a tak se v důsledku toho mnoho investorů obává recese. I kdyby nepřišla, slabší ekonomické podmínky se stále zdají být pravděpodobnější, než kdyby nebyly, a proto je zřejmé, že budou mít vliv na ceny ropy a plynu, zejména na první z nich. V konečném důsledku nikdo nemůže nutně přesně říci, jak se tyto konkurenční síly protnou, ačkoli díky tomu, že OPEC řídí svou nabídku na trhu, snižuje pro ropné společnosti riziko výrazného poklesu, čímž se jejich výsledky za rok 2021 staly vhodným výchozím bodem, který nebyl ani příliš silný, ani příliš slabý. Navíc jejich kapitálové výdaje pravděpodobně zůstanou stabilní a skromné až do roku 2023, jak vyplývá z níže uvedeného komentáře vedení společnosti.