Proč by finanční potíže Silvergate po skončení FTX mohly znamenat problémy pro kryptoměny?

Nejtemnější dny a největší překážky růstu kryptoměn pramenily z neschopnosti startupů zajistit si bankovní vztahy.

Vzhledem k tomu, že společnost Silvergate Capital (SI) bojuje o přežití, se mnozí v kryptooboru obávají, že toto odvětví může utrpět velkou a známou komplikaci: odvětví je zbavováno rizik z bankovního systému. Přelévání do tradiční banky a ceny jejích akcií by navíc mohlo podpořit argumenty regulátorů, že krypto představuje systémové riziko.

„Až dosud jsme mohli říci, že dopady všeho, co se stalo v loňském roce, byly v rámci kryptoměnového průmyslu omezené – bolestivé, ale omezené,“ řekla Noelle Achesonová, ekonomka a autorka zpravodaje Crypto is Macro Now. „Pokud Silvergate padne, pak budou moci regulátoři říci ‚aha, systémové riziko, my jsme vám to říkali‘. To jim dá ještě více munice, aby šli po krypto a zvýšili škrcení přístupu kryptopodniků k fiat.“

Akcie Silvergate, známé banky přátelské ke kryptoměnám, se minulý týden propadly o 60 % poté, co společnost odložila předložení své výroční zprávy s odkazem na finanční problémy spojené s pádem jejího bývalého zákazníka FTX – konkrétně „prodej dalších investičních cenných papírů nad rámec toho, co se dříve předpokládalo“.

Od pádu FTX se Silvergate ocitla pod zvýšenou kontrolou regulačních orgánů. V únoru senátoři Elizabeth Warrenová, John Kennedy a Roger Marshall napsali dopis generálnímu řediteli Alanu Laneovi, v němž banku obvinili z „dalšího zavádění rizika kryptotrhu do tradičního bankovního systému“ prostřednictvím obchodního vztahu s FTX a jejím od té doby obviněným generálním ředitelem Samem Bankmanem-Friedem. Následující den ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že prověřuje jednání banky s FTX a její sesterskou společností Alameda Research.

Kryptoměny v „temném věku“
Silvergate nezačínala jako „kryptobanka“, kterou je nyní, ale včas si všimla příležitosti obsluhovat renomované kryptoměnové společnosti a stala se záchranným lanem pro americké kryptografické startupy.

Velkým problémem v oblasti kryptoměn je, že chcete-li si koupit bitcoin, musíte nakonec komunikovat s tradičním bankovním systémem. Silvergate pomohla tento problém vyřešit tím, že vytvořila snadné bankovní služby pro kryptoměnové společnosti, které se v podstatě vždy snažily najít bankovní partnery. V uplynulém desetiletí se Silvergate stala bankou pro kryptoměnové společnosti.

“ Kryptoměnové subjekty potřebují bankovnictví,“ řekl Acheson. „Ať už jste jakkoli ‚krypto‘, potřebujete platit mzdy, účty za elektřinu a poplatky za hosting atd.“

Zdroj: Getty Images

„Nedostatek bankovnictví v kryptoprůmyslu před příchodem Silvergate a Signature Bank (SBNY) byl jednou z největších překážek pokroku,“ dodala. „Skončilo to tím, že si mnoho subjektů otevřelo účty u poměrně pochybných subjektů v zahraničí.“

Například Tether, stablecoinový gigant, a jeho sesterská společnost Bitfinex se v roce 2018 proslavily tím, že se snažily udržet si přístup do globálního bankovního systému. Deník Wall Street Journal v pátek zveřejnil vyšetřování s novými podrobnostmi o tom, jak společnost používala zfalšované dokumenty a obracela se na stínové zprostředkovatele, aby mohla pokračovat.

Sázka na kryptoměny bance Silvergate vycházela, zejména na býčích trzích. Na konci prvního čtvrtletí roku 2021 společnost vykázala vklady ve výši zhruba 7 miliard dolarů. Podle finančních výkazů Silvergate se do konce roku zdvojnásobila. Na konci roku 2019 a na konci poslední kryptozimy měla společnost vklady ve výši pouhých 1,2 miliardy dolarů.

Velkou část kryptoměnového bankovnictví společnosti Silvergate tvořila platforma Silvergate Exchange Network, známější pod zkratkou SEN, kterou instituce využívaly k přesunu peněz na kryptoměnové burzy. Silvergate ji v pátek pozdě večer uzavřela, ale depozitní produkty banky zůstávají v provozu.

„V podstatě všichni v kryptoprůmyslu v určité fázi používali Silvergate,“ řekl Acheson a dodal, že to nebylo jen proto, že byla přátelská ke krypto, ale také proto, že šlo o „renomovanou a regulovanou finanční instituci, která by jim pomohla komunikovat s fiat ekonomikou“.

Zdroj: Getty Images

Omezený přístup
Problémy v Silvergate zhoršují nepřátelství regulačních orgánů, proti kterým kryptografický průmysl stojí. Investoři byli minulý měsíc vyděšeni poté, co se zdálo, že začíná regulační zásah proti kryptoměnovým podnikům v USA – včetně donucovací žaloby Komise pro cenné papíry proti společnosti Kraken, jejího oznámení společnosti Wells o budoucím vyrovnání proti společnosti Paxos a nařízení Ministerstva finančních služeb státu New York, aby společnost Paxos přestala razit stablecoin Binance USD (BUSD).

Coinbase (COIN) minulý týden pozastavila převody do a ze Silvergate a uvedla, že bude nadále spolupracovat s další zavedenou bankou, která poskytuje služby v kryptoměnovém průmyslu, Signature Bank.

Podle finančních výkazů společností Silvergate SEN zpracovala ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2021 objem transakcí ve výši 162, resp. 219 miliard dolarů. Odpověď společnosti Signature na SEN, Signet, ve stejném období zpracovala 127 miliard dolarů ve třetím čtvrtletí a 213 miliard dolarů ve čtvrtém.

Přesto, i když má Signature krypto jako možnost, visí nad ní temný mrak.

„Pravděpodobně přemýšlejí stejně jako mnoho jiných bank, aby se pokusili svou kryptoexpozici vyšlapat zpět, protože se jim to prostě nevyplatí,“ řekl Acheson o Signature. „Zisky, které z tohoto odvětví mají, pravděpodobně nebudou kompenzovány dodatečnými náklady na dodržování předpisů a poplatky za právníky, které by museli vynaložit.“

„Každá banka udělá cokoli, aby se vyhnula regulační kontrole – je to jedna z nejhorších věcí, které se vám mohou stát, protože je to drahé a má to dopad na cenu akcií,“ dodala. „Pokud si banka myslí, že jí regulátoři budou věnovat mimořádnou pozornost, pokud náhodou obsluhuje kryptoměnové společnosti; … o takovou pozornost nikdo nestojí.“

Zdroj: Getty Images

Jen v roce 2023 zaznamenaly akcie společnosti Silvergate několikanásobný pokles. Před jednodenním poklesem o 57 % minulý týden se v den, kdy bylo oznámeno vyšetřování ministerstva spravedlnosti, propadly o 29 % a předtím v lednu o 42 % poté, co zveřejnily masivní výběry ve čtvrtém čtvrtletí. Za poslední rok se akcie propadly o 94 %.

Bublina 2021
Coinbase nebyla jediná, která pozastavila spolupráci se Silvergate. Učinily tak i společnosti Galaxy Digital, Circle, Paxos, Bitstamp a další. Podle Caitlin Longové, generální ředitelky banky Custodia, to ukazuje, jak velký apetit k riziku přišel do kryptoměn v době býčího růstu v roce 2021 po letech, kdy se investoři této třídě aktiv vyhýbali.

Custodia je depozitní instituce se zvláštním účelem, která má sídlo ve Wyomingu a jejímž cílem je propojit krypto a tradiční bankovní systémy. Byla to „špička kopí“ na současné vlně de-bankovnictví, řekla Longová televizi CNBC. Začátkem letošního roku byla její žádost o členství ve Federálním rezervním systému zamítnuta.

„Bankovní běhy, ke kterým došlo, dokazují zřejmé: existuje neslučitelnost mezi tradičním obchodním modelem ‚půjčovat si krátce a půjčovat dlouho‘ bank s frakčními rezervami a digitálními aktivy s rychlým vypořádáním, protože vklady na požádání banky mohou být doslova všechny vybrány během několika hodin. Takže banka, která půjčuje tyto rychle se pohybující vklady, nemusí přežít run na banku,“ řekla.

„Ještě před několika lety banky obsluhující kryptografický průmysl toto riziko chápaly a držely 100 % hotovosti na krytí vkladů na požádání od kryptoměnových vkladatelů, ale během bubliny v letech 2021-22 se zdá, že několik bank začalo nepřiměřeně riskovat, a ouha, teď za to platí,“ řekla Longová.