Akcie Airbnb zaznamenaly ve středu největší jednodenní nárůst v obchodování poté, co služba určená pro pronajímání nemovitostí vykázala svůj celkový zisk za loňský rok a předpověděla světlé vyhlídky pro cestování v roce 2023 a nárůst počtu nabídek.
Společnost oznámila, že v roce 2022 vydělala celkem 1,9 miliardy dolarů oproti ztrátě 352 milionů dolarů, kterou zaznamenala o rok dříve. To, že vykázala zisk, nebylo pro analytiky z Wall Street až takovým překvapením, ale konečný výsledek byl přece jen značně lepší, než se očekávalo. Zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 319 milionů dolarů byl mnohem vyšší než 184 milionů dolarů, které předpovídali analytici oslovení společností Refinitiv.
Byla to však právě prognóza společnosti o síle trhu cestovního ruchu, která byla hlavním faktorem, jenž vedl k růstu akcií. Společnost uvedla, že v prvním čtvrtletí očekává tržby ve výši 1,75 až 1,82 miliardy dolarů, což je o 1,5 miliardy více než v předchozím roce.
Zdroj: Getty Images
Akcie Airbnb ve středu během americké obchodní seance zakončily den růstem o 13,4 %, což je největší jednodenní nárůst od vstupu společnosti na burzu v prosinci 2020.
„Těší nás pokračující silná poptávka v prvním čtvrtletí roku 2023,“ uvedla společnost ve svém dopise akcionářům. „Zvláště nás povzbuzují evropští hosté, kteří si letos rezervují letní cesty na začátku roku, nárůst tržního podílu, který pozorujeme v Latinské Americe, a také pokračující oživení v rámci Asie a Tichomoří.“
Airbnb je v současnosti jednou ze společností, které těží z odkládané poptávky po cestování. Americké letecké společnosti právě ohlásily návrat k ziskovosti v loňském roce po dvou letech hlubokých ztrát způsobených pandemií. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu předpovídá, že celosvětový letecký průmysl se letos vrátí k ziskovosti.
Výrazně vyšší náklady na letenky, hotely a pronájem aut však nutí cestovatele při plánování cest hledat úspory. To může zvýšit poptávku po produktech, jako je Airbnb, v němž lidé nabízejí své domovy nebo někdy i pokoje ve svých domovech k pronájmu.
Vyšší ceny, s nimiž se spotřebitelé potýkají, také vedou více lidí k tomu, aby si chtěli přivydělat pronajímáním prostor, které by dříve nepronajímali, uvedl generální ředitel Brian Chesky.
Zdroj: Getty Images
„Doplňkový příjem, který mohou naši uživatelé získat [prostřednictvím] Airbnb … je často v těžkých dobách rozhodující,“ řekl o zvýšeném počtu nabídek, které stránka v současnosti zaznamenává.
O společnosti
Airbnb (ABNB) je online tržiště, které spojuje lidi, kteří chtějí pronajímat své domovy, s lidmi, kteří hledají ubytování v konkrétních lokalitách.
Od roku 2007, kdy její spoluzakladatelé poprvé přišli s nápadem pozvat platící hosty, aby přespali na nafukovací matraci v jejich obývacím pokoji, urazila společnost dlouhou cestu. Podle posledních údajů Airbnb má více než šest milionů nabídek, které pokrývají více než 100 000 měst a obcí a více než 220 zemí po celém světě.
V tomto článku rozebíráme, jak Airbnb funguje, jak vydělává peníze a jaké jsou výhody a nevýhody využívání jejího online tržiště.
Airbnb způsobilo revoluci v pohostinství. Před rokem 2008 by si cestovatelé na výlet do jiného města pravděpodobně objednali hotel nebo hostel. Dnes se mnozí z nich rozhodují pro Airbnb.
Myšlenka Airbnb je jednoduchá: Je to jednoduchá myšlenka: najít způsob, jak si místní lidé mohou přivydělat pronajímáním svého volného domu nebo pokoje lidem, kteří navštíví danou oblast. Hostitelé využívající tuto platformu mohou inzerovat své pronájmy milionům lidí po celém světě s jistotou, že velká společnost se postará o platby a v případě potřeby nabídne podporu. A hostům může Airbnb nabídnout útulné místo k pobytu, které má větší charakter, možná i s kuchyní, aby se nemuseli stravovat venku, často za nižší cenu, než jakou si účtují hotely.
Airbnb je zkratka pro „Air Bed and Breakfast“ (Pohodlný nocleh se snídaní), což je název, který odráží počátky společnosti – její spoluzakladatelé pozvali platící hosty, aby přespali na nafukovací matraci v jejich obývacím pokoji a pomohli jim tak pokrýt náklady na nájem.