Dolary pašované z Pákistánu jsou pro Taliban záchranným zdrojem

Do Afghánistánu jsou denně pašovány miliony dolarů z Pákistánu, které jsou určitou podporou pro stísněnou ekonomiku poté, co USA a Evropa odepřely režimu Talibanu přístup k miliardám dolarů v zahraničních rezervách. Pro Islámábád tento odliv zhoršuje rychle se rozvíjející hospodářskou krizi.

Podle Muhammada Zafara Parachy, generálního tajemníka Asociace směnárenských společností v Pákistánu, která sdružuje 26 členů obchodníků s měnou, obchodníci a pašeráci denně přivážejí přes hranice až 5 milionů dolarů.

Tyto nelegální toky ukazují, jak se Tálibán po svém ovládnutí země v roce 2021 vyhýbá sankcím. V případě Pákistánu přispívají k vyčerpání devizových rezerv a zvyšují tlak na pokles rupie, protože měna se propadá na rekordní minima a ekonomika balancuje na hraně kolapsu.

„Měna se bezpochyby pašuje,“ řekl Paracha telefonicky pro agenturu Bloomberg. „Stal se z toho docela výnosný obchod.“

Když Taliban v srpnu 2021 po dvou desetiletích znovu obsadil Kábul, USA a Evropa zablokovaly více než 9 miliard dolarů v rezervách afghánské centrální banky v obavě, že tyto prostředky budou použity militantní skupinou k terorismu. Na nátlak OSN USA souhlasily s uvolněním poloviny z nich na pomoc ekonomice, ale pozastavily to poté, co Taliban zakázal afghánským ženám chodit do školy nebo pracovat.

Zdroj: Reuters

O sedmnáct měsíců později je Afghánistán stále v zoufalém stavu a situace v oblasti lidských práv se jen zhoršuje. OSN varovala, že více než polovina obyvatelstva čelí v průběhu kruté zimy akutnímu hladu. Peníze od sousedů však režimu pomáhají vystačit s penězi.

„Afghánistán denně potřebuje asi 10 až 15 milionů dolarů,“ řekl Khurram Schehzad, výkonný ředitel společnosti Alpha Beta Core Solutions Pvt Ltd., finanční poradenské firmy v pákistánském obchodním hlavním městě Karáčí. Odhaduje se, že polovina této částky pochází z Pákistánu.

Da Afghanistan Bank, centrální banka řízená Talibanem, má v rezervách dostatek dolarů na podporu ekonomiky, uvedl mluvčí Haseeb Noori.

Část z nich pochází od OSN, která od loňského roku poskytuje každý týden humanitární pomoc ve výši přibližně 40 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Afghánistán je odříznut od světového bankovního systému, jsou peníze do Kábulu dopravovány v hotovosti a po příjezdu musí být převedeny na afghánskou měnu. Ačkoli tedy pomoc neprospívá přímo Talibanu, dolary nakonec končí v pokladně centrální banky. OSN nebyla okamžitě k dispozici, aby se vyjádřila.

Dalším zdrojem prostředků pro režim jsou cla, z nichž část je vybírána v dolarech.

Zdroj: Getty Images

„OSN ve skutečnosti podporuje afghánskou měnu tím, že dodává dolary na trhy a kupuje za ně afghánské peníze,“ řekl Torek Farhadi, bývalý poradce Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu. „Poptávku po afghánech ve skutečnosti vytváří OSN a další zdroje včetně pašeráků dolarů.“

Za poslední rok afghání posílilo vůči zelené bankovce o přibližně 6 %, což je jeden z nejsilnějších výkonů ze všech měn na světě. Afghánská měna se zotavila na přibližně 89,96 za dolar poté, co v prosinci 2021, několik měsíců po návratu Talibanu k moci, dosáhla historického minima 124,18.

Pákistánská rupie ztratila vůči americké měně za uvedené období přibližně 37 %, což je jeden z největších poklesů. Koncem ledna se během jednoho dne propadla o zhruba 10 %, což byl největší propad za nejméně dvě desetiletí, protože krizí postižená vláda uvolnila kontrolu nad kurzem ve snaze získat tolik potřebné půjčky od MMF. Pákistán se potýká s následky smrtících povodní, prudce rostoucí inflací, politickými nepokoji a devizovými rezervami, které v týdnu končícím 27. ledna klesly na 3,09 miliardy USD, což je nejméně za posledních devět let.

Podle úředníků afghánského ministerstva financí se pašování skutečně rozjelo v polovině loňského roku poté, co Afghánistán zvýšil vývoz uhlí do energeticky náročného Pákistánu. Podpořil ho také zákaz Tálibánu používat v Afghánistánu pákistánskou rupii jako zákonné platidlo, což nutí vývozce obchodovat v dolarech a dovážet americkou měnu zpět do země, uvedli úředníci, kteří si nepřáli být jmenováni, protože nemají oprávnění hovořit s médii.

„Náš trh bude určitě ovlivněn, když budou nakupovat dolary z místního trhu,“ řekl Džamíl Ahmad, guvernér pákistánské centrální banky, v krátkém rozhovoru před tiskovou konferencí o rozhodnutí o úrokových sazbách v zemi 23. ledna.

Zdroj: Asiatimes.com

Jedním z takových obchodníků je Hadži Mohammad Rasool, který do Pákistánu vyváží uhlí. Uhlí je hlavním afghánským vývozním artiklem a Pákistán je jeho největším obchodním partnerem. Nakupuje uhlí v afgánech, prodává ho v rupiích s přirážkou, přepočítává rupie na dolary a posílá je zpět do Afghánistánu prostřednictvím tradičního systému Hawala pro převod finančních prostředků. Rasool říká, že sehnat dolary je v Pákistánu s nedostatkem hotovosti obtížné, a proto využívá šedé trhy poblíž hranic v místech, jako je Péšávar, kde je ochoten zaplatit až o 10 % více, než je oficiální kurz.

„Téměř všichni obchodníci dělají totéž,“ říká o dovozu dolarů do Afghánistánu. Taliban nám „zakazuje dovážet rupie zpět do země“.

Tálibán vyzývá každého, aby přivezl jakoukoli hotovost v dolarech, ale snížil maximální povolený převod dolarů ze země na polovinu, tedy na 5 000 dolarů, řekl Ahmad Wali Haqmal, mluvčí ministerstva financí.

Podle Paracha ze skupiny pákistánských obchodníků s měnou spočívá problém v „chybné“ pákistánské imigrační a obchodní politice a hraničních kontrolách. Tisíce lidí denně překračují hranice bez víz, řekl. A mnoho z nich má u sebe dolary.