Jednoznačná regulace mohla již dávno přimět americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), aby vyšetřila obchodování zasvěcených osob na čínské burze Binance.
Vztahy mezi krypto společnostmi jsou napjaté. Stejně jako v případě dot-com revoluce před více než dvaceti lety se tyto společnosti snaží ovládnout vznikající odvětví. Vzájemně se drápou, aby se dostaly na vrchol, jak tento týden vidí investoři v případě společností Coinbase (NASDAQ:COIN) a Binance (BNB-USD). Ještě napjatější jsou však vztahy mezi krypto trhem a regulačními orgány. Vzhledem k tomu, že společnost Coinbase upozorňuje na údajné obchodování s důvěrnými informacemi na obchodním parketu svého konkurenta, vyvolává tato zpráva diskusi o tom, zda je přístup regulátorů ke kryptoměnovému trhu skutečně tak účinný, jak by mohl být.
Conor Grogan z Coinbase si o víkendu pořádně vystřelil z Binance. Ředitel nejvýznamnější americké firmy obchodující s kryptoměnami obviňuje svého největšího konkurenta z provádění insider obchodů. Grogan tvrdí, že našel důkazy o několika podezřelých obchodech, při nichž peněženky nabíjejí kryptoměny těsně předtím, než Binance oznámí svůj záměr uvést tytéž měny na burzu. Po oznámení tyto peněženky vyloží své podíly s neuvěřitelnými zisky.
Zdroj: Getty Images
Zdá se, že Groganova tvrzení podporují i další analytici a blockchainoví datoví slídilové. Jeho společnost je ovšem také poměrně kontroverzně spojována s insider tradingem. V srpnu 2022 zatklo ministerstvo spravedlnosti (DOJ) a Komise pro cenné papíry (SEC) tři osoby, včetně bývalého produktového manažera společnosti Coinbase. Regulační orgány obvinily všechny tři z obchodování zasvěcených osob a Ishana Wahiho obvinily z toho, že využíval důvěrné znalosti svého zaměstnavatele k předbíhání obchodů se svými komplici.
Vůbec první zatčení v oblasti insider tradingu kryptoměn vyústilo v probíhající soudní proces, ačkoli jeden z obviněných přiznal vinu a hrozí mu desetiměsíční trest odnětí svobody. Tato obvinění společnosti Binance, pokud jsou pravdivá, představují ještě větší případ insider tradingu. Zároveň vybízejí k zamyšlení nad tím, zda jsou současné metody vymáhání práva ze strany regulačních orgánů dostatečné.
Obchodování zasvěcených osob je hrozbou pro americké investory
Aby bylo jasno, společnost Binance z ničeho nevyvázne bez trestu. Společnosti neustále dýchají na záda regulační orgány. V současné době probíhá řada aktivních vyšetřování. A přesto, jak upozorňuje Grogan a další, existují usvědčující důkazy o obchodování zasvěcených osob, o kterých regulační orgány mlčí.
Někdo by nemusel považovat obchodování s důvěrnými informacemi za tak zhoubnou hrozbu jako vyšetřování praní špinavých peněz, které ve společnosti provádí Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Toto několik let trvající vyšetřování totiž spojuje aktivity v obchodní aplikaci s podobnými aktivitami na dark-webovém trhu s drogami. Obchodování zasvěcených osob však není zločinem bez obětí, zejména vzhledem k rozsahu transakcí.
Když zasvěcená osoba nakoupí a vypustí tisíce kusů daného aktiva, může to mít znatelný negativní vliv na cenu. Zasvěcená osoba s dostatečným podílem může efektivně zcela zničit aktivum tím, že vysype svou peněženku, nebo vyvolat výprodej vyvolaný strachem, který je zcela vykonstruovaný.
Proč se tedy regulační orgány nechopí těchto údajů a nevyšetřují Binance? Vždyť američtí investoři jsou ohroženi insiderskými velrybami, které manipulují s cenami na jejich úkor. Všechno to souvisí s nedostatkem jasnosti.
Zdroj: Binance
Tvrzení ředitele Coinbase hovoří o potřebě jasného nařízení ze strany regulačních orgánů
Existuje už spousta důvodů, proč investoři zpochybňují metody regulačních orgánů při nakládání s kryptoměnami. „Regulace vynucováním“, jak si mnozí oblíbili říkat, je možnost Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) využít své pravomoci nad jakýmkoli kryptoprojektem, o kterém rozhodne. Využívá tak nedostatečnou regulační jasnost k dosažení flexibility. To vyvolalo kritiku za to, že SEC si může vybírat, které firmy bude vyšetřovat.
Bývalý šéf SEC John Reed Stark se vrhl na obranu rozhodnutí SEC vzdát se regulační jasnosti. Kritiku její kryptoregulace označil za „nepodloženou“ a plnou nepravd. Jako důkaz toho, že tato regulace prosazováním funguje, uvádí éru bubliny dot-com, kdy „flexibilita [SEC] při dohledu nad internetem odstranila ty nejhorší případy raných online podvodů s cennými papíry“.
Zdroj: Getty Images
Nicméně, Grogan a další důkazy o protiprávním jednání ze strany zasvěcených osob Binance ukazuje, že tento regulační herní plán nefunguje tak efektivně, jak se Stark snaží, aby to vypadalo. Groganovy údaje ukazují, že k těmto podezřele vypadajícím obchodům dochází již déle než rok a možná i déle. Údaje se zdají být docela hrozivé, a přesto po více než 18 měsících nic nenasvědčuje tomu, že by se tyto transakce zastavily.
Přiměla by regulační jasnost Komisi pro cenné papíry a burzy, aby se na tyto obchody podívala dříve? Pravděpodobně ano. Také by to lépe sladilo odborníky na blockchain s regulačními orgány. Slídilové, kteří tyto transakce sledují, by mohli tuto činnost úředníkům označit rychleji a ochotněji, kdyby měli jasnější vysvětlení, co chtějí regulátoři vyšetřit. Místo toho křičí o kryptonepravosti ze střech sociálních médií. Zprávy týkající se těchto zpráv o insider tradingu totiž více než kdy jindy zdůrazňují pokrytectví modelu regulace podle donucovacích orgánů.