Big Mac index: Česká koruna byla v lednu podhodnocená k dolaru o 16 procent
Česká koruna byla podle indexu Big Mac ke konci letošního ledna podhodnocená vůči dolaru o téměř 16 procent. V USA stál jeden Big Mac 5,36 dolaru, zatímco v Česku 99 Kč, což podle aktuálního kurzu kolem 22 Kč/USD ale odpovídá 4,5 dolaru. Směnný kurz by tak měl být kolem 18,50 Kč/USD. ČTK to s poukazem na data indexu řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Loni v létě byla podle žebříčku česká koruna vůči dolaru podhodnocena o téměř 23 procent, od té doby začala výrazně posilovat, zatímco dolar oslaboval.
Podle Lajska je zajímavé také srovnání z pohledu inflace. V Česku Big Mac meziročně zdražil o 11,2 procenta, v USA o 6,3 procenta. Průměrná inflace přitom byla minulý rok v ČR 15,1 procenta a v USA 6,5 procenta. Sendviče tak mohly v ČR zdražit ještě více.
Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen podle analytika o téměř 24 procent a maďarský forint o 30 procent. Ještě podhodnocenější je aktuálně japonský jen (o více než 40 procent), což souvisí se stále extrémně uvolněnými měnovými podmínkami na japonském trhu. Japonská centrální banka jako poslední na světě drží úrokové sazby v záporu. To by se však letos mohlo změnit pod taktovkou nového guvernéra centrální banky, upozornil Lajsek.
Jen málo měn je podle indexu Big Mac vůči dolaru nadhodnoceno. Je jich pět a nejnadhodnocenější je švýcarský frank, a to o 35 procent. Druhé je uruguayské peso (o 27 procent) následované měnami Norska, Švédska a Dánska.
Zajímavý je podle Lajska také pohled na euro, které bylo loni několik týdnů pod hranicí parity, tedy ve stavu, kdy byl dolar silnější než euro. Aktuálně se kurz pohybuje kolem 1,08 USD za euro, které je tak podle indexu podhodnocené o 1,5 procenta. I přes další zvyšování úrokových sazeb v USA očekává Lajsek směrem k létu mírné oslabení amerického dolaru, při dalším sestavování žebříčku v červenci tak možná bude nadhodnocených měn více.
Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn. Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu. Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně, v lednu a červenci.
Uprchlíci z Ukrajiny pomáhají zmírňovat nedostatek pracovníků v Německu
Zdroj: Unsplash
Uprchlíci z Ukrajiny výrazně pomáhají zmírňovat nedostatek pracovních sil v Německu. Počet ukrajinských pracovníků v zemi, kteří podléhají povinným odvodům na sociální zabezpečení, se od začátku války na Ukrajině zvýšil o zhruba 65.000. Agentuře DPA to řekl člen představenstva spolkového úřadu práce Daniel Terzenbach.
Dalších zhruba 21.000 Ukrajinců a Ukrajinek navíc v Německu získalo takzvaný minijob, tedy zkrácený pracovní úvazek. Terzenbach očekává, že počet ukrajinských zaměstnanců v Německu se bude v příštích týdnech a měsících dál zvyšovat.
Přispět by k tomu měli uprchlíci, kteří absolvují integrační a jazykové kurzy zajišťované úřadem práce. Zejména od druhého čtvrtletí bude podle Terzenbacha k dispozici vyšší množství absolventů těchto kurzů s dobrými jazykovými znalostmi.
Během uprchlické vlny v letech 2014 až 2016 bylo cílem Německa, aby po pěti až šesti letech mělo zaměstnání 50 procent uprchlíků, což se navzdory pandemii covidu-19 podařilo. Nyní je díky zdokonaleným postupům šance zaměstnat ještě vyšší procento uprchlíků, píše DPA. „Téměř všichni mají na trhu práce šanci,“ prohlásil Terzenbach.
Podle DPA se ukazuje, že velká část uprchlíků z Ukrajiny je připravena zůstat v Německu delší dobu, naučit se němčinu a pracovat. „Vidíme velmi vysokou motivaci,“ uvedl Terzenbach. Tento vývoj podle DPA podporuje skutečnost, že do Německa přichází čím dál více mužů v produktivním věku, a to navzdory branné povinnosti na Ukrajině.
Terzenbach upozornil na možné komplikace v souvislosti s péčí o děti. „K dispozici je příliš málo míst v zařízeních pro péči o děti, obce nemohly ve svých plánech nynější krizi předpokládat. Proto potřebujeme dočasná překlenovací řešení, například rozšíření nabídky chův, které se starají o více dětí,“ uvedl.
V České republice mělo na konci ledna práci 94.400 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem si za poslední rok našlo místo 190.400 lidí s vízem k dočasné ochraně. Někteří už se vrátili do vlasti, nebo ze zaměstnání odešli. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Upřesnila, že sedm z deseti pracovníků jsou ženy. Nejčastěji uprchlíci obsazují pozice s nižší kvalifikací. Uplatnění v odborných profesích brání hlavně jazyková bariéra. Experti doporučují posílit kurzy češtiny a urychlit uznávání vzdělání.