Americký dolar se na začátku týdne snaží najít poptávku a dolarový index klesá k několikaměsíčním minimům poblíž 103,50 poté, co v pátek ztratil více než 1 % na denní bázi. Nálada na trhu zůstává relativně optimistická po rizikové rally, které jsme byli svědky před víkendem, a futures na americké akciové indexy v brzkých ranních hodinách v Evropě rostou o 0,3 až 0,5 %. V evropském ekonomickém programu budou uvedeny údaje o důvěře investorů Sentix a listopadové míře nezaměstnanosti. Později v průběhu seance se bude vyhlížet listopadová změna spotřebitelských úvěrů ze Spojených států, která poskytne nové impulsy.
Americký Úřad pro statistiku práce v pátek oznámil, že počet zaměstnanců mimo zemědělství v prosinci vzrostl o 223 000. Toto čtení dopadlo mnohem lépe, než trh očekával ve výši 200 000, ale nedokázalo poskytnout americkému dolaru impuls. Základní detaily zveřejněné zprávy o pracovních místech ukázaly, že meziroční mzdová inflace měřená ukazatelem průměrného hodinového výdělku se snížila z 4,8 % na 4,6 %, zatímco analytici předpokládali 5 %. Později během americké seance ISM oznámil, že index PMI ve službách v prosinci klesl na 49,6 z listopadových 56,5 bodu. Index zaměstnanosti se ve stejném období snížil na 49,8 bodu a index cen placených služeb klesl na 67,6 bodu ze 70 bodů.
Po zveřejnění těchto údajů klesl výnos desetiletých amerických státních dluhopisů k 3,5 % a v pátek ztratil více než 4 %. Tři hlavní indexy na Wall Street vzrostly o více než 2 % a americký dolar utrpěl vůči svým konkurentům velké ztráty. Podle nástroje FedWatch skupiny CME trhy v současné době oceňují 75% pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedu o 25 bazických bodů v únoru, oproti 57 % na začátku pátku.
Měnový pár EUR/USD si v pátek připsal více než 100 pipů a na začátku pondělí se nadále táhl vzhůru k úrovni 1,0700. Údaje z Německa v pondělí odhalily, že průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,2 % po říjnovém poklesu o 0,1 %.
GBP/USD v pátek prudce vzrostl a nakonec uzavřel týden beze změny poblíž 1,2100. Vzhledem k tomu, že americký dolar zůstal v pondělí na začátku evropské seance na pozadí, drží se pár v kladných hodnotách kolem 1,2150.
EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist
Navzdory prodejnímu tlaku kolem amerického dolaru zůstal USD/JPY na začátku týdne relativně klidný pod úrovní 132,00, protože japonské trhy zůstaly zavřené kvůli svátku Coming-of-Age Day.
Medvědi na páru USD/CAD útočí na 1,3400, zatímco ropa roste na 75,00 USD uprostřed lepšího sentimentu.
Pár Loonie klesl na nejnižší úroveň za poslední měsíc a míří do pondělní evropské seance. Kotace přitom čerpá vodítka z optimistického sentimentu na trhu a také z pevnějších cen hlavního kanadského vývozního artiklu, ropy WTI.
To znamená, že kupci ropy WTI pokukují po 75,00 dolarech v očekávání, že globální optimismus inspirovaný Čínou by mohl zkrotit obavy z recese a zvýšit poptávku po energiích. Příznivě na ceny černého zlata mohl působit také klesající kurz amerického dolaru a geopolitické obavy kolem Ruska.
USD/CNH obnovuje několikadenní minimum, protože medvědi se blíží k podpoře 6,7650.
Zdroj: Unsplash
USD/CNH se nabízí k obnovení několikadenního minima kolem 6,7900 a míří do pondělní evropské seance. Zámořský pár čínského jüanu (CNH) přitom rozšiřuje prolomení 200-DMA z předchozího dne směrem dolů a proráží nejnižší úrovně od poloviny srpna 2022.
Sílu medvědímu sklonu dodává také setrvalé obchodování páru pod linií podpory a odporu ze začátku června, jakož i medvědí signály MACD.
Přesto jsou medvědi USD/CNH na cestě k setkání s klesající linií supportu ze 14. listopadu, která se v době tisku nacházela poblíž úrovně 6,7650.
Indická rupie se pohybuje kolem 82,30, i když Čína a Fed podporují rizikovou náladu
USD/INR se pohybuje kolem 82,30 poté, co osvěžili měsíční minimum, zatímco kupci indické rupie (INR) čekají na nové náznaky během brzkého pondělí. Přitom kotace zůstává nerozhodná poté, co otiskla nejpozději třídenní klesající trend.
Přesto se k obecně měkčímu americkému dolaru přidává nálada risk-on inspirovaná Čínou, která zatěžuje ceny USD/INR. Lehký kalendář a opatrná nálada před klíčovými údaji o inflaci v USA z tohoto týdne, stejně jako svátek v Japonsku, však omezují bezprostřední pohyby páru.
Stojí za zmínku, že znovuotevření mezinárodních hranic Čínou po tříleté blokádě posílilo optimismus v Asii. Ve prospěch chuti k riziku by mohly hovořit také první signály naznačující velké nákupy Pekingu uprostřed sváteční sezóny na konci roku. Kromě toho komentáře úředníka Čínské lidové banky (PBOC) také naznačily očekávání robustního růstu ze strany dračí země a podpořily pevnější sentiment.