Převzetí společností Tiffany a Twitter odhaluje obrovské rozdíly mezi těmito podnikateli.
Jak Bernard Arnault, čerstvě korunovaný nejbohatší člověk světa, tak Elon Musk, jeho předchůdce v čele společnosti, přepláceli akvizice a pak toho litovali. To, co se stalo poté, však odhaluje jejich obrovské rozdíly jako podnikatelů.
Stručně řečeno, Arnault je bystrý a chytrý obchodník, který ze své pařížské společnosti LVMH vybudoval giganta v oblasti luxusních značek v hodnotě přes 400 miliard dolarů a svůj vlastní majetek v hodnotě více než 180 miliard dolarů. Naproti tomu Muska stál jeho špatný úsudek při uzavírání obchodů miliardy dolarů, přestože jeho majetek stále přesahuje 130 miliard dolarů.
Srovnejme si poslední velký obchod každého z nich. V listopadu 2019 se Arnaultova LVMH dohodla, že za Tiffany & Co, korunní klenot amerického luxusu, zaplatí 135 dolarů za akcii, tedy 16,2 miliardy dolarů. Tato dohoda následovala o několik týdnů po nevyžádané nabídce LVMH na koupi Tiffany v hodnotě 120 dolarů za akcii. Ta se LVMH téměř dokonale hodila a Arnault se rozhodl, že ji musí mít, poté co prohrál předchozí bitvy o získání značek Gucci i Hermès.
Zdroj: Getty Images
Kupní cena byla o 37 % vyšší než cena, za kterou se akcie Tiffany obchodovaly před oznámením transakce, a hodnota transakce včetně čistého dluhu byla téměř 17násobkem zisku Tiffany před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací. Když však o čtyři měsíce později udeřila pandemie Covid-19, nevypadala drahá akvizice Tiffany tak chytře. Arnault začal couvat. Po vzájemných tahanicích mezi oběma stranami byly v Delaware podány žaloby.
Pak ale zvítězily chladné hlavy. V říjnu 2020 obě strany dohodu znovu uzavřely. Arnault souhlasil, že za Tiffany zaplatí 15,8 miliardy dolarů, což představuje úsporu poměrně skromných 420 milionů dolarů. Pro Arnaulta to bylo zjevně opatření, které mu zachránilo tvář. Po uzavření obchodu s Tiffany, v lednu 2021, Arnault propustil nejvyšší vedení Tiffany, včetně jejího generálního ředitele, uměleckého ředitele a ředitele značky, a dosadil svůj vlastní tým, včetně jednoho ze svých synů, Alexandre, na pozici výkonného viceprezidenta pro produkty a komunikaci. Počet zaměstnanců Tiffany se v době odkupu stále pohybuje kolem 14 000.
Pokud vám něco z toho zní povědomě jako Muskův útok na Twitter v roce 2022, mělo by. Poté, co Musk vybudoval 9,2% podíl ve společnosti, učinil loni v dubnu nevyžádanou nabídku na koupi Twitteru za 54,20 dolaru za akcii, tedy 44 miliard dolarů. Jeho nabídka představovala 38procentní prémii oproti tomu, kde se akcie obchodovaly, a neuvěřitelný 44násobek ebitdy Twitteru. Vzhledem k obrovské ceně nemělo představenstvo Twitteru jinou možnost než nabídku přijmout.
Zdroj: Getty Images
Musk měl téměř okamžitě výčitky svědomí. Zkoušel téměř všechno, aby se z obchodu vyvlékl. Stejně jako Arnault a Tiffany se obě strany obrátily na soud v Delaware. Ale jak začaly prosakovat důkazy v podobě usvědčujících e-mailů, textových zpráv a dokumentů, vyhlídky Muskova soudního sporu se zdály být mizivé. Neúspěšně se snažil uzavřít novou dohodu s představenstvem Twitteru. Ta však odmítla ustoupit. Musk koncem října souhlasil s uzavřením obchodu s Twitterem za původní cenu 44 miliard dolarů.
Pak se rozpoutalo peklo. Musk se rychle zbavil vedení Twitteru a poté i více než poloviny z jeho 7 500 zaměstnanců. Odcizil si inzerenty a mnoho uživatelů nepravidelnými tweety a zpackanými změnami produktů. Musk varoval, že Twitter ztrácí 4 miliony dolarů denně a společnost možná bude muset vyhlásit bankrot.
Pokud má pro Twitter nějaký hlavní plán, není jasné, jaký. Muskovy nevysvětlitelné výstřelky znehodnotily značnou část z 31 miliard dolarů vlastního kapitálu, které on a jeho partneři investovali do obchodu s Twitterem, a část hodnoty 13 miliard dolarů dluhu, který Twitteru drží banky z Wall Street.
Zdroj: Getty Images
Mezitím v Tesle, která je zdrojem velké části Muskova bohatství, akcie společnosti vyrábějící elektromobily prudce klesly. Částečně je to způsobeno širším výprodejem technologických a růstových akcií. Některé investory do Tesly však také vyděsilo Muskovo zaujetí Twitterem a manažerská dramata na této sociální síti. Akcie společnosti Tesla Inc. (TSLA) ztratily v roce 2022 70 % své hodnoty. Podle agentury Bloomberg se Muskovo jmění od roku 2022, kdy dosáhlo svého maxima v dubnu loňského roku, snížilo přibližně o 130 miliard dolarů. Celkově vzato je dohoda s Twitterem zjevně katastrofou, kterou si způsobil sám.
Mezitím se obchod s Tiffany změnil ve zdrcující úspěch. Poptávka po luxusním zboží zůstává silná, stejně jako Arnaultův obratný přístup k němu. Na výročním zasedání LVMH v roce 2022 Arnault označil začlenění Tiffany do LVMH za „vrchol roku“ vzhledem k vynikajícím finančním výsledkům, včetně vyšších příjmů, zisků a peněžních toků. Na výroční schůzi v roce 2022 se Arnault pochlubil, že kdyby byla Tiffany stále veřejnou společností, cena jejích akcií by byla dvojnásobná, než kolik LVMH zaplatila. Arnault byl nazýván Sun Tzu luxusu. Není těžké pochopit proč.