Miliardář a zakladatel společnosti Zara se snaží utratit svou stále rostoucí odměnu

Největší akcionář společnosti Inditex SA, která je vlastníkem firmy Zara, musí každoročně rychle investovat miliardy eur, které dostává od největšího světového prodejce cenově dostupné módy, nebo musí část těchto příjmů odevzdat na daních z majetku.

Vzhledem k tomu, že úspěch společnosti Zara neustále zvyšuje příliv dividend do Ortegovy pokladny, stává se rychlé využití těchto peněz výzvou. Právě minulý týden oznámil Inditex 29% nárůst výplaty, čímž 86letý magnát získal téměř 2 miliardy eur.

Ortega, který ovládá 59 % společnosti Inditex, musí tuto částku investovat do jednoho roku kvůli právním a daňovým pravidlům, kterými se řídí rodinné kanceláře, jako je jeho Pontegadea.

Španělsko, jehož vládu vede Socialistická strana, je jedinou zemí Evropské unie, která zavedla daň z majetku v plném rozsahu. Podle národního zákona jsou bohatí obyvatelé osvobozeni od této politicky kontroverzní daně pouze v případě, že jejich rodinné kanceláře vloží své příjmy do 12měsíčního období a do aktiv považovaných za „ekonomickou činnost“.

„Je to zcela unikátní, protože ve Španělsku není mnoho podobných příkladů s takovou úrovní bohatství,“ řekl Leon Fernando Del Canto, londýnský advokát, který pracuje s bohatými španělskými občany.

Daňová omezení vedla v průběhu let k tomu, že Pontegadea investovala dividendy Ortegova Inditexu – podle údajů agentury Bloomberg více než 12 miliard dolarů od první veřejné nabídky akcií společnosti v roce 2001 – do pečlivě vybraných aktiv, většinou městských nemovitostí.

Díky těmto nákupům získal Ortega takové ikonické nemovitosti, jako jsou Haughwout Building v New Yorku, Southeast Financial Center v Miami, Royal Bank Plaza v Torontu a The Post Building v Londýně. Díky dalším majetkům získal prvotřídní rezidenční a komerční nemovitosti ve městech od Barcelony po Seattle – budovy, jejichž nájemci jsou Facebook, Amazon.com Inc., Zara a dokonce i konkurenční Hennes & Mauritz AB.

Zdroj: Getty Images

To vše z tohoto módního magnáta udělalo jednoho z největších vlastníků nemovitostí v Evropě. Podle nejnovějších dostupných údajů měl v roce 2021 majetek v hodnotě 15,3 miliardy eur, čímž překonal majetek britských miliardářů Hugha Grosvenora a Charlese Cadogana. Podle údajů agentury Bloomberg Pontegadea od té doby utratila více než 2 miliardy dolarů za nejméně 10 nemovitostí v Severní Americe a Británii.

Ačkoli Ortega diverzifikoval své investice do jiných aktiv, která splňují podmínky, lidé obeznámení s chodem Pontegadea uvedli, že najít vhodné cíle s jeho stále rostoucími příjmy je stále obtížnější.

Zatímco některé španělské regiony vedené opozicí zavedly slevy, které daň z majetku buď snižují, nebo ji ruší, v Galicii, kde Ortega sídlí, je daň až 2,5 %. To je navíc k dani z příjmu, DPH a dalším podobným poplatkům.

Aby se vyhnuly placení daně z majetku, mohou rodinné kanceláře, jako je Pontegadea, nakupovat aktiva, jako jsou nemovitosti a energetická infrastruktura, nebo podíly ve výši nejméně 5 % ve veřejně obchodovaných společnostech. Podílové fondy a hotovost se nepovažují za „ekonomickou činnost“ a nejsou způsobilé. Pokud se jim nepodaří investovat všechny dividendy během roku, mohou si majetkové firmy vyjednat prodloužení lhůty, pokud prokáží, že jsou blízko uzavření obchodu s částí příjmů.

Pro Ortegu, který odmítl rozhovor pro tento článek, jsou problémy, s nimiž se potýká nyní, na hony vzdálené těm, s nimiž se potýkal, když v 60. letech začínal.

Ortega, syn železničního dělníka, začal se svou tehdejší ženou – švadlenou – vyrábět domácí pláště a prodávat je podomním prodejem. Poté vybudoval jedno z největších světových bohatství díky rychlému rozpoznání populárních trendů na přehlídkových molech a jejich přeměně na cenově dostupné oděvy z velkých obchodů. Jeho obrovská společnost má nyní obchody po celém světě a tržní hodnotu přibližně 92 miliard eur. Tržby za rok končící 31. ledna činily 32,6 miliardy eur.

Miliardář a podnikatel, který je známý tím, že se straní médií, se i nadále úzce podílí na rozhodování vedení společnosti Inditex, kde má svůj stůl v patře Zara Women, a Pontegadea. V obou firmách zasedá ve správních radách. Jeho 39letá dcera Marta z druhého manželství je nyní nevýkonnou předsedkyní maloobchodního řetězce. Jeho nejstarší dcera Sandra, které je 54 let, je díky svému podílu ve společnosti Inditex nejbohatší ženou Španělska.

Zdroj: Getty Images

Přestože Pontegadea v posledních letech zvýšila své investice, většina Ortegova majetku stále pochází z jeho většinového podílu ve společnosti Inditex. Akcie této společnosti se od roku 2017, kdy dosáhly rekordní hodnoty a Ortega se stal druhým nejbohatším člověkem na světě, pohybují v závratných výkyvech. S čistým jměním ve výši přibližně 66 miliard dolarů je nyní podle Bloomberg Billionaires Index na 15. místě.

„Ve Španělsku není snadné dokázat to, co on, když nepocházíte z tradiční madridské rodiny,“ řekl Del Canto, jehož stejnojmenná právní firma má kancelář poblíž A Coruna, deštěm zmítaného přímořského města na severozápadě Španělska, kde Ortega založil své textilní impérium.

Obrovský nárůst portfolia nemovitostí společnosti Pontegadea v uplynulém desetiletí a její snaha o diverzifikaci proměnily tuto malou butikovou firmu. Pod vedením generálního ředitele Roberta Cibeiry, který přišel v roce 2003 z auditorské firmy Arthur Andersen, má přibližně 80 zaměstnanců, z nichž většina sídlí v centru města A Coruna.

Sídlo společnosti Inditex se nachází v Arteixu, kousek za městem. Zbytek zaměstnanců společnosti Pontegadea je rozptýlen po celém světě, včetně USA a Jižní Koreje, a většina z nich se zaměřuje na nemovitosti, ačkoli malý tým se nyní zabývá podnikáním v oblasti infrastruktury a energetiky.

V počátcích museli zaměstnanci společnosti Pontegadea vyhledávat potenciální obchody. Nyní na její dveře klepe proud investičních bankéřů, kteří předkládají své nápady a nutí dřívější poradce firmy, aby se utkali s velkými americkými institucemi, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.

V roce 2018 vložila společnost peníze do firmy zabývající se telekomunikační infrastrukturou. Následoval provozovatel plynovodů, společnosti na přenos elektřiny a logistická centra.

Diverzifikace neproběhla hladce. Necelé tři roky poté, co Pontegadea získala 10% podíl v provozovateli telekomunikačních věží Telefonica SA, se telefonní společnost a investor KKR & Co. rozhodli firmu prodat, což přinutilo k prodeji i Pontegadeu. Podle dvou osob obeznámených s touto záležitostí rodinná kancelář zdvojnásobila své peníze, ale nebyla ráda, že jí zůstal další kapitál, který bylo třeba využít. Zástupci rodinné kanceláře se k tomu odmítli vyjádřit.

Zdroj: Getty Images

V roce 2022 pak utratila více než 700 milionů dolarů za logistická centra v USA. Podle těchto lidí šlo o první vstup společnosti Pontegadea do této oblasti, který nebyl dobře načasován, neboť přišel na vrcholu hospodářského cyklu v tomto odvětví. Bylo to však provedeno, protože firma potřebovala pracovat v přísném časovém rámci.

Letos se společnost pokusila získat podíl ve španělské společnosti Iberdrola SA, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, ale podle těchto lidí neprošla dlouhým seznamem potenciálních kupců. Chyběli jí zaměstnanci s odbornými znalostmi a její nabídka byla příliš nízká, uvedli.

Vzhledem k tomu, že do Pontegadey stále přitéká více peněz, je pravděpodobné, že problémy s výdaji budou jen narůstat, i když je nepravděpodobné, že by si Ortega stěžoval – alespoň ne veřejně.

„Ortega si hledí svého,“ řekl Del Canto. „Politicky mlčí.“