Americký dolar ve středu na začátku evropského obchodování stoupl poté, co spotřebitelská inflace v USA zůstala v lednu zvýšená, zatímco britská libra po poklesu míry spotřebitelských cen ve Velké Británii klesla.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,3 % výše na úrovni 103,457.
Celková spotřebitelská inflace v USA dosáhla za leden meziroční úrovně 6,4 %, což je více, než ekonomové očekávali na úrovni 6,2 %, zatímco široce sledovaný jádrový údaj, který odečítá volatilní položky, jako jsou energie a potraviny, dosáhl 5,6 %, což je více než předpokládaných 5,5 %.
Tyto údaje naznačují, že inflace se ukazuje jako obtížně zkrotitelná i po sérii zvyšování úrokových sazeb, což otevírá pravděpodobnost, že Federální rezervní systém bude mít vyšší konečný bod těchto zvýšení, než trh původně předpokládal.
Prezident Federálního rezervního systému v New Yorku John Williams koncem úterý poznamenal, že inflace zůstává i přes určité zmírnění v posledních měsících příliš vysoká, což naznačuje, že bude zapotřebí dalšího zvyšování sazeb.
„Naše práce ještě není u konce,“ řekl a dodal, že „budeme pokračovat v nastoupeném kurzu, dokud nebude naše práce dokončena“.
Zdroj: Ilustrační foto
Později během seance budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách v USA, které napoví, jak americký spotřebitel snáší sérii zvyšování sazeb Fedu v uplynulém roce.
Jinde GBP/USD klesl o 0,6 % na 1,2094 poté, co celková meziroční míra inflace ve Spojeném království dosáhla v lednu 10,1 %, což je pokles z 10,5 % v minulém měsíci. I když se jednalo o větší pokles, než se očekávalo, a o třetí měsíc v řadě, kdy ustoupila, zůstává více než pětinásobkem 2% cíle Bank of England.
EUR/USD klesl o 0,2 % na 1,0709, přičemž euro se ocitlo v zajetí nákupů dolaru před projevem prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
Lagardeová minulý měsíc uvedla, že ECB bude pokračovat v rychlém zvyšování úrokových sazeb, aby zpomalila inflaci, která zůstává příliš vysoká, a obchodníci budou sledovat, zda tento názor zmírnila.
USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 133,32, když se obchodníci stále snaží strávit nominaci akademika Kazuo Uedy na příštího guvernéra Bank of Japan, zatímco rizikově citlivý AUD/USD klesl o 1 % na 0,691372.
Křížový měnový pár GBP/JPY se ve středu dostává pod prodejní tlak a přerušuje dvoudenní vítěznou sérii na nové letošní maximum kolem úrovně 162,15-162,20, které dosáhl předchozího dne. Po zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci ve Velké Británii zůstává kurz páru po celou ranní evropskou seanci oslabený a dostává se na čerstvé denní minimum kolem oblasti 161,15.
GBP/JPY (short) – Zdroj: Autochartist
Britský statistický úřad totiž oznámil, že celkový index spotřebitelských cen se v lednu snížil o 0,6 %, což je více, než se očekávalo, že klesne o 0,4 %. K tomu je třeba dodat, že meziroční míra inflace během sledovaného měsíce zpomalila z prosincových 10,5 % na 10,1 %, čímž opět zaostala za odhady, které počítaly s hodnotou 10,3 %. Jádrový index CPI, který nezahrnuje sezónně volatilní produkty, jako jsou potraviny a energie, navíc dosáhl meziroční hodnoty 5,8 % oproti předchozím 6,3 % a očekávaným 6,2 %.
Výše uvedené fundamentální pozadí nahrává medvědím obchodníkům a naznačuje, že nedávnému pohybu vzhůru, jehož jsme byli svědky v posledních zhruba dvou týdnech, došel dech. Přesto bude stále rozumné počkat na nějaký následný prodej pod hranicí 161,00 před potvrzením negativního výhledu a zaujmout pozici pro případný další intradenní oslabující pohyb.
Pár USD/CAD ve středu zaznamenává nové nabídky v návaznosti na volatilitu po americkém indexu spotřebitelských cen z předchozího dne a drží si své intradenní zisky směrem k evropské seanci. Pár se obchoduje kolem úrovně 1,3365, což je za celý den nárůst o téměř 0,25 %, a je podporován kombinací několika faktorů.
Slabší ceny ropy oslabují na komodity navázanou Loonie, což spolu s široce založenou silou amerického dolaru působí jako překážka pro pár USD/CAD. Investoři se nyní zřejmě obávají, že ekonomické překážky plynoucí z rostoucích výpůjčních nákladů sníží poptávku po pohonných hmotách. Kromě toho na ropu doléhají známky dalšího masivního nárůstu zásob ropy v USA. Zpráva Amerického ropného institutu (API) totiž v úterý ukázala, že zásoby ropy v USA v týdnu do 10. února vzrostly o více než 10 milionů barelů.