Pozornost investoru se upírá na data o inflaci – Dolarový index téměř bez pohybu

Finanční trhy zůstávají ve čtvrtek ráno relativně klidné, protože investoři se připravují na údaje o prosincové inflaci ze Spojených států. Dolarový index se nadále pohybuje nahoru a dolů v úzkém pásmu mírně nad úrovní 103,00, výnos benchmarkových desetiletých amerických státních dluhopisů se po středečním poklesu drží nad 3,5 % a futures na americké akciové indexy se obchodují beze změny. V rámci amerického ekonomického programu budou zveřejněny také týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a z eurozóny nebudou zveřejněny žádné údaje s velkým dopadem.

Hlavní indexy na Wall Street zaznamenaly ve středu již druhý den po sobě výrazné zisky a ztížily americkému dolaru udržet si během amerických obchodních hodin odolnost vůči svým hlavním rivalům. V meziročním srovnání by měl index spotřebitelských cen (CPI) v USA v prosinci podle prognózy dosáhnout 6,5 % z listopadových 7,1 %. Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, by se měl snížit z 6 % na 5,7 %.

Mezitím údaje z Číny ukázaly, že meziroční index CPI v prosinci vzrostl na 1,8 % z očekávaných 1,6 %. Nicméně šanghajský kompozitní index zůstává na cestě k tomu, aby den zakončil prakticky beze změny.

Jestřábí komentáře představitelů Evropské centrální banky (ECB) pomohly euru ve středu nabrat na síle a měnový pár EUR/USD se dotkl nejvyšší úrovně za téměř osm měsíců na 1,0777, než na začátku čtvrtka ustoupil k 1,0750. Člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn uvedl, že sazby se budou muset na několika příštích zasedáních výrazně zvýšit, aby se utlumila inflace. Podobně člen bankovní rady ECB Pablo Hernandez de Cos poznamenal, že budou muset pokračovat ve zvyšování sazeb stabilním tempem, aby se ochránili před rizikem přetrvávajícího posunu inflačních očekávání směrem nahoru.

Měnový pár GBP/USD se snažil o rozhodující pohyb oběma směry a ve středu uzavřel beze změny na úrovni kolem 1,2150. Naposledy se pár pohyboval do strany poblíž této úrovně.

GBP/USD (long) – Zdroj: Autochartist

USD/JPY se na začátku čtvrtka dostal pod mírný medvědí tlak a klesl pod 132,00. Japonská média Yomiuri dříve během dne informovala, že Bank of Japan plánuje na zasedání příští týden přezkoumat vedlejší účinky masivního uvolňování měnové politiky.

Pár USD/CAD ve čtvrtek znovu získává pozitivní tah a během ranní evropské seance postupně stoupá k horní hranici svého týdenního rozpětí, blíže k polovině 1,3400. Vnitrodenní pohyb vzhůru však postrádá býčí přesvědčivost a před zveřejněním nejnovějších údajů o spotřebitelské inflaci v USA zůstane spíše omezen.

Mezitím mírný pokles cen ropy z více než týdenního maxima, kterého se dotkla ve středu, podkopává s komoditami spojenou Loonie a poskytuje určitou podporu páru USD/CAD. Navzdory nedávnému optimismu, k němuž vedl odklon Číny od její politiky Zero-COVID, působí obavy, že hlubší globální hospodářský pokles poškodí poptávku, jako protivítr pro likviditu ropy. Přesto může utlumená cenová akce amerického dolaru brzdit obchodníky v uzavírání agresivních býčích sázek kolem hlavního kurzu a držet pod pokličkou další zisky.

EUR/JPY přijímá nabídky na obnovení intradenního minima poblíž 141,50 směrem ke čtvrteční evropské seanci. Křížový měnový pár přitom nedokáže ospravedlnit jestřábí tendenci tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB), zatímco rozhovory o ukončení politiky uvolněných peněz ze strany Bank of Japan (BOJ) nabírají na síle.

Nedávno BOJ ve čtvrtletní zprávě zvýšila své ekonomické hodnocení pro čtyři z devíti regionů země. Japonská centrální banka přitom zachovala své hodnocení zbývajících pěti regionů. „V mnoha regionech došlo k oživení ekonomiky nebo k mírnému oživení,“ uvedla BOJ ve čtvrtletní zprávě.

Zdroj: Unsplash

GBP/JPY klesá, když během čtvrtečního brzkého rána v Londýně obnovil své intradenní minimum poblíž 159,90. Křížový měnový pár přitom tiskne první denní ztrátu za posledních pět a zároveň klesá nejvíce za poslední týden.

Přestože AUD/USD postrádá následné zisky, drží se mírných zisků kolem 0,6920 v prostředí mírně pozitivní nálady na trhu během čtvrtečního časného rána. Australský pár přitom podporuje ranní ekonomické výsledky z Austrálie a Číny a naděje na mírnější inflaci v USA, a to při opatrné náladě před zveřejněním klíčového indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA za prosinec.

Přitom australská obchodní bilance se v listopadu zlepšila na 13,201 mil. oproti 10,500 mil. podle odhadů trhu a 12,217 podle předchozích údajů. Další podrobnosti naznačují, že dovoz se v uvedeném měsíci opětovně snížil o 1,0 %, zatímco vývoz se zlepšil na 0,0 % oproti předchozím -1,0 %.