Americký dolar zahajuje týden negativně – Euro je nejvýš za 9 měsíců

Americký dolar zažívá negativní začátek nového týdne, protože rizikový sentiment se zatím drží na nízké úrovni. Americký dolar se vůči svým hlavním soupeřům konsoliduje na úrovni kolem 102,00, když předtím během asijské seance toto pondělí osvěžil sedmiměsíční minima na 101,77. Asijské akciové trhy bez Japonska se těšily ziskům, když sledovaly páteční rally na Wall Street. Americký index S&P 500 v pátek překonal klíčový 200denní klouzavý průměr (DMA) a otestoval hranici 4 000 bodů po zveřejnění výsledků hospodaření amerických bankovních gigantů JPMorgan Chase & Co, Bank of America Corp, Citigroup Inc a Wells Fargo & Co. Zdá se, že investory neznepokojuje ani očekávání slabých ekonomických údajů z Číny, které mají být zveřejněny v úterý.

Optimismus na trhu v kombinaci s nadějí na pomalejší zvyšování sazeb Federálního rezervního systému a obnoveným poklesem kurzu USD/JPY negativně působí na americký dolar. Po slabých údajích o inflaci v USA z minulého týdne trhy oceňují zhruba 80% pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu o 25 bazických bodů (bps) v březnu, přičemž 25 bps je plně započítáno na začátku příštího měsíce. Investoři se mezitím v souvislosti s rostoucími holubičími sázkami na Fed otřepali z pátečních optimistických údajů o spotřebitelském sentimentu a inflačních očekáváních Michiganské univerzity (UoM).

Pár USD/JPY je nadále oslabován pokračující rally japonského jenu před oznámením politiky Bank of Japan (BoJ) v tomto týdnu. Japonští vývozci nesli hlavní tíhu silnějšího jenu, neboť index Nikkei 225 klesl o 1 %. Zvýšila se očekávání, že BoJ by mohla ve středu upravit nastavení své politiky poté, co v pondělí opět neobhájila svou politiku výnosové křivky. Výnos desetiletého dluhopisu JGB vzrostl o 1 bazický bod na 0,510 %, čímž překročil 0,5% strop politického pásma BOJ. Pár se dříve dostal na osmiměsíční minimum na úrovni 127,24, než se zotavil směrem k 128,00.

AUD/USD se poprvé od srpna 2022 vyšplhal nad kulatou hodnotu 0,7000. Obchodování s rizikovými měnami, slabost amerického dolaru a jestřábí očekávání australské centrální banky (RBA) drží australský pár nad vodou poblíž úrovně 0,7000. Pár NZD/USD se také vyvíjel v tandemu a krátce znovu dosáhl úrovně 0,6400, zatímco

Po páteční negativní cenové akci obnovil EUR/USD na počátku pondělí nejlepší úrovně za posledních devět měsíců na 1,0874, než ustoupil do blízkosti 1,0850.

Komentář Commerzbank k EUR/USD

„I když ekonomové očekávají záporný růst již v tomto čtvrtletí, zveřejněné údaje trh do takové nálady nepřivádějí. Pokud pak údaje za eurozónu vyjdou výrazně nad očekáváním ekonomů, jejich varování před recesí mají ještě menší účinek.“

„Záporný růst eurozóny očekáváme již v prvním čtvrtletí.“

„V blízké budoucnosti budou údaje pravděpodobně mnohem méně pozitivní, než je tomu v současnosti. Proto se zdráhám považovat současnou sílu eura za zcela udržitelnou.“

Chuť k riziku pomohla měnovému páru GBP/USD překonat klíčovou rezistenci 1,2250 a zamířit až k 1,2290. Býci libry šterlinků se však na vyšších úrovních neudrželi. V době psaní tohoto článku pár bránil menší nabídky na úrovni kolem 1,2240. Měnový pár čeká na výpověď guvernéra Bank of England (BoE) Andrewa Baileyho ke Zprávě o finanční stabilitě (FSR) před Výborem pro finance v 16:00, zejména poté, co hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království v listopadu nečekaně vzrostl o 0,1 % m/m. Na konci listopadu došlo k růstu o 0,1 %.

USD/CAD zůstává na nízké úrovni kolem 1,3300 a drží se poblíž několikatýdenního minima z pátku.

Měnový pár USD/CAD se snaží využít pátečního odrazu z oblasti 1,3320, tedy nejnižší úrovně od 25. listopadu, a v první den nového týdne se setkává s čerstvou nabídkou. Pár zůstává v defenzivě po celou asijskou seanci a aktuálně se nachází poblíž denního minima, kolem úrovně 1,3300.

USD/CAD klesl a otestoval 1,3350 poté, co čelil odmítnutí na 1,3400, i když se cena WTI nedokázala udržet nad hranicí 80,00 USD. Americká ropa ignorovala optimistické komentáře ministra energetiky SAE Suhaila al-Mazroueie, které pronesl o víkendu. 

Klíčové události tohoto týdne v USA: NY Empire State Manufacturing Index (úterý) – žádosti o hypotéky MBA, ceny výrobců, maloobchodní tržby, průmyslová výroba, index NAHB, podnikové zásoby, Béžová kniha Fedu, čisté dlouhodobé toky TIC (středa) – stavební povolení, zahájená výstavba nemovitostí, výrobní index Philly Fed, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (čtvrtek) – prodeje existujících domů (pátek).