Pro Bitcoin a jeho podporovatele to byl těžký rok. Ještě v roce 2018 sám věštec z Omahy předpovídal, že se on i další kryptoměny řítí do problémů.
„Dojdou k velmi špatnému konci,“ řekl tehdy Warren Buffett televizi CNBC.
Poté, co 10. listopadu 2021 dosáhla přední světová digitální měna historického maxima kolem 69 000 dolarů za jednotku, od té doby smazala zhruba 67 % své hodnoty a nyní se nachází na úrovni přibližně 23 000 dolarů.
Aby toho nebylo málo, bitcoin v posledních týdnech posílil a v roce 2023 zatím vzrostl o téměř 40 %.
Co by ale nejslavnější investor světa vzkázal těm, kteří by možná právě teď uvažovali o nákupu bitcoinu?
„Kdybyste … vlastnili všechny bitcoiny na světě a nabídli mi je za 25 dolarů, nevzal bych si je,“ řekl Buffett televizi CNBC na začátku tohoto roku.
Kromě neuspokojivých výsledků bitcoinu jsou zde další tři důvody, proč se k němu Buffett nepřiblíží.
Zdroj: Getty Images
1. Nemá „vůbec žádnou jedinečnou hodnotu“
Miliardářský investor nemá rád Bitcoin, protože ho považuje za neproduktivní aktivum.
Warren Buffett je známý tím, že dává přednost akciím společností, jejichž hodnota – a peněžní tok – pochází z výroby věcí. Kryptoměny však skutečnou hodnotu nemají, řekl Buffett v rozhovoru pro CNBC v roce 2020.
„Nereprodukují se, nemohou vám poslat šek, nemohou nic udělat, a to, v co doufáte, je, že později přijde někdo jiný a zaplatí vám za ně více peněz, ale pak má ten člověk problém.“
Ačkoli má Bitcoin jako platební systém poskytovat skutečnou hodnotu, toto použití je zatím dost omezené. Warren Buffett vidí hodnotu Bitcoinu v optimismu, že někdo jiný za něj bude v budoucnu ochoten zaplatit více, než platíte dnes.
2. Nemyslí si, že se kryptoměny počítají jako peníze
Warren Buffett v průběhu let pronesl na adresu Bitcoinu a kryptoměn řadu extrémně uštěpačných poznámek: „Nemám žádný Bitcoin. Žádnou kryptoměnu nevlastním a nikdy vlastnit nebudu,“ řekl v roce 2020 televizi CNBC.
Jako obchodovatelné aktivum zaznamenal Bitcoin rozmach. Splňuje však tři kritéria peněz? Podle nejběžnější definice mají být peníze prostředkem směny, uchovatelem hodnoty a zúčtovací jednotkou.
Zdroj: Getty Images
Warren Buffett je však označuje za „přelud“.
„Nesplňuje kritéria měny,“ řekl miliardář v roce 2014 v televizi CNBC. „Není to trvalý prostředek směny, není to uchovatel hodnoty.“
Dodává, že jde o velmi efektivní způsob anonymního předávání peněz. Ale: „Šek je také způsob přenosu peněz,“ řekl. „Mají šeky velkou hodnotu jen proto, že mohou přenášet peníze?“
3. Nerozumí tomu
Warren Buffett se stal jedním z nejúspěšnějších investorů v historii díky tomu, že se držel akcií, kterým rozumí.
„Dostávám se do problémů s věcmi, o kterých si myslím, že o nich něco vím. Proč bych měl proboha zaujímat dlouhou nebo krátkou pozici v něčem, o čem nic nevím?“
Lidé však rádi hazardují, řekl televizi CNBC po výročním zasedání společnosti Berkshire Hathaway v roce 2018, což je další problém neproduktivních aktiv.
„Když tomu nerozumíte, vzrušuje vás to mnohem víc, než když tomu rozumíte. Když se na něco podíváte a řeknete si, že je to kouzelné, můžete mít cokoli, co si jen představíte.“
Zdroj: Getty Images
Jak Buffett vybírá vítězné akcie?
Miliardář se řídí strategií hodnotového investování – ta se zaměřuje na nákup podhodnocených akcií silných společností a jejich dlouhodobé držení.
Jednoduché, že?
Berkshire Hathaway hledá společnosti s dobrou ziskovou marží a ty, které vyrábějí jedinečné produkty, jež nelze snadno nahradit. Jak kdysi řekl Warren Buffett v dopise svým akcionářům: „Je mnohem lepší koupit skvělou společnost za férovou cenu než férovou společnost za skvělou cenu“.
Buffettova nechuť ke kryptoakciím však nutně neznamená, že byste neměli kupovat Bitcoin. Dokonce i miliardář se přiklonil k odvětvím, proti kterým dříve vystupoval.
Notoricky se vyhýbal technologickým akciím, a to i na vrcholu dot-com bubliny, a nyní je největším holdingem jeho společnosti Apple.
Bitcoin včera koketoval s prvním dvoudenním poklesem od začátku roku v návaznosti na špatný výhled příjmů technologické společnosti Microsoft Corp., který zhoršil náladu investorů.