Nejde jen o to, že se stal prvním člověkem v historii, kterému bylo z jeho osobního majetku vymazáno 200 miliard dolarů. A nejde jen o to, že v posledních dnech tráví více času na Twitteru, kde nasazuje konspirační tón o všem možném, od politiky přes vakcíny až po samotnou sociálně-mediální společnost, kterou koupil za 44 miliard dolarů v rámci odkupu na dluh.
Abychom pochopili dramatický vzestup a prudký pád Muskova čistého jmění, je třeba si to spočítat: Musíme si uvědomit, že bohatství je po staletí ztotožňováno s genialitou, a že velký měnový experiment pandemické éry, který z celé řady podnikatelů a investorů udělal vizionáře – i když jen na chvíli.
Ale konkrétněji to začíná Muskovým platem. Nejprve přišly odměny v letech 2009 a 2012, které posílily jeho podíl ve společnosti Tesla, a poté bezprecedentní balíček měsíčních odměn v roce 2018, který v kombinaci s jeho využíváním maržových půjček položil základ pro jednu z nejvýbušnějších kreací bohatství v historii.
Mzdový plán z roku 2018, největší dohoda o odměňování vedoucích pracovníků v historii, vyvolal ostrou kritiku ze strany poradenských firem pro akcionáře, ale byl schválen drtivou většinou investorů společnosti Tesla. Cíle se zdály být ambiciózní a vzdálené. Jedním z cílů bylo, aby výrobce elektromobilů zvýšil svou tržní hodnotu na 650 miliard dolarů – zhruba na stejnou úroveň jako tehdejší technologičtí giganti Amazon.com Inc, Alphabet Inc a Microsoft Corp.
Byl to ten největší, nejodvážnější, nejsmělejší Muskův cíl, který ho měl udržet v dlouhodobém zájmu o Teslu.
Zdroj: Unsplash
Namísto toho, z nemalé části díky jeho showmanství, cena akcií prudce vzrostla. Do konce roku 2020 si vysloužila vytoužené místo v referenčním indexu S&P 500. Jeho „měsíční výstřel“ – 304 milionů opcí Tesla s realizační cenou 23,34 dolaru – vypadal snadno.
Odměna byla strukturována tak, že se vyplácela ve 12 tranších a závisela na tom, zda automobilka dosáhne různých finančních milníků a milníků tržní kapitalizace. Až na jednu tranši byly všechny uplatněny, což znamená, že odměna byla sice úspěšná, ale ne bez chyb.
„Balíček odměn za rok 2018 zjevně nestačil k tomu, aby se Elon soustředil na společnost Tesla,“ uvedla Kristin Hullová, zakladatelka fondu Nia Impact Capital, který se zaměřuje na sociální dopady a sídlí v kalifornském Oaklandu. „Ráda bych získala jasnější definici jeho role ve společnosti Tesla. Jaká je skutečná role generálního ředitele společnosti Tesla? V tuto chvíli je to příliš mlhavé.“
Balíček odměn je nyní součástí žaloby akcionářů v Delaware, kteří tvrdí, že byl nadměrný a měl by být Tesle vrácen, protože pobídky nesplnily to, co měly.
Jednapadesátiletý Musk přiletěl soukromým letadlem, aby se v polovině listopadu, jen několik týdnů po uzavření pákového odkupu společnosti Twitter, dostavil na lavici svědků. Soudkyně Kathaleen St. J. McCormicková, která v případu odměn rozhodovala, dohlížela také na několikaměsíční právní tahanice mezi Muskem a Twitterem ohledně této transakce. Zkroušený Musk se vykreslil jako neochotný generální ředitel a workoholik, který se na stanovení své mzdy nijak nepodílel.
Zatímco soudce McCormick o žalobě ještě nerozhodl, trh již dospěl k verdiktu.
Zlomené štěstí?
Zdroj: Getty Images
Akcie Tesly od 1. prosince klesly o 39 %, což je pětinásobek ztráty technologického indexu Nasdaq 100. Automobilka čelí zvýšené konkurenci a nesplnila očekávání ohledně dodávek ani po nabídce slev. Musk, který po léta využíval akcie jako způsob, jak pro sebe získat hotovost prostřednictvím maržových půjček, již není nejbohatším člověkem na světě, jeho čisté jmění činí 129,4 miliardy dolarů, což je podle Bloomberg Billionaires Index pokles o více než 210 miliard dolarů oproti jeho vrcholu.
Společnost Fidelity Investments, která je investorem do Twitteru, již oceňuje tuto sociálně-mediální společnost na méně než polovinu toho, co za ni Musk zaplatil, protože příjmy z reklamy se propadly a náklady na půjčky prudce vzrostly. To znamená, že Muskův odhadovaný 79% podíl, kvůli kterému se musel opakovaně zbavovat akcií Tesly, aby pomohl získat více než 22 miliard dolarů, má nyní hodnotu 11,6 miliardy dolarů.
Musk dostal opci na akcie Tesly a dělal vše pro to, aby jejich hodnotu zvýšil, uvedl Stephen Diamond, profesor práva na Santa Clara University, který vyučuje právo cenných papírů a radí institucionálním investorům v oblasti řízení společností. To, co ředitelé nečekali, bylo, že jejich nepředvídatelný generální ředitel zpeněží akcie v hodnotě zhruba 40 miliard dolarů, z nichž velká část šla na přeplacení jiné společnosti.
„Správní rada vydělala miliony a on miliardy,“ řekl Diamond o Muskovi. „Ale vždy existovalo riziko, že toho krátkodobě využije a nechá společnost viset na vlásku.“
V tuto chvíli je základním kamenem Muskova jmění jeho 42% podíl ve společnosti Space Exploration Technologies Corp, která se zabývá vypouštěním raket a kterou založil v roce 2002, než se začal angažovat v Tesle. Hodnota této těsně vlastněné společnosti stále stoupá, naposledy získala 750 milionů dolarů při ocenění 137 miliard dolarů.
Zásadní však je, že Musk pravděpodobně nemůže SpaceX, ani své společnosti Boring Co. a Neuralink, využívat tak agresivně jako veřejně obchodovanou Teslu. Jeho maržové půjčky turbo urychlily jeho vzestup v žebříčku bohatství tím, že mu pomohly získat hotovost na financování jeho dalších nákladných podniků. Jeho původní plán na koupi Twitteru zahrnoval i využití dluhu, ale v květnu tento finanční balíček restrukturalizoval poté, co volatilita trhu způsobila pokles akcií Tesly.
Otázka k marži
Zdroj: Shutterstock
Přirozená otázka po nedávném pádu Tesly: V jakém okamžiku by mohl Technoking získat marži?
Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď a jakýkoli odhad se opírá o scénáře, které lze jen těžko zjistit pouze na základě cenových výkyvů nebo hlášení o cenných papírech. (Musk ani Jared Birchall, výkonný ředitel jeho rodinné kanceláře, na otázky pro tento článek neodpověděli).
Z podání společnosti Tesla z roku 2022 vyplývá, že Musk měl ke konci března zastaveno přibližně 52 % svých akcií k zajištění dluhu, ale není v něm uvedeno, kolik si za zastavené akcie skutečně půjčil, ani podmínky, za jakých by se mohlo jednat o jednu, dvě nebo několik maržových půjček.
Smlouva o maržové půjčce, která byla původně součástí balíčku financování Twitteru, však poskytuje určitá vodítka.
Podle těchto podmínek si mohl půjčit 12,5 miliardy dolarů s 20% poměrem půjčky k hodnotě, přičemž v případě, že by tento poměr dosáhl 35 %, musel by si půjčit více akcií Tesly jako zástavu nebo snížit objem půjčky, případně kombinovat obojí.
Za předpokladu stejných parametrů a při použití ceny akcií 359,20 USD z 31. března by si Musk podle výpočtů agentury Bloomberg mohl půjčit 19,2 miliardy USD proti akciím v hodnotě přibližně 96 miliard USD.
„Obecně moudrý“
Zdroj: Getty Images
Vzhledem k tomu, že akcie společnosti Tesla prodloužily svůj pokles, 35% hranice poměru by byla dosažena 14. října, kdy akcie uzavřely pod 205 USD. Aby se vrátil na 25 %, musel by zveřejnit akcie Tesly v hodnotě 22 miliard dolarů nebo splatit úvěr o 5,5 miliardy dolarů.
O několik týdnů později Musk vydal akcie v hodnotě 3,95 miliardy dolarů – přestože v dubnu a srpnu tvrdil, že s prodejem skončil. Není jasné, zda potřeboval více peněz na nákup Twitteru, nebo zda v tom hrály roli maržové půjčky.
Poté, co zahájil tyto prodeje, Tesla klesla o dalších 19 % do 12. prosince, kdy začal prodávat další akcie v hodnotě 3,6 miliardy dolarů. O několik dní dříve napsal na Twitteru, že je „obecně moudré“ vyhnout se používání maržových dluhů u jakékoli společnosti, pokud existují makroekonomická rizika.
Pokud by zhruba 7,6 miliardy dolarů v kombinovaném prodeji v listopadu a prosinci nestačilo na úplné odstranění jakéhokoli maržového dluhu, mohla by se matematika stát složitou.
Teoretická půjčka by stále činila 11,7 miliardy dolarů. Následný pokles ceny akcií by znamenal, že Musk by musel zveřejnit další akcie Tesly, pokud by neměl jiné zdroje hotovosti na splacení půjčky.
Pokud by Musk zveřejnil všechny své zbývající akcie Tesly, měl by dostatek prostředků na zajištění dluhu, pokud by cena akcií neklesla pod 79 dolarů. Na začátku tohoto měsíce se akcie propadly až na 101,81 USD, což představuje téměř 50% pokles během pěti týdnů.
Poté by Muskovy opce z jeho odměny za rok 2018 mohly být obtížně použitelné jako zajištění maržového úvěru, protože akcie nelze prodat po dobu pěti let od jejich uplatnění.
Cesta vpřed
Zdroj: Getty Images
Samozřejmě, že i když Tesla prudce klesá, má Musk cestu, jak předstihnout Francouze Bernarda Arnaulta, nyní nejbohatšího člověka na světě, a odvrátit konkurenci indického energetického magnáta Gautama Adaniho.
Začíná to u SpaceX, která je dominantní silou ve stále ještě rodícím se odvětví, podobně jako byla Tesla v oblasti elektromobilů.
Zrovna minulý týden Chamath Palihapitiya, známý jako „král SPAC“, předpověděl, že iniciativa SpaceX v oblasti internetu z vesmíru Starlink vstoupí na burzu v roce 2023, tedy mnohem dříve, než bylo plánováno, částečně proto, aby si Musk mohl „vytvořit prostor pro dýchání“. Starlink hrál důležitou roli ve válce na Ukrajině s ruskou armádou, která se snažila zničit komunikaci.
Takový krok by Muskovi poskytl další veřejně obchodovatelnou společnost, která by mohla přilákat investory všeho druhu.
Musk uvedl, že jeho velkým plánem pro Twitter je využít jej jako odrazový můstek pro aplikaci pro všechno s názvem X. Soudě podle jeho dřívějších komentářů by se mohlo jednat o obdobu čínské superaplikace WeChat, která je základem majetku spoluzakladatele Tencent Holdings Ponyho Ma ve výši 40,9 miliardy dolarů, což je 30. největší majetek na světě.
Zatím se však zdá, že tyto ambice jsou ještě hodně daleko. Musk stále potřebuje najít nového generálního ředitele pro Twitter – někoho, kdo je podle jeho slov „dost bláznivý na to, aby tu práci vzal!“. Ve svém prvním projevu k zaměstnancům po koupi společnosti otevřeně vyslovil myšlenku na bankrot.
Mezitím ve společnosti Tesla je představenstvo pod tlakem, aby prokázalo, zda je dostatečně připraveno na případnou ztrátu Muska ve funkci generálního ředitele. Jeden z islandských akcionářů předložil investorům usnesení, aby v květnu hlasovali o tom, zda by osmičlenná správní rada měla vypracovat a vést zprávu o rizicích pro klíčové osoby.
Důležitější je, že někteří z Muskových nejoddanějších příznivců už mají jeho výstřelků dost. Leo KoGuan, miliardář a podnikatel, který si v Tesle vybudoval jednu z největších pozic, prohlásil, že „představenstvo chybuje v akci“.
Ačkoli společnost uznává, že s Muskem jí hrozí riziko klíčového muže, růst Tesly byl z nemalé části podpořen nízkými úrokovými sazbami a vlažným vstupem předních světových výrobců automobilů do éry elektrifikace.
Široce otevřené hrací pole, kterému se Tesla těšila po celé desetiletí, je však nyní přeplněno staršími výrobci automobilů a novými účastníky trhu, jako jsou Lucid a Rivian. Na znamení doby Tesla, která 25. ledna vykáže zisk, snižuje ceny a nabízí slevy – což je postup, proti kterému Musk brojil – především na stále konkurenčnějším čínském trhu s elektromobily.
„Opravdu Elon Musk dopustí, aby se tato ikonická americká společnost sama zničila?“ ptá se Musk. zeptal se profesor práva Diamond na společnost Tesla. „Při pohledu na to, co právě teď dělá, se mi zatmívá před očima. S Twitterem si ukousl větší sousto, než dokázal rozkousat. Nyní se sám dostal do finanční pasti.“