V pátek pozdě večer zveřejněná prokura společnosti Berkshire Hathaway zdůraznila, že generální ředitel Warren Buffett má ve svých 92 letech stále obrovskou moc. Ve skutečnosti má pravděpodobně větší autonomii než kterýkoli jiný generální ředitel velké společnosti v zemi.
Tato autonomie je rozhodující, pokud se Buffett rozhodne investovat do regionálních bank nebo sáhnout k jiným obchodům v současné bankovní panice. Agentura Bloomberg uvádí, že Buffett nabídl Bidenově administrativě rady ohledně bankovní krize. Agentura Bloomberg v sobotu napsala, že se hovory „soustředily na Buffettovy možné investice do amerického regionálního bankovního sektoru nějakým způsobem“.
Pokud se Buffett rozhodne pro nějaké investice, má vzhledem k pravomocem, které mu svěřilo představenstvo společnosti Berkshire Hathaway (ticker: BRK.A, BRK.B), značnou autonomii, aby tak učinil sám. To může vést k rychlým rozhodnutím, jako když Buffett jménem společnosti Berkshire Hathaway investoval do skupiny Goldman Sachs (GS) během finanční krize v letech 2008-2009.
Buffettovi se to tak líbí. „Jediná věc, kterou musíte udělat, je být připraveni, když se naskytne příležitost, opravdu musíte jen jednat,“ řekl na loňském výročním zasedání. Buffett dodal, že působí v „prostředí, kde to mohu dělat. A bylo by bláznivé, kdyby představenstvo řeklo, že chceme zřídit komisi, která by přezkoumávala každou akvizici.“ Poznamenal, že pokud by představenstvo mělo jiný názor, našel by si něco jiného, co by dělal „do konce života“.
Prokura mezitím znovu zdůvodňuje Buffetovu roli předsedy a generálního ředitele a navíc „ředitele pro rizika“, což je nové označení, které zřejmě vzniklo v reakci na loňskou žádost Komise pro cenné papíry a burzy, aby Berkshire „rozšířila způsob, jakým vaše představenstvo spravuje svou funkci dohledu nad riziky“.
Zdroj: Getty Images
Pozorovatelům Berkshire bylo jasné, že Buffett měl tuto funkci vždy od doby, kdy v roce 1965 převzal kontrolu nad Berkshire, ale v plné moci je to jasně uvedeno.
Na společnosti je vyvíjen tlak ze strany konzultantů a poradců v oblasti správy a řízení společností, aby rozdělily funkce generálního ředitele a předsedy představenstva, aby se nesoustředila příliš velká moc v jedné osobě. Buffett s tím nesouhlasí a tvrdí, že jako majoritní akcionář (s 15% ekonomickým podílem a 31% podílem na hlasovacích právech), „který se aktivně podílí na podnikání“, by měl mít obě role. Správní rada souhlasí.
Na rozdíl od prakticky všech velkých společností, které při odměňování vrcholových manažerů používaly složité a často nesrozumitelné vzorce, Berkshire tuto roli svěřuje Buffettovi.
„Faktory, které pan Buffett zvažuje při stanovování odměn pro pana Abela, pana Jaina a pana Hamburga, jsou obvykle subjektivní, například jeho vnímání výkonnosti každého z nich a případné změny funkční odpovědnosti.“
Buffett vydělává ročně jen 100 000 dolarů, což je jeho odměna již nejméně 20 let, a nechce, aby mu bylo vypláceno více. Dva nejvyšší provozní manažeři společnosti Berkshire, Greg Abel, který vede nepojišťovací obchodní jednotky, a Ajit Jain, který řídí pojišťovací operace, si loni vydělali 19 milionů dolarů, stejně jako v letech 2020 a 2021. Oba byli vyplaceni v hotovosti – společnost Berkshire nikdy nepoužívala k odměňování vedoucích pracovníků odměny v podobě akcií.
Zdroj: Getty Images
Buffett dříve stanovoval balíčky odměn pro hlavní provozní jednotky společnosti Berkshire, ale této role se vzdal ve prospěch Abela a Jaina.
Buffett a místopředseda představenstva Charlie Munger nesnášejí poradce, zejména ty, kteří se zaměřují na odměňování, a považují je za způsob, jak se manažeři společností přeplácejí. Buffett na výroční schůzi Berkshire v roce 2014 řekl, že konzultanti nikdy neřeknou, že „tenhle blázen stojí jen za polovinu toho, co mu platíte“.
Munger k tomu dodal, že by si „raději hodil bolena pod košili, než aby si najal poradce pro odměňování“. Buffett varoval, že pokud tak Berkshire učiní po jeho smrti, mohl by rozzlobeně vstát z hrobu.
Buffettovo pohrdání poradci bylo patrné i v novém komentáři k rizikům v plné moci. „Berkshire jen zřídka využívá externí poradce a odborníky k předvídání budoucích hrozeb a trendů.“ V prokuře se uvádí, že celá správní rada Berkshire, nikoli zvláštní výbor, má „celkovou odpovědnost za dohled nad riziky“ a že Buffett a tři místopředsedové – Munger, Abel a Jain – „průběžně vyhodnocují rizika“.
Zdroj: Getty Images
Z plné moci rovněž vyplývá, že hlavní nezávislá ředitelka společnosti Berkshire Susan Deckerová má omezené pravomoci. Komise pro cenné papíry a burzy požádala společnost Berkshire, aby „rozšířila“ vedoucí úlohu hlavní nezávislé ředitelky a zda může zastupovat představenstvo při „komunikaci s akcionáři a dalšími zúčastněnými stranami“. Odpověď zní ne. Deckerová podle plné moci „nezastupuje představenstvo v komunikaci s akcionáři a dalšími zainteresovanými stranami“.
Tato komunikace, jak se uvádí v plné moci, je obecně omezena na šestihodinové zasedání s otázkami a odpověďmi na výročním zasedání společnosti Berkshire, které vedou Buffett a Munger.
Berkshire zůstává Buffettovým projektem – a většina akcionářů by to ani jinak nechtěla.