Americký dolar se ve středu na začátku evropského obchodování snížil a ustoupil poté, co relativně holubičí projev předsedy Fedu Jeroma Powella vyvolal naděje, že centrální banka brzy uvolní měnovou politiku.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,3 % níže na úrovni 103,005 poté, co se v předchozí seanci rovněž snížil o 0,3 %.
Devizový trh očekával, že Powell zatlačí na očekávání uvolnění sazeb, zejména po překvapivě silné páteční zprávě o zaměstnanosti v USA.
Namísto toho Powell sice připustil, že úrokové sazby se možná budou muset posunout výše, než se očekávalo, pokud ekonomické podmínky zůstanou silné, zároveň však zopakoval, že podle jeho názoru probíhá proces dezinflace.
Přesto jsou dolarové ztráty omezené a index zůstává nedaleko úterního měsíčního maxima poté, co v pátek počet pracovních míst mimo zemědělství vzrostl o 517 000, což zvýšilo očekávání, že Fed bude muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Zdroj: Getty Images
„Celkové prostředí dělá jen málo pro to, aby přilákalo trhy zpět k rizikovým aktivům a odklonilo je od bezpečného dolaru,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Napětí mezi USA a Čínou je zdrojem obav a pravděpodobně zatěžuje globální sentiment a eurozóna nemůže počítat s příznivým tokem dat, který by udržel proces přehodnocování růstu.“
Jinde se EUR/USD obchodoval o 0,3 % výše na úrovni 1,0751, čímž se odrazil po poklesu na 1,0669 v předchozí seanci, což je jeho nejnižší hodnota od 9. ledna, GBP/USD vzrostl o 0,4 % na 1,2088, čímž se odrazil od úterního měsíčního minima 1,1961.
AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6979.
24hodinový výhled: „Včera jsme zaznamenali, že tlak na pokles poněkud polevil a že AUD pravděpodobně nebude dále oslabovat. Očekávali jsme, že se AUD bude obchodovat v pásmu mezi 0,6865 a 0,6930. AUD sice dále neoslabil, ale místo obchodování v rozpětí se silně odrazil na 0,6989 a poté den zakončil na 0,6960 (+1,12 %). Zdá se, že prudký růst je přehnaný, ale AUD má prostor pro otestování úrovně 0,7000, než se zmírní. Hlavní rezistence na úrovni 0,7055 by neměla být ohrožena. Podpora se nachází na úrovni 0,6925 a následně na 0,6890.“ Ekonomka UOB Group Lee Sue Ann a stratég Quek Ser Leang.
USD/JPY klesl o 0,1 % na 130,98, poté co v předchozí seanci klesl o 1,2 %. Pozornost se nadále soustředí na to, kdo bude příštím guvernérem Bank of Japan.
Japonský premiér Fumio Kišida ve středu uvedl, že nový guvernér BOJ musí mít silné komunikační schopnosti a schopnost úzké koordinace se světovými centrálními bankami.
USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist
USD/INR klesl o 0,3 % na 82,612 poté, co indická centrální banka Reserve Bank of India podle všeobecného očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale zároveň překvapila trhy tím, že ponechala otevřené dveře k dalšímu zpřísnění a uvedla, že jádrová inflace zůstává vysoká.
RBI od 4. čtvrtletí 2022 spravuje kurz USD/INR v rozmezí 81,00-83,00. Intervence RBI na úrovni 83,00 by měla v krátkodobém horizontu omezit další růst USD/INR. Existuje však riziko, že se intervenční úroveň RBI posune výše (na 84,00) v prostředí silného dovozu, uvádějí ekonomové Credit Suisse.
EUR/GBP se pohybuje kolem úrovně podpory 0,89. Ekonomové z ING však pochybují, že si pár udrží další ztráty.
„EUR/GBP se tlačí skrze support 0,8900, ale pochybujeme, že se jedná o začátek delšího klesajícího trendu páru.“
„Odraz Bank of England proti holubičím spekulacím o sazbách se odehrává v tandemu s ECB a v současném prostředí nevidíme klíčový katalyzátor, který by obě měny dramaticky rozdělil.“
Měnový pár NZD/USD se ve středu snaží získat nějaký významnější impuls a zůstává v úzkém pásmu nad hranicí 0,6300.
Obecně mírnější tón na akciových trzích je považován za klíčový faktor, který působí jako překážka pro kiwi citlivé na riziko, ačkoli mírné oslabení amerického dolaru poskytuje páru NZD/USD podporu. Nálada na trhu zůstává křehká v souvislosti s obavami z ekonomických protivětrů plynoucích z rostoucích nákladů na půjčky, vypuknutí COVID-19 v Číně a vleklé rusko-ukrajinské války. Kromě toho obavy ze zhoršujících se vztahů mezi USA a Čínou mírní chuť investorů k rizikovějším aktivům.