Dolar klesá, zatímco japonský jen se propadá po překvapivé nečinnosti BOJ

Americký dolar se ve středu na začátku evropského obchodování snížil, přičemž pozornost se soustředila hlavně na klesající japonský jen poté, co Bank of Japan zachovala svůj akomodační postoj, čímž překonala očekávání jestřábí změny politiky.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 102,005, tedy těsně nad sedmiměsíčním minimem 101,77, které bylo zaznamenáno na začátku týdne.

V centru pozornosti dne je však japonský jen, jehož kurz USD/JPY vzrostl o 1,6 % na 130,19 poté, co Bank of Japan ponechala svou krátkodobou úrokovou sazbu na záporné úrovni 0,1 % a dlouhodobou úrokovou sazbu ponechala podle všeobecného očekávání na 0 %.

BOJ rovněž uvedla, že zachová rozpětí kolísání výnosů desetiletých dluhopisů v rozmezí 0,5 % až záporných 0,5 %, čímž zmátla očekávání další úpravy sazby poté, co centrální banka v prosinci toto rozpětí nečekaně rozšířila.

Japonský jen za poslední tři měsíce posílil o 14 % v důsledku očekávání, že Bank of Japan nakonec upustí od své super uvolněné stimulační politiky, zejména když inflace začne výrazně růst.

USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

Dnešní rozhodnutí část těchto zisků zvrátilo, ale většina analytiků se domnívá, že další úprava její politiky řízení výnosové křivky je jen otázkou času a může přijít v dubnu, kdy je plánována změna vedení centrální banky.

Podle v úterý zveřejněného průzkumu Bank of America Securities mezi manažery globálních fondů byla očekávání dalšího posilování jenu v lednu nejvyšší za posledních 16 let.

Vyhlídky USD/JPY nadále signalizují pravděpodobný pokles k úrovni 126,35 v příštích několika týdnech, poznamenávají ekonomka Lee Sue Ann a stratég pro trhy Quek Ser Leang z UOB Group.

Jinde měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,3 % na 1,2321 poté, co dříve ve středu zveřejněné údaje ukázaly, že inflace ve Velké Británii zůstala v prosinci na úrovni přesahující 10 %, což naznačuje další zvyšování úrokových sazeb ze strany Bank of England.

Statistický úřad uvedl, že index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvýšil o 0,4 %, čímž se meziroční míra inflace snížila z 10,7 % na 10,5 %, což bylo v souladu s očekáváním ekonomů.

EUR/USD vzrostl o 0,5 % na 1,0838, přičemž euro posílilo poté, co německý kancléř Olaf Scholz na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je přesvědčen, že největší evropská ekonomika neupadne do recese.

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Později během seance bude zveřejněn konečný prosincový údaj o indexu spotřebitelských cen v eurozóně, u něhož se očekává potvrzení meziročního růstu na úrovni 9,2 %, což je prudký pokles z 10,1 % v předchozím měsíci.

AUD/USD vzrostl o 0,5 % na 0,7018, zatímco USD/CNY se obchodoval téměř beze změny na 6,7744, přičemž jüan se po slabých údajích o čínském růstu ze začátku týdne dostal z téměř pětiměsíčního maxima.

USD/MXN klesl o 0,14 % intradenně kolem 18,65.

Pár mexického pesa (MXN) přitom rozšiřuje ztráty z předchozího dne a klesá na nejnižší úrovně od února 2020.

Medvědí trajektorie měnového páru by mohla souviset s prolomením předchozí klíčové linie podpory z července 2017 směrem dolů, která je nyní rezistencí kolem 19,73. Naději prodejcům páru dodává také odražení USD/MXN od 21-SMA, nejpozději do blízkosti 19,62. Navíc medvědí signály MACD jsou dalšími pozitivy pro prodej páru.

Přeprodaná linie RSI (14) a blízkost klíčového supportu, konkrétně minima z roku 2020 na úrovni 18,52, však naznačuje omezený prostor pro pokles, ze kterého mohou medvědi USD/MXN jásat.

V případě, že pár klesne pod support 18,52, nelze vyloučit propad směrem ke dnu z roku 2017 na úrovni 17,44.

USD/CHF v úvodní hodině středeční evropské seance ustupuje z intradenního maxima na 0,9225, protože býci si před klíčovými údaji z USA oddechli. I tak se ale kotace vzpamatovává z největšího denního zisku za poslední týden.

Stojí za zmínku, že ustupující býčí tendence signálů MACD a směrem dolů skloněná linie RSI (14) rovněž vyvolávají pochybnosti o posledním oživení páru USD/CHF.

Stabilní až nižší kurz USD/INR v roce 2023, do konce roku na úrovni 81,50

Indická rupie byla v roce 2022 druhou nejhorší měnou vůči americkému dolaru, hned za jenem. Ekonomové Commerzbank očekávají v roce 2023 stabilní až mírně posilující kurz INR.