Po neutěšeném roce 2022 je Wall Street letos nakloněna některým akciím technologických společností.
Technologický sektor byl v loňském roce silně zasažen obavami z ekonomické slabosti a agresivní cestou Federálního rezervního systému ke zvyšování sazeb s cílem zkrotit inflaci, které na společnosti doléhaly. Zejména rostoucí úrokové sazby poškodily současnou hodnotu budoucího toku zisků u akcií technologických firem.
Technologický index Nasdaq Composite se v loňském roce propadl o 33 % a klesl tak více než index S&P 500 a Dow Jones Industrial Average. Fond Technology Select Sector SPDR Fund (XLK), který odpovídá technologickému sektoru S&P 500, klesl v roce 2022 o 28 %.
Přesto se v sektoru objevují světlá místa, kde analytici Wall Street vidí růst. Aby bylo možné určit, které technologické akcie mohou v roce 2023 dosáhnout lepších výsledků, použila společnost CNBC Pro údaje společnosti FactSet, aby se podívala na členy fondu Technology Select Sector SPDR ETF a seřadila je podle těch, které mají nákupní hodnocení od alespoň 60 % analytiků.
Poté CNBC vyfiltrovala společnosti, které mají 20 % nebo větší nárůst oproti konsenzuální cílové ceně, a vytvořila tak seznam 14 technologických firem, které jsou připraveny v příštím roce posilovat.
Technologická jména, kterým Wall Street fandí
Potenciálně nejvýkonnější společností na seznamu je společnost Enphase Energy (ENPH), která se zabývá energetickými technologiemi. Její akcie v roce 2022 posílily o téměř 45 % a podle konsensuálního cenového cíle analytiků Wall Street by letos mohly vzrůst o dalších 43 %.
Deutsche Bank v listopadu zahájila pokrytí akcií s nákupním ratingem a cílovou cenou 330 USD, což signalizuje 43% nárůst oproti úternímu závěru. Podle analytičky Corinne Blanchardové vychází toto hodnocení z pozice společnosti, která může využít rostoucího trhu se solární energií v USA.
Na seznamu je také společnost SolarEdge Technologies (SEDG), která rovněž patří mezi energetické technologie. Analytici jí v příštím roce přisuzují více než 26% růst. SolarEdge je izraelská společnost, která vyvíjí a prodává solární invertory pro fotovoltaická pole, software pro monitorování výroby energie, produkty pro skladování energie z baterií, jakož i další související produkty a služby pro rezidenční, komerční a průmyslové zákazníky.
Na druhém místě v seznamu je ServiceNow (NOW), kterou 77 % analytiků hodnotí jako nákupní a konsenzuální cílová cena očekává v tomto roce nárůst o více než 37 %. Ve zprávě ze 17. listopadu označila banka Morgan Stanley společnost ServiceNow za svůj nejlepší tip v softwarovém sektoru.
„Přechod od System of Record v IT k System of Action přemosťujícímu více systémů napříč podnikem výrazně rozšiřuje možnosti růstu a spolu s nejlepší ekonomikou jednotky ve své třídě podporuje naši důvěru v trvalý růst FCF o více než 30 % v letech 23/FY24,“ napsal analytik Keith Weiss.
Mezi podobné akcie na seznamu patří Salesforce (CRM), Fortinet (FTNT) a Tyler Technologies (TYL), které podle analytiků vyrostou o více než 28 %, 36 % a 33 %.
Analýza CNBC rovněž upozornila na několik platebních společností. Z těchto jmen vidí analytici nejvyšší potenciální zisk u společnosti PayPal (PYPL), která by měla v letošním roce vzrůst o více než 35 %.
V září společnost Raymond James uvedla, že od společnosti PayPal očekává 30% nárůst a že se jedná o akcii, kterou by investoři měli chtít vlastnit směrem ke slabému ekonomickému prostředí. Podle analytika Johna Davise totiž společnost v posledních čtvrtletích provedla nezbytné změny, aby v budoucnu dosahovala solidních výsledků.
Další platební společností na seznamu je Global Payments (GPN). Wall Street jí v příštím roce přisuzuje více než 33% růst. Global Payments Inc. je americká nadnárodní společnost zabývající se finančními technologiemi, která poskytuje platební technologie a služby obchodníkům, emitentům a spotřebitelům. V červnu 2021 byla společnost jmenována do Fortune 500.
Mezi poslední jména v této skupině patří Microsoft (MSFT) a Intuit (INTU), kterým analytici letos přisuzují nárůst o více než 25 %, respektive o více než 21 %. Obě akcie se v roce 2022 propadly během technologické krize, ale nyní se obchodují na atraktivnějších úrovních, aby investoři mohli naskočit a svézt se na případné vlně zpět nahoru.