Kryptoměnová rallye opět pokračuje. Údaje o CPI právě vyhnaly bitcoin na nejvyšší cenu od loňského června

Rallye bitcoinu a dalších kryptoměn opět pokračuje a digitální aktiva se navzdory rozšířeným obavám napříč finančními trhy v posledních dnech vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského léta.

Cena Bitcoinu za posledních 24 hodin vzrostla o 16 % a dostala se nad 26 200 dolarů, což je úroveň, kterou největší digitální aktivum nezažilo od zrychlení kryptoměnového krachu v červnu loňského roku. Bitcoin se minulý měsíc vyšplhal na vrchol nad 25 000 USD z přibližně 16 500 USD na začátku ledna, ale v březnu stagnoval a minulý týden klesl pod úroveň 20 000 USD kvůli obavám ohledně kryptobank a regulačního obrazu. Nejnovější akce naznačují, že Bitcoin je opět na býčí vlně.

„Rozhodné proražení nad 25 200 dolarů by bylo dlouhodobě býčí,“ uvedla Katie Stocktonová, řídící partnerka společnosti Fairlead Strategies zabývající se technickým výzkumem.

Na trzích s kryptoměnami panuje složitá a možná i protichůdná dynamika.

Jen v minulém týdnu zkrachovaly společnosti Silvergate Capital (SI) a Signature Bank (SBNY) – nejvlivnější američtí bankéři pro kryptoměnový průmysl, což je protivětrná zpráva, která nevěstí nic dobrého pro likviditu trhu ani pro náladu regulátorů v oblasti digitálních aktiv. Poté, uprostřed bankovních potíží Silicon Valley Bank, čelili obchodníci hlubokým obavám z toho, jak by vklady u tohoto věřitele mohly ohrozit životaschopnost klíčového stablecoinu.

Zdroj: Getty Images

A přesto se bitcoinu podařilo navzdory těmto protivětrům vyskočit výše.

Někteří obchodníci poukazují na hlavní zásadu ze založení bitcoinu – že je bezpečným uchovatelem hodnoty tváří v tvář finančním potížím hlavního proudu. „Tato funkce Bitcoinu jako uchování kapitálu byla o víkendu připomenuta,“ poznamenal Alex Kuptsikevich, analytik makléřské společnosti FxPro. To však neodhaluje celý obrázek.

Je pravděpodobnější, že prudký nárůst kryptoměn je způsoben povahou korelace mezi digitálními aktivy a akciemi – i když Dow Jones Industrial Average a S&P 500 v pondělí do značné míry oslabovaly, zatímco Bitcoin rostl.

Kryptoměny i akcie zůstávají vysoce citlivé na makroekonomické pozadí rostoucích úrokových sazeb. A krize v amerických bankách – z velké části v důsledku ztrát z držby dluhopisů v důsledku vyšších sazeb – podnítila hledání duše v očekávání budoucí měnové politiky.

Během jednoho týdne se trhy změnily z očekávání, že Federální rezervní systém na svém zasedání příští týden přistoupí k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, na ocenění velké šance, že centrální banka ponechá sazby beze změny kvůli problémům bank. (Bázický bod je 1/100 procentního bodu.)

To je významný vítr do plachet pro kryptoměny, které jsou na sazby ještě citlivější než stabilní akcie Dow a S&P 500. Technologický Nasdaq Composite, který je s bitcoinem těsněji spjat, byl jediným ze tří hlavních indexů, který v pondělí zaznamenal zisky – poháněný přesně stejnou silou měnících se makroočekávání.

Zdroj: Getty Images

Nedávná lepší výkonnost Bitcoinu není známkou toho, že by nechal makro obavy za sebou, ale spíše ukazuje, jak citlivé zůstávají kryptoměny na makro situaci.

Kromě Bitcoinu vzrostl Ether – druhá největší kryptoměna – o 10 % na 1 750 USD. Dařilo se i menším tokenům neboli altcoinům, přičemž Cardano stouplo o 8 % a Polygon o 9 %. Memecoiny byly také v zelených číslech, přičemž Dogecoin i Shiba Inu vzrostly každý o 8 %.

„Z fundamentálního hlediska kryptoměnám pomáhá změna očekávání v oblasti měnové politiky,“ uvedl Kuptsikevich z FxPro. „Za necelý týden se trhy v očekáváních otočily o 180 stupňů, od zvýšení o 25 bazických bodů ke zvýšení o 50 bazických bodů a zpět. V pondělí a v pátek navíc klesla očekávání dalších zvýšení sazeb v tomto roce, což je pro kryptoměny pozitivní.“

Takové bylo nastavení do úterý, kdy únorový údaj o indexu spotřebitelských cen (CPI) nakopl rallye do vysokých obrátek. Index spotřebitelských cen je klíčovým ukazatelem inflace a právě desetiletí vysoká inflace přiměla Fed v uplynulém roce ke zvýšení sazeb.

Celkový index CPI meziročně vzrostl o 6 %, což bylo v souladu s očekáváním a představuje rozhodné zpomalení oproti lednovému růstu cen o 6,4 %. To posílilo sázky obchodníků, že Fed příští týden zvýší úrokové sazby jen o 25 bazických bodů, jejichž šance podle nástroje CME FedWatch Tool v úterý vzrostly nad 82 % z pondělních 65 %. Šance na větší zvýšení sazeb trhy oceňují na 0 %.