Charlie Munger je mimořádný miliardář, který nosí mnoho klobouků, mimo jiné je ředitelem společnosti Daily Journal Corp. a dlouholetým místopředsedou holdingu Berkshire Hathaway Inc. legendárního Warrena Buffetta. Jeho desítky let zkušeností v oblasti investic a financí z něj dělají sílu, se kterou je třeba počítat.
Munger má několik rad pro mladé investory, kteří se chtějí prosadit ve světě financí. Varuje nejnovější ročníky absolventů vysokých škol, že zbohatnout a zůstat bohatým může být těžší než dřív. Podle Mungera stojí mladým lidem, kteří se snaží zbohatnout a zůstat bohatí, v cestě dvě významné překážky: inflace a prudce rostoucí ceny nemovitostí a stále složitější povaha investování.
Nemovitosti: Podle Mungera jsou doby univerzální investiční strategie dávno pryč, a to díky ohromujícímu růstu cen nemovitostí v posledních několika desetiletích. V roce 1980, kdy Munger poprvé převzal vedení společnosti Berkshire, činila průměrná cena domu v Kalifornii 80 055 dolarů. Po úpravě o inflaci by to dnes bylo přibližně 275 600 dolarů. V roce 2023 se však mediánová cena domu v Kalifornii vyšplhala na 800 000 dolarů.
Munger varuje, že osvědčená investiční strategie, která spočívá v držení diverzifikovaného portfolia běžných akcií, nemusí být tak spolehlivá jako kdysi. Předpovídá, že dnešní investiční prostředí bude náročnější, než bylo pro předchozí generace.
Zdroj: Getty Images
Komplexní investování: Miliardář navrhuje, aby si člověk nechal poskytnout individuální investiční poradenství, které mu pomůže orientovat se v dnešním složitém investičním prostředí. Munger upozorňuje, že investoři by měli před přijetím závažných investičních rozhodnutí zvážit vlastní úroveň dovedností nebo úroveň dovedností svého poradce. Pro ty, kteří považují investování za složité a nepřehledné? Jak říká Munger: „Vítejte v dospělém životě!“.
Munger dříve doporučoval držet diverzifikované portfolio běžných akcií, které inteligentnímu investorovi přinese zhruba 10% výnos, ale přiznává, že to už není jistá taktika.
„Nemyslím si, že budoucnost nabídne mladému člověku, který letos vyjde z vysoké školy, tak snadnou investiční příležitost,“ řekl Munger.
Není však vše ztraceno. Mungerův přítel a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett nabízí vstupní bránu do světa investic a obhajuje investování do fondů, aby se předešlo složitostem.
Zdroj: Getty Images
Klíčová je však trpělivost, protože index S&P 500 v poslední době zažívá určitou volatilitu – od začátku roku 2022 klesl o 5 %. Mungerův a Buffettův investiční úspěch je však postaven na trpělivosti, takže následování jejich příkladu a dlouhodobý pohled může být tou nejlepší strategií.
Ačkoli i ti nejlepší investoři se někdy mýlí, Mungerova poslední moudrá slova stojí za pozornost zejména pro mladé investory, kteří v dnešním investičním klimatu čelí nelehkému boji.
Berkshire Hathaway pokračuje v nákupech společnosti Occidental, její podíl dosáhl 22,2 %
Společnost Berkshire Hathaway Inc Warrena Buffetta po pětiměsíční přestávce obnovila nákupy akcií Occidental Petroleum Corp (OXY) a zvýšila svůj podíl v této ropné společnosti na přibližně 22,2 %, jak vyplývá z úterní zprávy pro regulační orgány.
Berkshire zaplatila v období od 3. března do 7. března za 5,8 milionu akcií Occidentalu přibližně 355 milionů USD, jak vyplývá z podání.
Šlo o první nákupy, které Berkshire zveřejnila od konce září. Loňský rok zakončila s 21,4% podílem.
V srpnu získala Berkshire povolení americké Federální komise pro regulaci energetiky k nákupu až 50 % kmenových akcií Occidentalu.
Buffettova společnost nyní vlastní přibližně 200,2 milionu akcií Occidental v hodnotě 12,2 miliardy USD, podle úterní závěrečné ceny 60,85 USD.
Tyto akcie by po 38% zvýšení dividend, které Occidental oznámil minulý měsíc, vynesly ročně asi 144 milionů dolarů.
Zdroj: Bloomberg
Berkshire také vlastní 10 miliard dolarů prioritních akcií Occidental, které přinášejí roční dividendy ve výši 800 milionů dolarů, a warranty na nákup dalších 5 miliard dolarů kmenových akcií.
Occidental skončil leden s přibližně 900 miliony akcií v oběhu.
Berkshire začala nakupovat velké množství akcií společnosti se sídlem v Houstonu zhruba před rokem.
Poté, co její podíl přesáhl 20 %, přijala Berkshire pro své podíly metodu ekvivalence a nyní vykazuje svůj podíl na výsledcích Occidentalu společně se svými vlastními výsledky.
Účetní pravidla obvykle vyžadují použití ekvivalenční metody při překročení 20% hranice, což odráží předpoklad, že držitel může uplatňovat významný vliv.
Společnost Berkshire ukončila rok 2022 s hotovostí a ekvivalenty ve výši 128,6 miliardy USD. Plánuje si ponechat polštář ve výši 30 miliard dolarů.
Cena akcií společnosti Occidental se v roce 2022 více než zdvojnásobila, protože těžila z vyšších cen ropy po ruské invazi na Ukrajinu.
Přestože zisk ve čtvrtém čtvrtletí byl nižší, než očekávali analytici, společnost Occidental uvedla, že v letošním roce plánuje zvýšit kapitálové výdaje a mohla by odkoupit akcie v hodnotě až 3 miliard USD.
Berkshire vlastní také desítky společností včetně pojišťovny Geico, která pojišťuje automobily, železnice BNSF, spotřebitelských značek jako Dairy Queen a Fruit of the Loom a dalších akcií včetně Apple Inc.