Podle několika vedoucích pracovníků, kteří hovořili s televizí CNBC, jsou kryptoměnové společnosti frustrovány z americké vlády, která nemá jasná pravidla pro toto odvětví, a z Komise pro cenné papíry a burzy, která podniká agresivní kroky proti firmám obchodujícím s digitálními měnami.
Na rozdíl od jiných zemí USA dosud nepřišly s komplexním rámcem nebo souborem předpisů, které by firmám zabývajícím se kryptoměnami a blockchainem umožnily fungovat bez obav, že se na ně regulační orgány zaměří.
Mezitím od loňského krachu krypto burzy FTX americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zintenzivnila donucovací opatření proti společnostem.
Ve středu SEC zaslala burze Coinbase Wellsovo oznámení, v němž společnost upozornila, že zjistila potenciální porušení amerických zákonů o cenných papírech. SEC rovněž představila obvinění z podvodu a neregistrovaných cenných papírů proti zakladateli kryptoburzy Justinu Sunovi a celebritám, které podporovaly digitální mince, jež prosazoval.
SEC v současné době vede právní spory s řadou dalších společností včetně Ripple, Genesis a Gemini.
Zdroj: Getty Images
„Připadá mi to nekolegiální,“ uvedl pro CNBC jeden z vedoucích pracovníků v oblasti kryptoměn na akci Paris Blockchain Week, který si přál zůstat v anonymitě kvůli citlivé povaze záležitosti. „Je to velmi frustrující pro hráče, kteří si celou dobu počínali správně.“
Joe Lubin, generální ředitel společnosti ConsenSys a spoluzakladatel Etherea, ve čtvrtek pro CNBC uvedl, že podle něj je ekosystém „obecně frustrovaný“.
„Myslím, že tak nějak dál sledujeme, jak Komise pro cenné papíry a burzy hraje tuhle hru na trestání lidí, kteří ještě přežívají. A je to trochu, víte, tak trochu frustrující pozorovat,“ řekl ve čtvrtek CNBC Nicolas Cary, prezident společnosti Blockchain.com.
Velká část toho, co Komise pro cenné papíry a burzy udělala, zahrnuje aplikaci stávajících předpisů na odvětví kryptoměn, které byly vytvořeny několik desetiletí po Howeyho testu – jednom z klíčových testů pro určení, zda je něco cenným papírem, či nikoli.
Mnozí lidé z kryptoprůmyslu se domnívají, že to není správná cesta.
„Kde si myslím, že máte méně úspěšné regulační režimy, je, když se snažíte analyzovat krypto optikou tradičních financí. Řeknete si: ‚No, je to trochu jako cenný papír? Je to komodita?“ … Ne, není to tak trochu nic z toho. Je to krypto,“ řekl ve středu pro CNBC Oliver Linch, generální ředitel společnosti Bittrex Global.
Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) nebyla při kontaktu s CNBC okamžitě k dispozici pro vyjádření.
Zdroj: Getty Images
„Průhlednost“
CNBC hovořila s mnoha vedoucími pracovníky na místě na pařížském Blockchain Weeku, jedné z nejvýznamnějších kryptokonferencí v Evropě, a jedním z požadavků, které vedoucí pracovníci vznesli na americké regulační orgány, byla potřeba jasnosti.
„Rádi bychom měli v regulaci trochu více jasno,“ řekl ve středu CNBC Silvio Micali, zakladatel blockchainové společnosti Algorand.
Někteří však vyjádřili jisté sympatie SEC a naznačili, že dohledový orgán pouze pracuje v rámci stávajících pravidel a že je na americké vládě, aby je změnila.
„Co mají dělat? Když vám dají do ruky jen kladivo, celý svět vypadá jako hřebík,“ řekl Linch ze společnosti Bittrex Global.
Cary z Blockchain.com uvedl, že SEC se „snaží dělat svou práci a chránit spotřebitele“.
Co říká SEC
Předseda SEC Gary Gensler se mnoha z těchto bodů zabýval v názorovém článku, který tento měsíc napsal v deníku The Hill, a naznačil, že regulátor má v pravidlech jasno.
„Mluvit o tom, že zákony o cenných papírech nejsou dostatečně jasné, považuji za nepřesvědčivé,“ řekl Gensler. „Některé kryptoměnové společnosti by mohly vzkázat, že zákony jsou nejasné, místo aby přiznaly, že jejich platformy nemají dostatečnou ochranu investorů.“
Zdroj: Bloomberg
Uvedl případy, kdy kryptoměnové firmy spadají pod stávající zákony o cenných papírech, například když společnost nabízí úvěrové produkty.
Gensler také uvedl, že „kryptozprostředkovatelé nestojí zrovna ve frontě na registraci u SEC a dodržování zákonů přijatých Kongresem“.
Předseda SEC uvedl, že donucovací opatření jsou „dalším nástrojem“ ve sbírce nástrojů regulačního orgánu k vymýcení „nedodržování předpisů“.
USA riskují, že zaostanou za Evropou
Vedoucí pracovníci varovali, že nedostatek jasné regulace v USA může způsobit, že USA zaostanou za jinými zeměmi a jurisdikcemi.
„Myslím, že je povinností Kongresu, aby skutečně vytvořil právní regulační rámec, který bude kryptoměny řádně regulovat, protože kryptoměny tu zůstanou,“ řekl Linch.
Vlády po celém světě zvažují, jak kryptoměny regulovat. Místa jako Švýcarsko a Dubaj se prezentují jako destinace přátelské ke kryptoměnám s příznivou regulací.
Evropská unie má mezitím v letošním roce zavést nařízení Markets in Crypto-Assets neboli MiCA, jehož cílem je zavést některá pravidla ve společnostech obchodujících s digitálními měnami a kolem nich.
Na otázku CNBC, zda Spojeným státům hrozí, že v oblasti kryptoekonomiky zaostanou za ostatními jurisdikcemi, odpověděla Monica Longová, prezidentka společnosti Ripple: „Myslíme si, že ano.“
Zdroj: Getty Images
„Evropa se skutečně stává lídrem, pokud jde o nastavení skutečně jasných regulací a pravidel, které umožňují kryptospolečnostem a také tradičnímu finančnictví přijmout krypto,“ řekla Longová.
Prezidentka Ripple odkázala na MiCA – zákon, který vyžaduje dohodu všech 27 zemí, jež tvoří EU – a označila jej za „pozoruhodný, když USA mají jednu vládu a nedokážou se dohodnout“.