Jeremy Grantham varuje před 17% propadem indexu S&P 500 v tomto roce

Splasknutí bubliny na amerických akciích ještě zdaleka není u konce a investoři by se neměli příliš těšit ze silného začátku roku na trhu, varuje Jeremy Grantham, spoluzakladatel a dlouhodobý investiční stratég společnosti GMO.

Tento 84letý peněžní manažer totiž vypočítal, že hodnota indexu S&P 500 by na konci roku měla činit zhruba 3 200, uvádí ve svém článku, který vyšel v úterý. To by se rovnalo téměř 17% celoročnímu poklesu a 20% poklesu za celý rok ze současných úrovní. Grantham se domnívá, že během roku 2023 index pravděpodobně stráví nějaký čas pod touto úrovní, včetně období kolem 3 000 bodů.

„Rozsah problémů je větší než obvykle – možná tak velký, jaký jsem kdy viděl,“ řekl Grantham v rozhovoru z Bostonu.

„Je více věcí, které se mohou pokazit, než těch, které se mohou podařit,“ dodal. „Existuje určitá šance, že by se věci mohly pokazit a že by se nám v podstatě systém mohl začít globálně úplně kazit.“

Grantham, který je dlouhodobě jedním z nejznámějších medvědů na Wall Street, také nevylučuje, že by referenční index mohl klesnout až na úroveň kolem 2 000, což by podle něj byl „brutální pokles“.

Zdroj: Unsplash

Hodnotové strategie se v desetiletí následujícím po globální finanční krizi potýkaly s nevýraznými výnosy, protože růstové akcie vedly nejdelší zaznamenaný býčí trh amerických akcií. Nyní, kdy se Federální rezervní systém snaží agresivním zvyšováním úrokových sazeb zkrotit zvýšenou inflaci, však hodnotové strategie zažívají oživení. Strategie GMO Equity Dislocation Strategy, která má dlouhé pozice u hodnotových akcií a krátké pozice u těch, které jsou podle společnosti oceněny „nepravděpodobnými růstovými očekáváními“, si loni do listopadu připsala téměř 15 %.

Hodnota v uplynulém roce fungovala „o dost lépe“ a v tomto období překonala růst. Předtím měl růst solidní desetileté období, ačkoli hodnota překonávala výkonnost v předchozích desetiletích, uvedl Grantham. „V rozmezí hodnota versus růst má hodnota stále mnohem atraktivnější pozici než růst,“ vysvětlil. „Vrátila se o polovinu zpět, ale stále je levnější.“ Hodnotové akcie by mohly v příštím roce nebo dvou letech překonat růstové o 20 procentních bodů, dodal.

Pokud jde o to, co by mohlo být v současné době atraktivní, Grantham říká, že investor by mohl rozdělit hodnotové akcie do čtyř kvartilů. Třetí skupina – tvořená „docela levnými“ – si v loňském roce vedla dobře a již není nijak extra atraktivní. Ale nejlevnější kvartil, který neměl nejlepší rok, by mohl být připraven udržet se nejlépe. „Bude mít velmi dobré období,“ řekl.

Grantham považuje proces další bolesti akciového trhu, který se nyní odehrává, za podobný praskání bublin po jiných vzácných „explozích důvěry investorů“, jako byly v letech 1929, 1972 a 2000. Ačkoli mnozí přičítají loňský propad akcií válce na Ukrajině a prudkému nárůstu inflace nebo snížení růstu v důsledku Covidu-19 a následných problémů v dodavatelském řetězci, Grantham se domnívá, že trh měl na svou odplatu nárok bez ohledu na to.

Zatímco první a „nejjednodušší“ etapa splasknutí bubliny je za námi, další fáze bude podle Granthama složitější. Sezónní síla na trhu v lednu a v současném období prezidentského cyklu by mohla udržet trh na začátku roku v dobré kondici.

Index S&P500 – Zdroj: Tradingview.com

„Téměř každý špendlík může píchnout do takové nejvyšší důvěry a způsobit první rychlý a silný pokles,“ napsal. „Jsou to jen nehody, které čekají, až se stanou, pravý opak neočekávaného. Po několika velkolepých rallye na medvědím trhu se však nyní blížíme k mnohem méně spolehlivé a komplikovanější závěrečné fázi.“

Bublina na akciovém trhu

Bublina na akciovém trhu je situace, kdy se ceny akcií na určitém trhu výrazně nafouknou a nejsou podloženy základními fundamenty společností, jejichž akcie jsou obchodovány. K tomu může dojít, když se investoři stanou příliš optimistickými ohledně budoucích vyhlídek určitého trhu nebo skupiny společností a začnou nabízet ceny jejich akcií na úroveň, která není udržitelná.

Bubliny mohou vznikat, když na trh proudí velké množství nových peněz a investoři jsou ochotni platit za akcie vysoké ceny, protože věří, že ceny budou i nadále růst. To vytváří efekt, kdy vyšší ceny vedou k dalším nákupům, které zase vedou k ještě vyšším cenám. Nakonec bublina praskne, když si investoři uvědomí, že ceny akcií nejsou podloženy základními údaji, a začnou prodávat, což způsobí pokles cen.

Bubliny mohou mít závažné důsledky pro ekonomiku. Při poklesu cen mohou investoři přijít o značné množství peněz a utrpět mohou i společnosti, které vstoupily na burzu. Když bublina praskne, může to vést k recesi a poklesu celkové ekonomiky.