Americký dolar v úterý oslabil poblíž sedmiměsíčního minima vůči ostatním hlavním měnám, protože investoři si oddechli, že Federální rezervní systém se možná blíží ke konci svého cyklu zvyšování sazeb, a protože otevření čínského trhu podpořilo poptávku po rizikovějších aktivech.
Trhy stále více pochybují o tom, že Fed bude muset zvýšit úrokové sazby nad 5 %, aby ochladil inflaci, protože účinky jeho agresivního zvyšování sazeb v loňském roce se již projevily. Investoři nyní očekávají, že do června dosáhnou sazby svého vrcholu těsně pod 5 %.
Zpráva o zaměstnanosti z minulého týdne ukázala, že americká ekonomika sice v prosinci solidním tempem přidávala pracovní místa, ale zároveň zaznamenala zpomalení růstu mezd.
Euro se naposledy nacházelo o 0,07 % výše na úrovni 1,0739 USD a drželo se tak poblíž sedmiměsíčního maxima z předchozí seance na úrovni 1,07605 USD, ke kterému došlo v důsledku poklesu dolaru.
Britská libra se posunula o 0,08 % na 1,21705 USD poté, co v pondělí podobně dosáhla třítýdenního maxima na úrovni 1,2209 USD a seanci zakončila o 0,73 % výše.
EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist
Vůči koši měn klesl index amerického dolaru o 0,03 % na 103,14 poté, co se v předchozí seanci propadl o 0,7 % a dotkl se sedmiměsíčního minima 102,93 bodu.
„Velký sestup dolaru začal,“ uvedl George Saravelos, vedoucí oddělení devizového výzkumu Deutsche Bank (ETR:DBKGn).
Rychlé otevření čínských hranic po pandemických omezeních také poskytlo další impuls směrem k rizikovějším aktivům od bezpečného přístavu, kterým je zelená bankovka, přičemž australský dolar citlivý na riziko se v předchozí seanci vyšplhal na více než čtyřměsíční maximum 0,6950 USD. Naposledy byl o 0,03 % výše na úrovni 0,69155 USD.
Novozélandský dolar vzrostl o 0,13 % na 0,6378 USD, což není daleko od pondělního více než třítýdenního maxima 0,6411 USD. Obě protinožské měny jsou široce využívány jako likvidní zástupné měny pro čínský jüan.
Zámořský jüan byl naposledy za 6,7755 za dolar poté, co dříve během seance dosáhl téměř pětiměsíčního maxima 6,7590.
USD/CNH (short) – Zdroj: Autochartist
„Manažeři hedgeových fondů se po úplném otevření trhu v Číně stali mírně medvědími vůči dolaru,“ uvedl Tareck Horchani, vedoucí oddělení Prime Brokerage dealing ve společnosti Maybank Securities.
Japonský jen posunul o 0,1 % výše na 131,73 za dolar, když čerpal podporu z oslabující zelené bankovky a z překvapivé úpravy výnosové křivky, kterou koncem minulého roku provedla Japonská centrální banka (BOJ).
„To, co BOJ udělala na konci roku 2022, jen naznačuje, že se pan Kuroda snaží usnadnit práci svému nástupci,“ řekl novinářům na výhledovém briefingu Dong Chen, vedoucí makroekonomického výzkumu pro Asii ve společnosti Pictet Wealth Management. Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda odstoupí z funkce v dubnu.
Brazilský real v předchozí seanci přerušil svou třídenní vítěznou sérii a naposledy se nacházel na úrovni 5,2546 za dolar poté, co do hlavního města vtrhli příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara. V úterý v asijských hodinách se s ním ještě obchodovalo.
Investoři nyní zaměří svou pozornost na pozdější úterní projev předsedy Fedu Jeroma Powella a na čtvrteční údaje o inflaci v USA, které by mohly vnést další jasno do výhledu postupu Fedu při zvyšování sazeb.
USD/BRL (short) – Zdroj: Autochartist
EUR/GBP se drží vnitrodenních zisků poblíž dvoudenního maxima, zůstává pod úrovní 0,8800
EUR/GBP po ranním propadu pod úroveň 0,8800 znovu získává pozitivní trakci a vzdaluje se od více než dvoutýdenního minima, kterého se dotkl předchozí den. Pár se drží svých mírných intradenních zisků po celou ranní evropskou seanci a aktuálně se nachází poblíž horní hranice svého denního rozpětí, v oblasti 0,8825-0,8835.
Relativně slabá výkonnost britské libry přichází v souvislosti s chmurnými vyhlídkami britské ekonomiky, které podporují očekávání, že se Bank of England (BoE) blíží ke konci současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Vedle toho je patrné, že mírné zvýšení poptávky po americkém dolaru zatěžuje šterlink a poskytuje určitou podporu kříži EUR/GBP.
Společná měna naopak těží z jestřábí rétoriky Evropské centrální banky (ECB). Člen Rady guvernérů ECB Francois Villeroy de Galhau totiž minulý čtvrtek uvedl, že by bylo žádoucí dosáhnout správné koncové sazby do léta příštího roku. ECB navíc očekává, že růst mezd bude v příštích několika čtvrtletích velmi silný.