Ray Dalio říká, že hotovost je v souvislosti s růstem sazeb atraktivnější než akcie a dluhopisy
Miliardář a investor Ray Dalio znovu vyjádřil přesvědčení, že hotovost je atraktivní investicí, a řekl, že v době rostoucích sazeb je atraktivnější než akcie a dluhopisy.
„Hotovost bývala kýčovitá. Nyní je hotovost docela atraktivní,“ řekl Dalio ve čtvrtek v pořadu Squawk Box na televizi CNBC. „Je atraktivní ve vztahu k dluhopisům. Ve skutečnosti je atraktivní ve vztahu k akciím.“
Zakladatel Bridgewateru, jednoho z největších hedgeových fondů na světě, uvedl, že se nyní nacházíme ve dvanáctém a půl cyklu od roku 1945, kdy reálné úrokové sazby vystřelily vzhůru díky agresivnímu zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem.
„Reálné úrokové sazby se dostaly z minus 175 bazických bodů na plus 175 bazických bodů, že? Máte tu relativně vysokou hotovostní sazbu,“ řekl Dalio. „Máte klasický pohyb, když se sazby zvyšují a peníze se stávají vázanými.“
Dalio je označoval za „odpad“, protože kupní síla hotovosti se při rostoucí inflaci snižuje, ale v říjnu změnil názor, protože vyšší úrokové sazby vedly k tomu, že konečně poskytují určitý výnos.
Zdroj: Bloomberg
Široce sledovaný investor uvedl, že vyšší sazby škodí zejména růstově orientovaným akciím, které si potřebují půjčovat, aby mohly expandovat. V loňském roce se technologický index Nasdaq Composite propadl o 33,1 %, což je horší než ztráta indexu S&P 500 ve výši 19,4 %. Oba indexy zažily nejhorší rok od roku 2008 a přerušily tříletou vítěznou sérii.
„Ztrácíte části ekonomiky, části trhu, které jsou bublinovými částmi, které potřebovaly peněžní tok. Takže to vidíte nejen na akciích s dlouhou dobou trvání,“ řekl Dalio.
K tématu recese zakladatel miliardáře uvedl, že pokud se USA překlopí do poklesu, nebude to tak škodlivé.
„Tento typ recese není špatná recese, je mnohem méně špatná, než jsem si myslel, že bude, a to díky tomu, jak se rozděluje a zmenšuje ten úvěr,“ řekl Dalio.
V loňském roce Dalio odstoupil z funkce jednoho ze tří spolušéfů investic Bridgewateru a převedl všechna svá hlasovací práva na představenstvo.
Jeremy Siegel vidí v roce 2023 růst akcií o 10-15 %, protože nižší sazby převáží nad mírnou recesí
Akcie mohou v roce 2023 vzrůst o 105 až 15 %, protože investoři budou reagovat spíše na vyhlídku nižších úrokových sazeb ve druhé polovině roku 2023 než na relativně malý pokles zisků podniků v letošním roce, uvedl emeritní profesor Wharton School of Business Jeremy Siegel ve čtvrtečním pořadu „Squawk Box“ na CNBC.
„Jakkoli jsou zisky důležité, a jsou velmi důležité, diskontní sazba je stejně důležitá, ne-li důležitější,“ řekl Siegel. „Pokud tuto diskontní sazbu snížíte, trh si řekne, že mírná recese nebo dokonce mírná recese na rok, to beru. A proto si myslím, že trh má stále dobrou šanci na to, aby přinesl oněch 10 až 15 % zisku.“
Zdroj: CNBC
Siegel, který je zřejmě nejznámější jako autor knihy „Akcie na dlouhou trať“ z roku 1994, nevěří, že Federální rezervní systém zůstane u vysoké sazby federálních fondů poté, co v první polovině roku 2023 vytlačil sazby na jejich vrchol.
„Nemyslím si, že sazby zůstanou vyšší. Myslím, že ve druhé polovině roku výrazně klesnou kvůli oslabení ekonomiky a kontrole inflace. Víte, obvykle nezůstávají nahoře, když je Fed v systému zvyšování sazeb po dobu jednoho roku, jak říkal dot plot v prosinci loňského roku. Opravdu si myslím, že ve druhé polovině roku dojde k velkému, výraznému poklesu sazeb kvůli oslabující ekonomice a kvůli dramatickému zpomalení inflace, a myslím, že právě na to se trh těší.“
Podle Siegela existuje také šance, že se zisky podniků v roce 2023 nezhorší tak, jak se mnozí investoři obávají, protože společnosti se budou snažit snižovat náklady a zvyšovat produktivitu.
„Nemyslím si, že trh práce zůstane tak pevný. Myslím, že se trochu obrátí to, co bylo v loňském roce. Vzpomeňte si, že jsme vytvořili 4,5 milionu pracovních míst a HDP se téměř nezvýšil. To bylo způsobeno propadem produktivity. Pokud dojde k oživení produktivity, mohli bychom mít mnohem slabší čísla o mzdách, HDP by si nemusel vést tak špatně, jak si lidé myslí, a firmy by mohly být schopny snížit počet nadbytečných osob, které hromadily v posledních dvou letech, aby kontrolovaly náklady.“
Zdroj: Getty Images
Výsledkem je, že „výdělky by nemusely klesnout zdaleka tak, jak se mnoho lidí obává, i když bychom měli údaje typu mzdové recese, což by mohlo přimět Fed k mnohem rychlejšímu snížení jejich úrokových sazeb.“
Další zvyšování sazeb je problematické
Siegel uvedl, že neexistuje způsob, jak předpovědět, zda Federální rezervní systém v prvním pololetí ještě dvakrát zvýší sazby, a že samotní politici pravděpodobně vědí jen týden nebo dva před zasedáním Federálního výboru pro volný trh, zda sazby změní, či nikoli.
„Poslouchejte, stačí jeden záporný měsíc, co se týče mezd,“ řekl Siegel. „Nemyslím si, že to bude zítra. Mohlo by to být zítra. Možná to bude první týden v březnu. Myslím, že to opravdu změní celý příběh,“ řekl Siegel a poznamenal, že trh práce je poslední částí ekonomiky, „která je napjatá jako buben“.
Pokud investoři „uvidí, že se trh práce tak či onak zlomí, nemyslím si, že další zvyšování bude na stole“.