V loňském roce se investování zdálo snadné. Teď už ne

Někdy se investování zdá snadné. Ne však podnikání, které skutečně vydělává peníze – to je vždycky těžké. Ale jsou chvíle, kdy je díky trhu snadné mít pevný názor a rozhodnout se, kam vložit peníze.

Loňský rok byl jednou z takových dob, ale jak pro býky (spekulace na růst), tak pro medvědy (spekulace na pokles) jsou jistoty pryč. Akcie začaly 2022 nadhodnocené díky nadměrné sebedůvěře býků, což poskytlo medvědům ty nejjednodušší signály. Dluhopisy začaly loňský rok tím, že záměrně ignorovaly rozbíhající se inflaci a nutnost opožděné reakce Federálního rezervního systému. Když se dluhopisy i akcie dostaly do silného (klesajícího) trendu, bylo to snadné i pro obchodníky, protože trhy přešly od nevěnování pozornosti inflaci k soustředění se na ni s vyloučením všeho ostatního. Dobré zprávy o ekonomice byly pro akcie a dluhopisy špatnou zprávou, protože znamenaly vyšší inflaci a vyšší úrokové sazby.

Investování je opět těžké, protože jednoduché signály jsou pryč. Ocenění akcií měřené poměrem ceny k zisku za 12 měsíců dopředu se vrátilo do blízkosti svého dlouhodobého průměru. Výnosy dluhopisů se zvedly z hloupě nízkých úrovní, ale desetiletý výnos zůstává hluboko pod 4 % dosaženými na podzim. Pohyby u obou byly velké, ale ani jeden z nich není podle historických standardů levný. Bubliny u spekulativních technologických, čistě energetických a konopných akcií i kryptoměn se nafoukly.

Zdroj: Unsplash

Trh se už také neobchoduje výhradně na základě výhledu inflace. Na zvyšování sazeb Fedu stále záleží, jako vždy, ale po roce, kdy byl směr politiky zřejmý, je nyní spousta prostoru pro neshody ohledně toho, co by měl Fed udělat, co udělá a kdy. Recese je opět široce diskutovanou hrozbou pro zisky, ale jak velkou hrozbou, zůstává nejasné. Dobré zprávy o ekonomice mohou být pro investory stále špatnou zprávou, protože znamenají vyšší úrokové sazby. Nyní však dobré zprávy o ekonomice mohou být pro investory také dobrou zprávou, protože znamenají menší pravděpodobnost recese.

Minulý týden přinesl další důkaz toho, že ekonomické údaje zasévají zmatek: Trh práce je stále neuvěřitelně silný, zatímco průmysl se potýká s problémy. Ve středu měsíční zpráva Institutu pro řízení dodávek ukázala, že průmysl v prosinci opět oslabil a byl nejslabší od května 2020, přičemž nové zakázky rychle klesaly. Mezitím index zaměstnanosti ISM skutečně vzrostl, což podpořily páteční lepší než očekávané údaje o zaměstnanosti, a míra nezaměstnanosti se nyní rovná nejnižší hodnotě od roku 1969. K tomu se přidává nečekaně slabý růst mezd – zatímco samostatná zpráva ISM o službách vykázala za prosinec pokles, což bylo pod nejhorší prognózou ekonomů oslovených agenturou Reuters.

To je slučitelné s recesí ještě v letošním roce, protože nezaměstnanost obvykle výrazně roste až po začátku recese. Může se však také stát, že ekonomika bude v pořádku, protože hromadění pracovních sil podporuje žhavý trh práce na úkor ziskových marží, což vede ke slabšímu růstu, ale ne k recesi. Velmi záleží na tom, který výsledek se naplní – ale je těžké mít důvěru v předpovědi obou výsledků.

Zdroj: Unsplash

Dokonce i nálada investorů je záhadou. Během svátků se hodně nakupovaly prodejní opce na ochranu před poklesem cen akcií, což zvýšilo poměr prodejních opcí k býčím kupním opcím na rekordní úroveň a naznačuje to, že se investoři hodně bojí (což je obvykle vhodná doba k nákupu). Průzkumy mezi investory je však shledávají spíše opatrnými než panickými a ukazatele sentimentu – jako je Levkovičův index Citigroup -, které kombinují více měřítek, jsou neutrální, stejně jako VIX, měřítko implikované volatility akcií.

Možná je čas, aby se investoři vrátili ke starému myšlení. Po třech letech, kdy bylo vše extrémní, se situace konečně vrací do normálu. Nedávné události nás naučily očekávat gigantické výkyvy ve vládní politice, poptávce, nabídce, inflaci a úrokových sazbách, což přináší jasné ukazatele pro směr vývoje cen aktiv. Nyní si musíme opět zvyknout na umírněnost a neustálou nejistotu, kterou přináší do investování.

Jistě, záleží – zejména na letošních výnosech – na tom, zda nastane recese, či nikoli. Jistě, záleží na tom, zda Fed začne snižovat sazby koncem léta, nebo počká do příštího roku. A jistě záleží i na tom, zda se ukáže, že inflace je lepkavá, nebo ne. Ale nemusíme se obávat, že bychom promeškali bublinu nebo že by bublina splaskla, že by se objevila pandemie nebo že by hrozilo nebezpečí deprese. Věci se vracejí do normálu, a to je dobře.