Signály posilování trhu povzbuzují investory do amerických akcií

Američtí akcioví býci si berou odvahu z řady tržních signálů, které naznačují, že Wall Street čeká optimistický rok, neboť akcie si připisují impozantní zisky navzdory obavám, že zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému může uvrhnout ekonomiku do recese.

Mezi tyto signály patří pozitivní lednová výkonnost akcií, formace „zlatého kříže“ na indexu S&P 500 a více akcií, které dosahují nových maxim, než nových minim.

Tyto signály nejsou zdaleka jedinými ukazateli, které účastníci trhu používají při investičním rozhodování, a nejsou spolehlivé. Slabé výhledy velkých firem, jako jsou Amazon (NASDAQ:AMZN) a Microsoft (NASDAQ:MSFT), a neúplné údaje o zaměstnanosti, které zvýšily očekávání jestřábího postoje Fedu, vnesly v pátek na trhy nový nádech nejistoty, ačkoli index S&P 500 zůstává od počátku roku v plusu 7,7 %.

Neustálé zlepšování ukazatelů hybnosti a sentimentu v posledních týdnech však mezi některými investory posílilo názor, že ceny aktiv možná směřují k příznivějšímu období poté, co v loňském roce index S&P 500 ztratil 19,4 %, což byl jeho největší roční procentní pokles od roku 2008.

„Myslíme si, že se zde rýsuje zdravý obrázek,“ řekl Ryan Detrick, hlavní tržní stratég společnosti Carson Group, s odkazem na signály, jako jsou lednové zisky a široká škála sektorů, které se účastní rally.

Zdroj: Getty Images

LEDNOVÝ RŮST

Index S&P 500 v lednu vzrostl o 6,2 %, částečně díky naději, že Fed bude schopen omezit prudce rostoucí inflaci, aniž by to výrazně poškodilo ekonomiku.

Když index S&P 500 v lednu rostl, v následujícím období od února do prosince rostl v 83 % případů, přičemž průměrný jedenáctiměsíční zisk činil více než 11 %, uvádí analýza údajů od druhé světové války, kterou provedla společnost CFRA Research.

Po lednu, který následoval po roce poklesu, však následoval v období od února do prosince růst o 23,1 % s úspěšností 92 %.

Navzdory nedávné rally, která mohla akcie relativně zdražit, „dosavadní výsledky naznačují, že možná máme určitý potenciál růstu,“ řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA Research.

ZLATÝ KŘÍŽ

Mezitím si pozorovatelé grafů všimli, že 50denní klouzavý průměr indexu S&P 500 ve čtvrtek vystoupal nad svůj 200denní klouzavý průměr, což je vzorec známý jako zlatý kříž.

Podle Adama Turnquista, hlavního technického stratéga společnosti LPL Research, od roku 1950 dosáhl index S&P 500 po vytvoření zlatého kříže průměrného 12měsíčního výnosu 10,5 %, zatímco celkový průměrný roční výnos od roku 1950 činí 9,1 %.

Zdroj: Getty Images

Pokud se však zlatý kříž objevil v době, kdy 200denní klouzavý průměr klesá – jako je tomu nyní -, průměrný 12měsíční výnos indexu S&P 500 vyskočil na 16,8 %.

„Nedávný zlatý kříž doplňuje rostoucí technické důkazy o změně trendu pro index S&P 500 a dále zvyšuje pravděpodobnost, že v říjnu bude stanoveno minimum medvědího trhu,“ uvedl Turnquist ve svém příspěvku.

ZLEPŠUJÍCÍ SE INTERNÍ UKAZATELE

Willie Delwiche, investiční stratég společnosti All Star Charts, uvedl, že v lednu bylo splněno všech pět ukazatelů na jeho kontrolním seznamu býčího trhu, včetně ukazatelů růstu objemu a chuti k riziku, což se v roce 2022 nestalo ani jednou.

Jeden z těchto ukazatelů ukázal, že více akcií na newyorské burze a Nasdaqu dosáhlo nových 52týdenních maxim než minim – což je známka toho, že rallye je vedena širokou škálou akcií, nikoliv shlukem silných titulů. To se v lednu stalo tolikrát jako za celý rok 2022, uvedl Delwiche.

Někteří investoři se však domnívají, že akcie možná předběhly samy sebe.

Páteční údaje, které ukázaly, že růst zaměstnanosti v USA v lednu prudce zrychlil, obnovily obavy z inflace, které loni srážely akcie a podnítily sázky na jestřábí Fed.

„Lednová zpráva o zaměstnanosti byla jednoznačně silná a měla by být začátkem série údajů, které ukazují na silnější aktivitu a inflaci na začátku roku 2023,“ napsali analytici Citi. „Očekáváme, že tento vznikající trend by měl zatlačit na příliš holubičí tržní ceny.“

O S&P 500

Standard and Poor’s 500 nebo jednoduše S&P 500 je burzovní index sledující výkonnost 505 velkých společností kótovaných na burzách ve Spojených státech. Je to jeden z nejčastěji sledovaných akciových indexů.

Průměrný anualizovaný výnos od založení v roce 1928 do 31. prosince 2021 činí 11,82 %. Průměrný anualizovaný výnos od přijetí 500 akcií do indexu v roce 1957 do 31. prosince 2021 je 11,88 %.